Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny pomnik Jana Pawła II gotowy do drogi. Rusza do Częstochowy

Agata Pustułka
Rzeźbę już podzielono na kawałki: z Nowej Soli będzie transportowana nocami, aż do piątku
Rzeźbę już podzielono na kawałki: z Nowej Soli będzie transportowana nocami, aż do piątku Marcin Walasek
Na specjalnej mapie Polski przedstawiającej lokalizację pomników, figur i popiersi Jana Pawła II można naliczyć już ponad 600 obiektów. Tylko w województwie śląskim jest ich prawie 40, a rzeźb przybywa. Papieska pomnikomania już dawno wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli, także artystycznej, niestety.

Teraz 14- metrowy, największy na świecie Jan Paweł II z fiberglassu stanie w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Leszek Łysoń, fundator pomnika i prezes parku, traktuje statuę jako osobiste wotum. Wczoraj gigant został przygotowany do transportu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Montaż gigantycznego pomnika Jana Pawła II rozpoczęty ZOBACZ ZDJĘCIA

Do Częstochowy z Nowej Soli (woj. lubuskie) przyjedzie w konwoju, na który zgodę wydała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniej trzeba było jednak pomnik podzielić na części. Głowa (o której złośliwi już napisali, że przypomina rysy twarzy siłacza - Mariusza Pudzianowskiego), przyjedzie w piątek. - Sam stelaż waży 4-5 ton - mówi Piotr Kaleta, odpowiedzialny z Parku Miniatur Sakralnych za kontakty z mediami. W kulminacyjnym momencie, 13 kwietnia, statua zostanie pobłogosławiona przez arcybiskupa Wacława Depo.

Polacy gustują już w pomnikach gigantach - namacalnym dowodem jest 33-metrowy Jezus ze Świebodzina odsłonięty w 2010 roku. Pomnik Chrystusa Króla jest zdecydowanie większy od częstochowskiej podobizny Jana Pawła II, ale mniejszy od monumentu z Rio de Janeiro, na którym wzorował się świebodziński proboszcz Sylwester Zawadzki, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Wielu księży na pomnikomanię i gigantomanię patrzy z dystansem. Zresztą część takich pomysłów to inicjatywa osób świeckich. Na przykład w Rybniku-Chwałowicach pomnik JP II ufundowała miejscowa bizneswoman. Postument przybył z Chin, gdzie został wykonany. Jego wygląd budził wiele emocji.

- Niestety, zwłaszcza pod koniec pontyfikatu, doszło do powstania wielu pomników i to w sposób hurtowy - mówi ksiądz dr Leszek Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. - Każda niemal parafia chciała mieć swojego papieża, a i część artystów wyspecjalizowała się "w papieżach". Dlatego tak niewiele jest naprawdę pięknych postumentów. Jeżeli rzeźba jest realistyczna, to najważniejsze są w niej twarz i ręce. Cóż, patrząc na niektóre rzeźby trudno poznać naszego papieża - dodaje.
Zygmunt Brachmański, znany rzeźbiarz z Katowic, wykonał dwa pomniki Jana Pawła II. Jeden stoi w Rybniku, a drugi w miejscu szczególnie związanym z Janem Pawłem II i ze Śląskiem, czyli w Piekarach. - Teraz to jest jakiś szał. Nie rozumiem tego. Odbywa się to ze szkodą dla prawdziwej sztuki. Zamawiający ma tylko dwa warunki: żeby pomnik był jak najtańszy, a Jan Paweł II podobny - stwierdził artysta.

Na temat papieskiej pomnikomanii powstała nawet praca doktorska Kazimierza S. Ożoga, pracownika naukowego Uniwersytetu Opolskiego, który w jednym z artykułów napisał, że rzeźby Jana Pawła II traktowanie są w Polsce jak... rzeźby krasnali, świadcząc o złym guście.

- Pomnik to przecież nie tylko rzeźba, ale intencja, przestrzeń, w której stanie. My nad lokalizacją pomnika kardynała Augusta Hlonda rozmyślamy w Katowicach już pół roku. W przypadku Jana Pawła II decyzje bywają podejmowane błyskawicznie - wyjaśnia ksiądz Leszek Makówka, który jednocześnie zastanawia się nad intencjami towarzyszącymi wystawieniu monumentu w Częstochowie.

- Najlepszym pomnikiem dla Jana Pawła II jest wspieranie Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, ukierunkowanej na dofinansowanie edukacji zdolnych, ale biednych podopiecznych - wyjaśnia ksiądz Makówka.

Rekordowy rok

50 - tyle pomników papieża Jana Pawła II odsłonięto w 2000 roku. Był to pod tym względem rekordowy rok. Specjaliści spodziewają się, że kanonizacja papieża Polaka, na którą oczekują wierni, doprowadzi po raz kolejny do intensyfikacji tego zjawiska.

Pierwsze postumenty powstawały od 1980 roku. Obecnie w skali kraju najwięcej pomników znajduje się w województwie małopolskim. Jeśli chodzi o miasta, to rekord też należy do Krakowa, gdzie naliczono 16 różnych figur, rzeźb upamiętniających Ojca Świętego. Największe kontrowersje wzbudził trzymetrowy postument, który stanął przed katedrą wawelską. Pojawiły się głosy krytyczne i pytania: po co kolejny taki pomnik w Krakowie? Poza tym i w tym wypadku nie odbył się żaden konkurs na wykonanie, a tymczasem przestrzeń publiczna, zwłaszcza w takich miastach jak Kraków, powinna być wypełniana w sposób bardzo przemyślany. Cóż, często rzeźby papieża wychodzą spod rąk znanych polskich rzeźbiarzy, ale wiele z nich to niemal "gotowce".

W monumentach wykorzystywane są też nowinki techniczne, np. na liczącej ponad 175 tys. mieszkańców wyspie Guam leżącej w archipelagu Marianów figura papieża obraca się wokół własnej osi, zaś na pomniku w Toronto Jan Paweł II ma źrenice w kształcie serca.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!