W Dąbrowie Górniczej do podziału w ramach budżetu...

  W Dąbrowie Górniczej do podziału w ramach budżetu obywatelskiego jest 5 mln zł

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Taką siłownię, jaką otwarto w parku Hallera chcą mieć w Łośniu
  1/2
  przejdź do galerii

  Taką siłownię, jaką otwarto w parku Hallera chcą mieć w Łośniu ©Katarzyna Śleziona

  Budżet partycypacyjny, zwany też obywatelskim, wkracza w Dąbrowie Górniczej w decydującą fazę. Od najbliższego poniedziałku, 8 kwietnia, aż do 20 maja dąbrowianie będą mogli bowiem zgłaszać swoje własne projekty, spośród których jesienią br. wybrane zostaną najciekawsze. Mogą to być place zabaw, ładnie zagospodarowane skwery z oświetleniem, boiska, czy siłownie pod chmurką.
  W dzielnicy Łosień, która liczy prawie 1500 mieszkańców, już wiedzą, co chcieliby zrobić. Mają tu do rozdysponowania nieco ponad 81 tys. zł.

  - Znaleźliśmy taki placyk za przystankiem autobusowym przy ul. Gołonoskiej, o powierzchni 780 metrów kw., należący do gminy. Dziś nie jest tam bezpiecznie, a my zamierzamy to zmienić - mówi Rafał Pawluś, przewodniczący Rady Dzielnicy Łosień. - Przygotowaliśmy projekt miejsca z urządzeniami do zabawy dla dzieci, a także rekreacyjnymi dla dorosłych, jak np. steper. Byłyby oczywiście ławeczki, alejki, a całość objęta byłaby monitoringiem - dodaje.

  Na rekreację i wypoczynek stawiają również w dzielnicy Tucznawa, obejmującej też Bugaj i Sikorkę. Tam mieszka 2537 dąbrowian, a do wydania mają ponad 111 tys. zł.

  - Generalnie chcielibyśmy dzięki wsparciu z budżetu obywatelskiego załatwić wszystkie braki w zakresie placów zabaw. Brakuje takiego przy naszej szkole, a na Sikorce trzeba byłoby uzupełnić urządzenia, które już są - podkreśla Sławomir Żmudka, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Tucznawa. - W planach mamy też zagospodarowanie terenu za remizą OSP, który też chcemy zamienić w takie miejsce tętniące życiem - dodaje.

  Do podziału pomiędzy 27 dzielnic będzie prawie 5 mln zł. Im więcej mieszkańców liczy dana dzielnica, tym więcej będzie miała funduszy do rozdysponowania na pomysły mieszkańców. Najwięcej, 386 tys. zł, przypadło ponad 10-tysięcznym Ząbkowicom, niewiele mniej, bo 376 tys. zł wydadzą mieszkańcy śródmieścia, a 370 tys. zł Gołonoga. Projekty może zgłosić każdy, kto ukończył 16 lat. Musi on zyskać poparcie minimum 15 mieszkańców danej dzielnicy. Pomocą przy jego przygotowaniu służą pracownicy Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, a także Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości. W mieście odbyły się już spotkania z mieszkańcami wszystkich dzielnic, gdzie wyjaśniano zasady budżetu obywatelskiego.

  Dwa dodatkowe, dla wszystkich chętnych, zaplanowano jeszcze na 9 kwietnia, o godz. 11 i 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 25. Do 19 sierpnia opublikowana zostanie po weryfikacji przez urzędników lista projektów zgłoszonych przez mieszkańców dla każdej z dzielnic. Głosowanie i wybór najlepszych przewidziano na jesień, a realizacja ruszy w 2014 roku.

  W Jaworznie też powstaje budżet obywatelski. Urzędnicy rozdali listy intencyjne radnym, a w tym tygodniu podobne dokumenty mają trafić do mieszkańców.

  - W 2014 r. część pieniędzy z budżetu miasta zostanie zarezerwowana na zadania, które będą pochodzić od mieszkańców - przyznaje Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Wszystko wskazuje na to, że już wczesną jesienią mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego - dodaje.

  Specjalnie dla budżetu obywatelskiego powstanie 13 obszarów konsultacyjnych. Na każdy z nich przypada pula, od 80 do 240 tys. zł rocznie, w zależności od liczby mieszkańców. Pomysły mogą zgłaszać osoby, które ukończyły 15 lat (nie mogą to być urzędnicy i radni). Dany pomysł musi zyskać poparcie 15 jaworznian, a pomysłodawca musi przedstawić propozycję na specjalnych formularzach.
  Współpraca: ZIELA
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budżet

   KATO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 22

   Dobrze, że jest co dzielić.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama