Tauron Dystrybucja oddział Częstochowa zapowiada zwolnienia!

  Tauron Dystrybucja oddział Częstochowa zapowiada zwolnienia!

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tauron Dystrybucja oddział Częstochowa zapowiada zwolnienia!

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Planowana restrukturyzacja w spółce energetycznej Tauron może doprowadzić do redukcji zatrudnienia o kilkanaście procent w 1000-osobowej grupie pracowników częstochowskiego oddziału. Na częstochowskim rynku pracy z wysokim bezrobociem to byłby gigantyczny przyrost bezrobotnych.
  Tauron Dystrybucja oddział Częstochowa zapowiada zwolnienia!

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W obronę miejsc pracy w Tauronie obok związkowców włączyli się samorządowcy i posłowie.

  - Projekt reorganizacji częstochowskiego oddziału Tauron Dystrybucja SA jest próbą pozbawienia naszego miasta roli energetycznego ośrodka przesyłowego o znaczeniu subregio-nalnym - uważa radny Jacek Krawczyk.

  Kompletnie nie udało się pierwsze spotkanie zorganizowane przez przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy, Zdzisława Wolskiego.
  Oprócz częstochowskich parlamentarzystów i związkowców branży energetycznej zaproszeni zostali także przedstawiciele zarządu Tauron Dystrybucja SA oraz dyrekcja częstochowskiego oddziału. Niestety - mimo wcześniejszych uzgodnień - nie dotarli oni na spotkanie, które odbyło się w Urzędzie Miasta Częstochowy.

  Rozczarowani nieobecnością przedstawicieli Tauronu byli częstochowscy posłowie Szymon Giżyński i Marek Balt. Podkreślali, że Tauron jako spółka, w której udziały ma Skarb Państwa, oprócz dbania o zysk, powinna mieć też pewne zobowiązania społeczne i - zwłaszcza w czasach obecnego kryzysu - musi brać pod uwagę lokalne skutki ekonomiczne i koszty społeczne planowanej restrukturyzacji (tym bardziej że kondycja finansowa przedsiębiorstwa jest dobra).

  Krytykowali też planowany kierunek zmian, zgodnie z którym Częstochowa może być jednym z ośrodków w największym stopniu tracących na reorganizacji, ponieważ duży zakres dotychczasowych zadań częstochowskiego oddziału ma zostać przekazany centrali lub innym spółkom Tauronu. Według związkowców, Częstochowa może w ogóle stracić status oddziału i stać się tylko "posterunkiem". Przekazali także stanowisko związków zawodowych działających w Tauron Dystrybucja SA, w którym zwraca się uwagę na to, że plany restrukturyzacji dystrybucji spowodują także m.in. pogorszenie standardów dostaw energii elektrycznej, nieefektywne zarządzanie kluczowymi obszarami operatorskimi czy zmniejszenie bezpieczeństwa wykonywanej pracy.

  Lepsze wieści dla załogi spółki są po drugim spotkaniu władz miasta z szefami przedsiębiorstwa, które odbyło się przed świętami. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk pytał, czy planowane zmiany spowodują dużą redukcję zatrudnienia w częstochowskim oddziale Tauron Dystrybucja. Otrzymał zapewnienie, że reorganizacja wpłynie na strukturę, natomiast nie powinna mieć wpływu na poziom zatrudnienia w oddziale.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo