18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o tron, czyli jak śląski książę opiekował się Bolesławem Wstydliwym [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Bolesław Wstydliwy, syn zamordowanego w 1227 r. pod Gąsawą Leszka Białego, zasiadł na Wawelu w czasach, gdy to, kto rządzi ziemią krakowską, nie miało decydującego znaczenia dla większości dzielnicowych Piastów. W epoce tej Śląsk - sam zresztą podzielony na kilka księstw - był praktycznie niezależny od Krakowa. Odkąd krakowskim władcą zaczęło się zostawać tylko dzięki akceptacji małopolskich możnowładców, ba - w zasadzie z ich nadania - Piastowie z innych dzielnic praktycznie przestali oglądać się na aktualnego gospodarza Wawelu. Chyba że realną siłę czerpał skądinąd - jak było w przypadku Henryków Śląskich, dla których polityki bazę stanowiła własna dzielnica o imponującym potencjale.

Śląskie wątki w życiorysie Bolesława Wstydliwego pojawiły się wcześnie. Chłopiec nie miał nawet półtora roku, gdy zginął jego ojciec. Do zamachu doszło podczas spotkania Leszka Białego ze śląskim księciem Henrykiem Brodatym. Kandydatów na opiekunów małoletniego księcia nie brakowało - prócz Brodatego swoje kandydatury zgłosili Władysław Laskonogi i Konrad Mazowiecki. Małopolanie powołali na tron Laskonogiego, z tym zastrzeżeniem, że jego następcą ma być książę Bolesław, który tymczasem otrzymał jako uposażenie ziemię sandomierską. Jednak Konrad Mazowiecki nie rezygnował. I nie przebierał też w środkach. W 1233 r. uwięził Bolesława wraz z jego matką, księżną Grzymisławą. Ponoć przy okazji obrabował ją nawet i obił. Przetrzymywanych w Sieciechowie książęcych zakładników wydobyto z niewoli podstępem, jeszcze zanim ujął się za nimi wezwany na pomoc przez Henryka Brodatego papież Grzegorz IX. Ale po tym incydencie Brodaty został prawnym opiekunem małoletniego Bolesława, którego, dla jego własnego bezpieczeństwa przed zakusami Konrada Mazowieckiego (tak przynajmniej twierdził śląski książę), umieścił wraz z matką w obsadzonym silną załogą zamku w Skale. Zły Konrad porwał i więził, dobry Henryk zaopiekował się i trzymał pod strażą…

Podczas najazdu mongolskiego w 1241 r. Bolesław nie oglądał się na rycerski honor i dobro swoich poddanych, w przeciwieństwie do jego śląskiego kuzyna Henryka Pobożnego. Zbiegł za granicę. Na dłuższą metę na tym wygrał: w 1243 r., po wygranej bitwie z Konradem Mazowieckim pod Suchodołem, mocno usadowił się w Krakowie, gdzie panował już do śmierci. Do polityki zagranicznej nie miał nosa… albo szczęścia. Wspieranych przezeń Węgrów pokonali w 1260 r. Czesi pod Kres-senbrunn. Z pomocą Ślązaków. W 1278 r. i Bolesław, i książęta śląscy wspomogli posiłkami czeskiego króla Przemysła Ottokara II w walce z Rudolfem Habsburgiem.
Zaś kilka lat wcześniej Śląsk sięgnął aż pod… Tyniec. Oto ambitny książę opolski Władysław poczuł chrapkę na to, by zastąpić Bolesława Wstydliwego na Wawelu. I choć mimo stoczenia dość ciężkiej wojny nie dopiął swego, to utargował na odczepnego szmat ziemi krakowskiej pomiędzy Skawą i Skawinką. Było to w roku 1274.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!