Ważne
  Szczepański: Górny Śląsk - między skromnością a megalomanią...

  Szczepański: Górny Śląsk - między skromnością a megalomanią i wyniosłością

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Szczepański

  Marek Szczepański ©ARC

  Podróże kształcą, a podróże po regionach podobnych do Górnego Śląska, kształcą w dwójnasób. Chodzi głównie o dwa typy obszarów, dawne zagłębia tradycyjnych przemysłów, takich jak górnictwo czy hutnictwo oraz regiony pogranicza kulturowego poddane w przeszłości wpływom wielu państw i kultur. Można wówczas je porównać z Górnym Śląskiem, opisać podobieństwa, ale i fundamentalne różnice.
  Marek Szczepański

  Marek Szczepański ©ARC

  Z całą pewnością, jeśli tylko finanse i okoliczności na to pozwalają, warto odwiedzić, realnie lub tylko wirtualnie, niemieckie Zagłębie Ruhry, francuskie Nord Pas de Calais, belgijsko-holenderską Limburgię, węglowe zagłębia walijskie czy wreszcie amerykański Pittsburgh. Bez trudu wówczas będzie można dostrzec zasadnicze różnice w przebudowie tych regionów i Górnego Śląska.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  FELIETONY MARKA SZCZEPAŃSKIEGO TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM


  Wszystkie wspomniane obszary ulokowane są w krajach nieporównywalnie zamożniejszych niż Polska, nawet jeśli nasz kraj jest symbolem cywilizacyjnego sukcesu ostatniego dwudziestolecia. We wszystkich też przypadkach ograniczenie czy wręcz likwidację górnictwa i hutnictwa przygotowywano dziesiątki lat temu; prawdę mówiąc, projekty restrukturyzacyjne o-pracowano już w latach 50. minionego stulecia. Władze Niemiec, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych przeznaczyły ogromne środki na przebudowę regionów przemysłowych i zbudowanie nowych wspólnot gospodarowania. Kopalnie i huty zastąpiono rozbudowanymi us-ługami, centrami rozrywki, uniwersytetami, placówkami badawczymi, inkubatorami nowych technologii, wielkimi i małymi instytucjami kultury.

  We wszystkich tych zamożnych krajach Europy oraz USA popełniono jednak liczne i już nienaprawialne błędy, w wyniku których pojawiły się całe zastępy ludzi marginesu społecznego żyjących w dostatniej - jak na polskie warunki - biedzie i wykluczonych z życia obywatelskiego.

  Trzeba zatem jasno i jednoznacznie powiedzieć, że to, co częściowo udało się w najbogatszych państwach świata, niekonieczne musi powieść się na Górnym Śląsku, czy - używając języka administracyjnego - w województwie śląskim. W dalszym ciągu pracuje tutaj w górnictwie 114 tysięcy osób, a zatem liczba niezestawiana z żadnym zakątkiem Unii Europejskiej, skala mobilizacji i determinacji górników grozi wybuchem politycznym, który zakłóci komfort pracy w Urzędzie Rady Ministrów w Warszawie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te cechy w tytule i

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   wymienione dalej razem wystepuja tylko naGS?.Takiego pomieszania z poplataniem to chyba nie ma nigdzie.To jest naprawde rekordowa zbieznosc.I nie wiadomo ,czy Polska dla GS i odwrotnie jest...rozwiń całość

   wymienione dalej razem wystepuja tylko naGS?.Takiego pomieszania z poplataniem to chyba nie ma nigdzie.To jest naprawde rekordowa zbieznosc.I nie wiadomo ,czy Polska dla GS i odwrotnie jest przeklenstwem czy blogoslawienstwem.W internecie to wychodzi namiastkowo.To nie jest miara.W porownaniu z PRL to zacofanie troszke mniejsze.Intujcyjnie mysle jednak ,ze to zakleszczenie hamuje prawidlowy rozwoj.Niebezpieczne a moze odwrotnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten zegarek może naprawić tylko autonomia!

   nie ma innej drogi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

   nie ma

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama