Firma z Gliwic stworzyła wirtualny obraz dla muzeum w Hong...

  Firma z Gliwic stworzyła wirtualny obraz dla muzeum w Hong Kongu

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gliwicka firma, wyspecjalizowana w technologiach wirtualnej rzeczywistości i trójwymiarowych wizualizacji, stworzyła wirtualną wersję cennego malowidła ze zbiorów muzeum morskiego w Hong Kongu, na zamówienie tej placówki. Oglądający mogą "ożywić" części dzieła.
  Szczegóły przedsięwzięcia przedstawiono podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach, gdzie mieści się główna siedziba spółki i3D. Hong Kong Maritime Museum było pierwszym klientem firmy z Chin. Spółka zabiega o kolejne zlecenia na tym rynku, m.in. w City University of Hong Kong.

  W ramach zlecenia dla muzeum wykonana została wielkoformatowa instalacja oparta o fotorealistyczną wizualizację cennego malowidła, którego oryginału - ze względu na ochronę dzieła - Hong Kong Maritime Museum nie może udostępniać zwiedzającym.


  Teraz widzowie mogą nie tylko obejrzeć obraz w ogromnych rozmiarach i świetniej jakości, ale mogą też samodzielnie "ożywiać" jego poszczególne części. Jest to możliwe, bo w trakcie tworzenia instalacji wybrano kilkadziesiąt fragmentów obrazu, które opracowano w formie animacji. W ten sposób poszczególne sceny ożywają, a przedstawione historie są kontynuowane, pokazując portowe życie miasta nad Morzem Chińskim.

  Instalacja działa w oparciu o wymyślone przez informatyków z Gliwic autorskie środowisko programistyczne, służące pełnemu odwzorowaniu świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Powstałe w ten sposób trójwymiarowe wizualizacje mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, np. w edukacji, inżynierii przemysłowej, architekturze, medycynie czy wojskowości. Chodzi o tworzące wirtualną rzeczywistość aplikacje z rozbudowaną grafiką 3D oraz systemy projekcji trójwymiarowego obrazu.

  Chiński projekt to efekt współpracy, nawiązanej przez gliwicką spółkę z Jeffrey'em Shaw - światowej sławy pionierem wirtualnej rzeczywistości.

  Z usług gliwickiej firmy korzystały takie światowe firmy jak BP, Boeing, Orange czy ExxonMobil, a w Polsce Tauron czy Jastrzębska Spółka Węglowa. Jednym ze stałych klientów spółki jest Saudi Aramco - koncern petrochemiczny z Arabii Saudyjskiej, dla którego stworzono zestaw aplikacji symulujących działanie maszyn i urządzeń, prezentację przekrojów geologicznych oraz rozwiązanie służące do obsługi największej na świecie "jaskini" wirtualnej rzeczywistości w ośrodku badawczo-szkoleniowym Saudi Aramco. PAP
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama