Ważne
  Przeciętny Polak odłożył w banku 13 tys. zł. Do unijnej...

  Przeciętny Polak odłożył w banku 13 tys. zł. Do unijnej średniej brakuje... 13 tysięcy euro

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jesteśmy ubogimi braćmi w europejskiej wspólnocie - taki wniosek wynika z analizy przeprowadzonej przez Open Finance na podstawie danych NBP, Eurostatu (głównego unijnego urzędu statystycznego) i Europejskiego Banku Centralnego.
  Przeciętny Polak odłożył w banku 13 tys. zł. Do unijnej średniej brakuje... 13 tysięcy euro

  ©Maciej Jeziorek/Polskapresse

  Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec 2012 r. Polacy trzymali w bankach 519,46 mld zł. To rekordowa kwota, najwyższa w historii. EBC po przeliczeniu na walutę Unii oszacował je na 132,24 mld euro. Pod względem sumy oszczędności plasujemy się zatem na przeciętnym, 11. miejscu w UE, tuż za Grecją, której mieszkańcy trzymali w bankach 135,44 mld euro.

  Dobra wiadomość jest taka, że nasze oszczędności w ubiegłym roku wciąż dość szybko rosły. Według statystyk EBC w Polsce zanotowano nawet największy przyrost salda depozytów wśród wszystkich krajów UE - aż o17,9 proc. - W rzeczywistości wzrost ten został "podkręcony" zmianą kursu walutowego, bo wartość złotego w stosunku do euro wzrosła w 2012 r.
  o 8,4 proc. Faktycznie ze statystyk NBP wynika, że wartość depozytów wyrażona w złotych wzrosła o 7,8 proc. - uściśla Michał Sadrak, analityk Open Finance. Ale to koniec tych lepszych wiadomości.

  W porównaniu z mieszkańcami innych krajów UE posiadamy niestety niewiele. Nasze 132 mld euro depozytów bankowych to tylko niewielki odsetek oszczędności wszystkich mieszkańców Wspólnoty. Na koniec ubiegłego roku gospodarstwa domowe z 27 krajów zgromadziły w bankach blisko 8,21 bln euro.

  Najwięcej oszczędności mieli Niemcy: trzymali w instytucjach finansowych przeszło 1,81 bln euro, a na dodatek ich oszczędności w ciągu roku wzrosły o 4,6 proc. Brytyjczycy ulokowali w bankach ponad 1,53 bln euro (wzrost o 6,7 proc.), Francuzi - ok. 1,19 bln euro (+4,6 proc.). - W pierwszej piątce znaleźli się także Włosi z depozytami o wartości 912,51 mld euro (+6,6 proc.) oraz Hiszpanie, których oszczędności wzrosły o 0,6 proc., do 737,22 mld euro - przytacza dane EBC Michał Sadrak.

  Zdecydowanie najmniej oszczędności w bankach mieli Łotysze (4,35 mld euro) i Estończycy (4,83 mld), Maltańczycy (7,85 mld), Litwini (8,34 mld).

  Jeszcze gorzej wypadamy w statystykach kwot oszczędności przypadających na jednego obywatela. Polacy ze średnią wartością oszczędności w bankach na poziomie 3,4 tys. euro na osobę zajmują odległe 22. miejsce. - Oszczędności polskich gospodarstw domowych w przeliczeniu na mieszkańca są blisko pięciokrotnie niższe od średniej w UE, która znajduje się na poziomie 16,6 tys. euro - wynika z wyliczeń Open Finance. Aby osiągnąć średnią unijną, każdy z nas (zarówno noworodek, jak i starzec) musiałby zaoszczędzić zatem jeszcze ok. 13,2 tys. euro.

  Na czele listy najzasobniejszych znajdują się mieszkańcy krajów o małej populacji, uchodzących za raje podatkowe, czyli Luksemburga i Cypru. - Średnia wartość depozytu na jednego mieszkańca Luksemburga wynosi 88 tys. euro. Natomiast oszczędności ulokowane w bankach na Cyprze to średnio 35,6 tys. euro na osobę - wylicza Sadrak.

  Polacy odłożyli w bankach ok. 520 mld zł. To niewiele na tle oszczędności Europejczyków
  Bogaci mogą czuć się Belgowie, którzy zaoszczędzili po 26,6 tys. euro na głowę, Austriacy (26,4 tys. euro), Brytyjczycy (24,3 tys. euro), Holendrzy (22,8 tys. euro) i Niemcy (22,1 tys. euro).

  Gorzej od Polaków wypadają Litwini i Węgrzy (odłożyli po ok. 2,8 tys. euro, a więc o 600 euro mniej). Listę najmniej zasobnych zamykają: Bułgarzy (2,5 tys. euro), Łotysze (2,1 tys. euro) oraz Rumuni (1,3 tys. euro).

  Także w relacji do wartości PKB nasze oszczędności wypadają skromnie. Środki ulokowane w bankach przez polskie gospodarstwa domowe stanowią 34,7 proc. PKB. To daje 22. miejsce w Unii. Średnia dla UE to 59,5 proc. PKB. Ale np. w Estonii depozyty stanowią zaledwie 28,4 proc. PKB.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kredyt

   norbi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   czasem nie warto jest czekac, splacam pozyczke w skoku chmielewskiego, gdyby nie ona to czekalbym na remont jeszcze przez rok. Sama rata nie jest zbyt uciazliwa, bo kredyt jest nisko oprocentowany

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecietny Polak odłożył w banku 13 tyś zł

   Matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   Bardzo mnie ciekawi kto jest tym "przeciętnym Polakiem" bo z pewnością nie ja ani mi bliscy, czy też znajomi, którzy za swoją pracę miesięcznie otrzymują netto 1200,00 do max 2000, zł. Gdzie tu...rozwiń całość

   Bardzo mnie ciekawi kto jest tym "przeciętnym Polakiem" bo z pewnością nie ja ani mi bliscy, czy też znajomi, którzy za swoją pracę miesięcznie otrzymują netto 1200,00 do max 2000, zł. Gdzie tu mowa o odłożeniu czegokolwiek??? Na dodatek gdy się ma do utrzymania rodzinkę??? Po prostu bajka!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ważene że...

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 31

   Tylko ze zarabiamy 4x mniej więc się zgadza. Dobrze ze mamy oszczędności pamiętam gdy sam zaczynałem to nie było łatwo zmienić nawyki, na szczęście założyłem w skoku Chmielewskiego ROR rzuciłem...rozwiń całość

   Tylko ze zarabiamy 4x mniej więc się zgadza. Dobrze ze mamy oszczędności pamiętam gdy sam zaczynałem to nie było łatwo zmienić nawyki, na szczęście założyłem w skoku Chmielewskiego ROR rzuciłem palenie i się odłożyło trochę przez rok.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porównanie "zielonej wyspy" z pogrążoną w kryzysie Grecją

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 20

   "Pod względem sumy oszczędności plasujemy się zatem na przeciętnym, 11. miejscu w UE, tuż za Grecją, której mieszkańcy trzymali w bankach 135,44 mld euro."

   Tylko, że Greków jest nieco ponad 10 mln...rozwiń całość

   "Pod względem sumy oszczędności plasujemy się zatem na przeciętnym, 11. miejscu w UE, tuż za Grecją, której mieszkańcy trzymali w bankach 135,44 mld euro."

   Tylko, że Greków jest nieco ponad 10 mln a Polaków ciut więcej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszczednosci

   maja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 33

   super, jestesmy daleko w tyle za europa, ja staram sie odkladac pieniadze kiedy tylko moge, ostatnio odkladam nna lokatach w open finance, zalozylam u nich konto i do nich mam lokaty na 10%


   Zdjęcie autora komentarza
   A wariant cypryjski?

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 28

   Minister Finansów Pan Jacek Rostowski będzie miał możliwość zabrania Ci dowolnego % Twoich lokat. Przy takim oprocentowaniu płacisz już podatek Belki.

   Zdjęcie autora komentarza
   Refleksja.

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 45

   Średnia statystyczna - 13 000 zł odłożone w banku. Ale ktoś na tę średnią musiał odłożyć sporo więcej.
   Ktoś musi wypić sporo alkoholu by również na moją głowę przypadało ok. 8 litrów alkoholu....rozwiń całość

   Średnia statystyczna - 13 000 zł odłożone w banku. Ale ktoś na tę średnią musiał odłożyć sporo więcej.
   Ktoś musi wypić sporo alkoholu by również na moją głowę przypadało ok. 8 litrów alkoholu.
   Kowalski bije żonę dwa razy dziennie. Kwiatkowski nie bije żony. Średnio statystycznie obie panie bite są raz dziennie.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Jesteśmy ubogimi braćmi? Czyimi braćmi?

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 41

   "Przeciętny Polak odłożył w banku 13 tys. zł. Do unijnej średniej brakuje... 13 tysięcy euro"

   Bardzo ciekawi mnie, jaki procent tych 13 000 zł zabierze Minister Finansów Jacek Rostowski ramach...rozwiń całość

   "Przeciętny Polak odłożył w banku 13 tys. zł. Do unijnej średniej brakuje... 13 tysięcy euro"

   Bardzo ciekawi mnie, jaki procent tych 13 000 zł zabierze Minister Finansów Jacek Rostowski ramach systemu zastosowanego na Cyprze?
   Pytanie: czy w Polsce są jeszcze polskie banki? Nawet Bank PKO BP jest tylko częściowo polski, niczym ryba częściowo nieświeża???zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama