Szpindlerowy Młyn polubił narciarzy. Sezon nadal trwa

  Szpindlerowy Młyn polubił narciarzy. Sezon nadal trwa

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szpindlerowy Młyn polubił narciarzy. Sezon nadal trwa
  1/2
  przejdź do galerii
  Położony w Karkonoszach Szpindlerowy Młyn cieszy narciarzy. Tu zawsze sezon trwa do połowy kwietnia, ale w tym roku zapowiada się o wiele dłuższy. Stoki narciarskie niemal w całości są dośnieżane od wielu tygodni, więc warunki utrzymują się wciąż dobre (aktualne dane: www.skiareal.cz).
  Szpindlerowy Młyn można porównać do naszego Szczyrku sprzed kilkunastu lat, dokąd jechał każdy szanujący się turysta i każdy snob. Szpindlerowy Młyn to kurort wciąż modny, ale jest od Szczyrku bardziej kameralny i ma zdecydowanie lepszą, nowszą infrastrukturę narciarską.

  Ośrodek położony jest w sercu Karkonoszy, przy ładnej pogodzie widać Śnieżkę, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warunki krajobrazowe, ekologiczne udało się tu pogodzić z turystyką narciarską.

  Utworzono tu dwa centra dla narciarstwa zjazdowego. Jeden z nich od stacji Medvedin, z trasami: czarną, czerwonymi i niebieską oraz widokami na okoliczne szczyty. Drugie centrum, zdecydowanie większe, to Svaty Petr, gdzie jest trasa FIS-owska oraz Hromovka. Trasy urozmaicone, przestronne. Jeden karnet obowiązuje na 5 kolejek linowych i 11 wyciągów.
  Snowboardziści wybiorą snowpark w Svatym Petru oraz U-rampę - tamże, przy czarnej trasie zjazdowej.

  Kto chce odpocząć od nart, może wybrać się na sanki. Tor od Spindlerovej Boudy liczy 4 km i podnosi poziom adrenaliny. Można wybrać spacer wzdłuż Łaby, przepływającej przez miasteczko.

  Nazwa Szpindlerowy Młyn pochodzi z końca XVIII w. Wtedy miejscowy młynarz - Szpindler - napisał do cesarza Franciszka II petycję o zgodę na budowę kościoła. Cesarz odpisał na adres jego młyna i tak zostało.

  W miejscowości bez trudu znajdziemy wypożyczalnię sprzętu czy punkt serwisowy. Do dyspozycji są nauczyciele jazdy na nartach i na snowboardzie. Zróżnicowana jest baza noclegowa. Bez względu na to, gdzie się zatrzymamy, warto wybrać się do hotelu Harmony, by poznać jego zadziwiającą historię. Dziś hotel jest w prywatnych rękach, ale budowany był (w latach 1983-1988) z przeznaczeniem dla rządu czeskiego, ze schronem przeciwatomowym. Ma sześć pięter w dół, ale drugiego piętra nie ma, bo w całości zalane jest betonem. Ma własne zasilanie w wodę i prąd, własny system łączności, centrum dowodzenia, łazienki, salę kinową, zbiorowe sypialnie z metalowymi łóżkami. Można sobie zarezerwować tu nocleg.

  Dla sportu i dla Żołądka  Centra narciarskie w Szpindlerowym Młynie:
  25 km tras zjazdowych, 3 snowparki dla snowboardzistów, 3 parki dla maluchów z ruchomym chodnikiem, a także 85 km tras dla narciarstwa biegowego.

  Niski sezon  Od 2 kwietnia obowiązują nowe, niższe ceny. Karnet jednodniowy dla osoby dorosłej kosztuje 600 koron, trzydniowy - 1670, a pięciodniowy - 2570. Dzieci, młodzież oraz seniorzy płacą mniej.

  Jak i gdzie parkować?  W sezonie zimowym parkingi przy wejściu na stacje kolejek Hromovka i Medvedin są bezpłatne. Darmowe są także skibusy.

  Nocne szusowanie  Dobrze oświetlone stoki ze stacji Hromovka oraz Medvedin.

  Ceny w pobliżu stoków:  rosół - 45 koron, udziec sarni z knedlikami - 160, gulasz z dzika - 180, piwo 0,5 l - 35, lampka wina - 20. Karty dań w wielu miejscach są także w języku polskim.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama