Bieg Długosza w Kłobucku. Tłumy na starcie [ZDJĘCIA]

  Bieg Długosza w Kłobucku. Tłumy na starcie [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bieg Długosza w Kłobucku. Tłumy na starcie [ZDJĘCIA]
  1/54
  przejdź do galerii

  Bieg Długosza w Kłobucku. Tłumy na starcie [ZDJĘCIA] ©Piotr Ciastek

  Impreza biegowa, była jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem obchodów XIV Dni Długoszowskich, które potrwają do niedzieli 20 września. Na starcie zawodów stawiło się i młodsze i starsze pokolenie. Zobaczcie start biegu głównego!
  Sygnał do startu biegu głównego dał burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski. Wkrótce podamy wyniki biegu.

  W poniedziałek 14 września w restauracji „Wenecka” o 19 odbędzie się spotkanie w ramach Wszechnicy z twórcą pomnika Jana Długosza Jerzym Kędziorą oraz odbędzie się Dlugossiana Jazz Project - koncert Maciej Fortuna Trio.

  We wtorek 15 września w Sali MOK-u na 17.30 zaplanowano otwarcie wystawy z racji Roku Św. Jana Pawła II, a o 19 koncert zespołu Trebunie-Tutki w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt. Nuty Wielkiego.
  W środę 16 września w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kłobucku będzie miał miejsce XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy. Z kolei w czwartek 17 września również w sali MOK-u o godz. 18 rozpocznie się koncert zespołu FORTECA w hołdzie Rotmistrzowi Pileckiemu. Przed premierą filmu Pilecki

  Dni Długoszowskie 2015


  W piątek 18 września o godz. 10 rusza XXII Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza Kłobuck - Nowa Brzeźnica - Kłobuck, a o 15 w Hali sportowej OSiR w Kłobucku rozpocznie się VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego: Długosz też by zagrał. Z kolei w kłobuckim gimnazjum o godz. 16 ruszy VII Turniej Drużynowy Piłki.

  W sobotę 19 września na kłobuckim rynku odbędzie się Piknik historyczno-kulturalny. Od godz. 9 do 13 w hali sportowej OSiR w Kłobucku, odbędzie się kolejny turniej z cyklu Długosz też by zagrał..., tym razem będzie to VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego. Od 13 do 18 przewidziano m.in.: Akcję prozdrowotną promującą transplantację pod patronatem Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca, prezentacje trofeów oraz kuchni myśliwskiej przez koła łowieckie regionu, występy zespołów ludowych, plener malarski, młodzieżową grę miejską Długoszowym szlakiem. W niedzielę 20 września odbędą się centralne uroczystości obchodów Roku Jana Długosza w Polsce. O godz. 12 w kłobuckim kościele odbędzie się uroczysta msza św. długoszowa. Jej głównym celebransem będzie Metropolita Częstochowski Abp Wacław Depo, a o godz. 13.20 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Długosza.

  2015 rokiem Jana Długosza
  5 grudnia 2014 r. Sejm RP ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II, Jana Długosza oraz Polskiego Teatru. Przyczyniając się do próśb wielu podmiotów należących do „rodziny długoszowej”, w tym sześciu z regionu kłobuckiego, Sejm uczcił pamięć wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i kapłana, biskupa nominata – Jana Długosza. Posłowie podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia go patronem 2015 roku. Za głosowało 400 spośród 406 połów, przeciw był 1, a wstrzymało się 5. W dokumencie podkreślono, że Jan Długosz jest uważany za ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – „Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Zaznaczono też szczególne znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

  Warto zauważyć, że ogromny wkład w staraniach o rok długoszowy odegrało Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa”, które doprowadziło do podpisania w styczniu 2014 r. Unii Długoszowej. Jednym z centralnych punktów roku długoszowego będzie odsłonięcie na kłobuckim Rynku im. Jana Pawła II pierwszego pomnika Dziejopisa. W tych staraniach pomaga Stowarzyszeniu wiele osób, wśród nich m.in. posłowie z naszego regionu.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama