Logo według Śliwki: Dobry znak graficzny zawsze niesie jakąś...

  Logo według Śliwki: Dobry znak graficzny zawsze niesie jakąś ideę

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Logo według Śliwki: Dobry znak graficzny zawsze niesie jakąś ideę
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Witold Kożdoń

  Kiedy zapytano Michała Anioła, jak tworzy rzeźby, odparł, że z kamiennego bloku wystarczy odrzucić wszystko, co zbędne. Z projektowaniem znaków graficznych jest tak samo - mówi Karol Śliwka. Pisze o nim Witold Kożdoń
  Karol Śliwka należy do największych polskich osobowości świata sztuki XX wieku. Stworzył dziesiątki plakatów, grafik, znaczków pocztowych, opakowań, okładek i znaków firmowych. Jego najbardziej znanymi pracami są skarbonka PKO, znak graficzny Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, logo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy Instytutu Matki i Dziecka.

  Niewielu jednak wie, że Śliwka pochodzi z Harbutowic, małej wsi koło Skoczowa.
  W 1959 r., po studiach w Akademii Sztuk Pięknych, osiadł w Warszawie, ale w ubiegłym roku wrócił na Śląsk Cieszyński. Artysta przeprowadził się do Skoczowa, bo na miejscowym cmentarzu ewangelickim spoczywa jego żona. Do powrotu namawiała go również mieszkająca w Sosnowcu córka.
  - Mówiła, że po przeprowadzce łatwiej nam będzie się spotykać - żartuje Śliwka, który nadal zajmuje się tworzeniem, dlatego w swym niewielkim mieszkaniu urządził pracownię.

  - Z pomocą komputera młodzi potrafią dziś zaprojektować logo w ciągu godziny, ale ja jestem przeciwny takim praktykom. Oczywiście także używam komputera, ale uważam, że aby stworzyć znak, najpierw trzeba umieć rysować i to rysować dobrze - podkreśla i dodaje, że zanim sam stworzy jeden znak, za każdym razem wykonuje dziesiątki szkiców. - Do pracowni grafików komputerowych idę dopiero wówczas, gdy widzę rysunek, który mi się podoba - tłumaczy.

  Śliwka mówi też, że młodzi go często zaskakują. - Zapytałem na przykład, co to takiego kałanek i nikt ze studentów nie wiedział. Okazuje się więc, że nie czytają fachowej literatury i nie interesują się historią projektowania. W efekcie mamy potem wielkich artystów, którzy potrafią jedynie obsługiwać komputer - stwierdza Śliwka.

  A kałanek to cieniutki pędzelek, czyli podstawowe narzędzie każdego grafika. - Najlepsze są angielskie i chińskie, stworzone specjalnie dla potrzeb tradycyjnej, chińskiej kaligrafii - dodaje.

  Fatalny latawiec


  Nam jednak Karol Śliwka dał się namówić na rozmowę o współczesnej grafice użytkowej. Zastrzega jednak, że nie lubi słowa logo. - Po prostu ani to polskie, ani dobrze tłumaczone - stwierdza i dodaje, że nie jest też zachwycony współczesnymi znakami graficznymi. - Oczywiście zdarzają się dobre prace, ale wiele jest fatalnych. Często są to po prostu niezgrabne, dziecięce rysunki, które nadawałyby się do zilustrowania bajek - przekonuje.  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sztuka

   Zgłoś naruszenie treści

   Święte słowa Panie Śliwka. Projektowanie graficzne to sztuka, podobna do tej którą tworzył Michał Anioł czy Rafael.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Firma DOLBY

   Pirx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 47

   Bardzo lapidarnie i obrazowo ideę działania pierwszego, jeszcze analogowego systemu redukcji szumów nagrań audio, firmy DOLBY, obrazuje jej znak graficzny - stylizowane, obrócone "brzuszkami" do...rozwiń całość

   Bardzo lapidarnie i obrazowo ideę działania pierwszego, jeszcze analogowego systemu redukcji szumów nagrań audio, firmy DOLBY, obrazuje jej znak graficzny - stylizowane, obrócone "brzuszkami" do siebie, dwie duże litery D.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama