Dom Karola Goduli będzie odbudowany [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Dom Karola Goduli będzie odbudowany [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawdopodobnie tak wyglądał dom Karola Goduli w Rudzie
  1/4
  przejdź do galerii

  Prawdopodobnie tak wyglądał dom Karola Goduli w Rudzie ©Archiwum

  Po ponad dwóch latach oczekiwań wreszcie złożono konkretne deklaracje. W połowie przyszłego roku ma rozpocząć się odbudowa domu Karola Goduli w Rudzie. W przyszłości prawdopodobnie zostanie tu utworzone m.in. muzeum i klub dla przedsiębiorców, a w piwnicach zamku - sala konferencyjno-ekspozycyjna
  Kiedy w grudniu 2009 roku fundacja Zamek Chudów otrzymała w darowiźnie od władz Rudy Śląskiej działkę przy ul. Bujoczka, wydawało się, że ruiny zabudowy dworskiej rodu Ballestremów i domu śląskiego przedsiębiorcy, Karola Goduli, staną się jednymi z perełek naszego miasta.

  - Ruiny domu Goduli stanowią przede wszystkim wartość historyczną, można powiedzieć, że w tym miejscu "urodziło się" obecne miasto Ruda Śląska - wyjaśnia Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej.
  - Same budynki były bardziej obiektami użytkowymi niż reprezentacyjnymi, co prawda potocznie nazywano jeden z tych obiektów "zamkiem rudzkim", ale bardziej wynikało to z faktu zamieszkiwania w nim właściciela czy zarządcy okolicznych dóbr ziemskich, a wpływ na takie postrzeganie tego miejsca mogła mieć również elewacja budynku ozdobiona detalami architektonicznymi przypominającymi krenelaż średniowiecznych zamków.

  Niestety, w kolejnych miesiącach, a później i latach od przejęcia terenu przy ul. Bujoczka rzeczywistość zweryfikowała plany fundacji Zamek Chudów.

  Jej prezes, Andrzej Sośnierz, tłumaczył wówczas, że cały czas liczono na pieniądze z jednego procenta podatku. Tych jednak napływało zbyt mało, by od razu rozpocząć odbudowę domu Karola Goduli.

  Teraz jednak pojawiło się zielone światło dla tego pomysłu. Fundacja Zamek Chudów nawiązała bowiem współpracę ze Stowarzyszeniem "Niepokonani 2012", w ramach której właśnie rozpoczęto przygotowywanie projektu odbudowy obiektu i zabezpieczenia ruin zamku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Iwan Groźny

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   trza ci pokozac trocha kultury tyj ziymi, bo jakby tak ino waszo polsko kultura pokozac, to bys do dzisiej
   z cepym po drzewach skokol.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co na to Sekuła?

   Iwan Groźny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 20

   To jawna prowokacja wymierzona w polskość Śląska, honorowanie szlezjerskiego kapitalisty z czasów pruskiego zaboru!!
   Oczekuję zdecydowanych krokó ze strony marszałka Sekuły w tej sprawie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak Śląsk był pod zaborem niemieckim, to ty Iwan jesteś pod zaborem ciemnogrodzkim !

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

   do szkoły i uczyć się - aha , faux-pas - przecież cię tego w szkole nauczyli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Iwana który mieni się grożnym,strachy na lLachy Iwanie.

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 16

   W polskość Śląska,jak ta polskość Śląska wygląda każdy widzi, nawet niewidomy,to fenomen NFOZ.co do kapitalizmu, to ja przepracowałem u polskich kapitalistów w Spółce zoo,ten zakład zwie się...rozwiń całość

   W polskość Śląska,jak ta polskość Śląska wygląda każdy widzi, nawet niewidomy,to fenomen NFOZ.co do kapitalizmu, to ja przepracowałem u polskich kapitalistów w Spółce zoo,ten zakład zwie się hutą,na takim wydziale wybudowanym jeszcze przez Niemców w XIX wieku,była to praca ręczna w temperaturach i hałasie przekraczające wszystkie dopuszczalne normy.Wszystkie inspekcje sprawdzające warunki pracy nie dopatrywały się łamania przepisów BHP,mimo że zmniejszono nam obsady stanowisk ,oraz zlikwidowano nam przerwy,ustanowione przez niemieckich kapitalistów,tjpo każde półgodzinnej pracy pół godziny przerwy na wypoczynek.Oczywiście zlikwidowano nam kartki na posiłki regeneracyjne,wprowadzono zakaz rozmów itd.No i zabrano nam wszystkie przywileje płacowe,karta hutnika,Kartki na węgiel,trzynastki,premie za dobrą i wydajną pracęitd.Przez dziesięć lat aż do emerytury pracowałem u polskich kapitalistów z dopłatą do najniższej Krajowej A tak na marginesie, Śląsk nie był pod zaborem pruskim,natomiast teraz jest pod zaborem polskim.

   w
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ??

   dzikus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 20

   Ty jesteś głupi czy tylko takiego udajesz? Godula był Ślązakiem i dzięki niemu rozwinęła się dzisiejsza Ruda

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama