Ważne
  Twój mąż, chłopak, syn może mieć raka... piersi

  Twój mąż, chłopak, syn może mieć raka... piersi

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Twój mąż, chłopak, syn może mieć raka... piersi
  1/2
  przejdź do galerii

  ©sxc.hu

  Najwyższy czas pomyśleć również o męskich piersiach, bo jeden na sto przypadków raka piersi występuje u... mężczyzn
  Rak piersi atakuje mężczyzn rzadziej, ale bywa bardziej dotkliwy i trudny do wyleczenie , bo zwykle jest zdiagnozowany bardzo późno. Panowie zbyt późno zgłaszają się do lekarza. A liczby dotyczące raka piersi u mężczyzn są alarmujące.

  Według statystyk 1 na 100 przypadków raka piersi występuje u mężczyzn, czyli każdego roku diagnozuje się w Polsce średnio 300 przypadków nowych zachorowań. Problem jest o tyle poważny, że brak profilaktyki i niska świadomość społeczna skutkują często zbyt późną diagnozą, kiedy nowotwór jest już trudny do zwalczenia.


  - Panowie często ignorują zagrożenie, gdyż są przekonani, że na raka piersi chorują wyłącznie kobiety. Do lekarza zgłaszają się średnio po 6-9 miesiącach od wystąpienia objawów, z zazwyczaj bardzo zaawansowanym, trudnym do leczenia procesem nowotworowym. Z tego powodu rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest wyraźnie gorsze w porównaniu do kobiet - mówi prof. Piotr Wysocki z Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Poznaniu, ekspert Fundacji Rosa w kampanii "Rak. To się leczy!".

  To uwarunkowania genetyczne decydują o tym, który z mężczyzn zachoruje na raka. Zwiększone ryzyko dotyczy też panów po 60 roku życia, z wysokim poziomem estrogenów lub niskim poziomem testosteronu, a także cierpiących na rzadkie choroby genetyczne na przykład zespół Klinefeltera.

  Podstawowym objawem mogącym świadczyć o nowotworze piersi jest wyczuwalny guzek w obrębie piersi bądź w dole pachowym. Jednak wszelkie nietypowe objawy w obrębie sutków: zmiana barwy, wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki; krwawienie lub wydzielina z sutków, poszerzenie żył na klatce piersiowej lub owrzodzenie, powiększenie jednej z piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej powinny wzbudzać niepokój.

  Niezależnie od płci, w profilaktyce raka piersi najważniejsza jest dokładna obserwacja własnego ciała. Kobiety od wielu lat są informowane o konieczności samobadania piersi, ale onkolodzy zalecają je również mężczyznom. Samobadanie jest ściśle połączone z samoobserwacją przed lustrem i polega na dokładnym skontrolowaniu ściany klatki piersiowej (okolice sutków) i dołu pachowego opuszkami palców. Każde niepokojące zmiany powinny być skonsultowane z lekarzem (chirurg, onkolog), który w przypadku stwierdzenia podejrzenia raka wyśle na odpowiednie badania: USG piersi oraz ew. biopsję, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego.

  Leczenie raka piersi u mężczyzn polega zwykle na mastektomii (wycięcie całego gruczołu piersiowego), napromienieniu klatki piersiowej oraz terapii farmakologicznej. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany - tym większa szansa na pełne wyleczenie. Dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej poprosić lekarza o zbadanie wszelkich guzów i innych niepokojących objawów.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama