Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniesienie obowiązku meldunkowego od 2016 [ZOBACZ, CO NAS CZEKA]

Sławomir Cichy
Dowody osobisteOd początku 2015 roku zacznie funkcjonować Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) - centralny rejestr prowadzony w formie elektronicznej przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w którym znajdą się wszystkie dane osobiste osób posiadających dowody osobiste. Będą miały do nie-go bezpośredni dostęp gminy i konsulowie.
Dowody osobisteOd początku 2015 roku zacznie funkcjonować Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) - centralny rejestr prowadzony w formie elektronicznej przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w którym znajdą się wszystkie dane osobiste osób posiadających dowody osobiste. Będą miały do nie-go bezpośredni dostęp gminy i konsulowie. arc.
Zniesienie obowiązku meldunkowego zamiast w 2014 r. zostało przełożone aż na rok 2016. Jednak część nowych przepisów ustawy o ewidencji ludności działa i to od stycznia tego roku. Zobacz, co zmieniono i co nas jeszcze czeka.

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony w 2014 r. Nowa ustawa o ewidencji ludności zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Dowód osobisty będzie miał czip, dzięki któremu możliwe będzie używanie go również podczas wizyt w gabinetach służby zdrowia.

To tylko niektóre z zapowiedzi stosownych ministerstw z ubiegłego roku. Dziś już wiadomo, że nie tylko terminy nie zostaną dotrzymane, ale cała reforma jest przesunięta w czasie i to sporo. Aby być do końca uczciwym, trzeba przyznać, że od tego roku wprowadzono część z zapowiadanych zmian. Oto one:

  • wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu;
  • wprowadzenie możliwości meldunkowego przez pełnomocnika;
  • odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej;
  • zniesienie obowiązku zameldowania na pobyt czasowy nie przekraczający trzech miesięcy. Dotyczy obywateli polskich, UE, państw EFTA - stron EOG oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej;
  • likwidację obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów;
  • likwidację obowiązków właścicieli, dozorców i administratorów nieruchomości oraz zakładów pracy do weryfikowania meldunku;
  • wydłużenie terminu zgłoszenia meldunkowego z 4 do 30 dni i zniesienie sankcji karnych za niedopełnienie obowiązku meldunkowego;
  • wydłużenie okresów wyjazdów zagranicznych podlegających zgłoszeniu w ewidencji ludności z 3 do 6 miesięcy.

Oficjalnych informacji brak

Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach:

Mimo zapowiedzi z Warszawy i przedstawienia ogólnych terminów wprowadzenia zmian w systemie meldunkowym, do naszego urzędu nie wpłynęło w tej sprawie jak na razie żadne oficjalne pismo. W związku z tym, Wydział Spraw Obywatelskich nie przygotowuje, ani nie wdraża na razie żadnych zmian w procedurze meldunkowej.

Z rozmów prowadzonych w tej sprawie z innymi miastami regionu wynika, że sytuacja u sąsiadów jest identyczna. Pozostaje nam urzędnikom podobnie jak mieszkańcom regionu wsłuchiwać się w komunikaty przekazywane przez media, co nie jest sytuacją komfortową.

Na razie zmiany, które zostały wprowadzone 1 stycznia 2013r. działają na szkodę samorządów. Mieszkańcy deklarujący zamieszkanie w naszym mieście odprowadzają tutaj podatki. Brak meldunku to mniej środków w budżecie.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zniesienie obowiązku meldunkowego od 2016 [ZOBACZ, CO NAS CZEKA] - Dziennik Zachodni