Urbanke: Polaku, inwestuj w życie

  Urbanke: Polaku, inwestuj w życie

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urbanke: Polaku, inwestuj w życie
  Właśnie obchodziliśmy Wielkanoc, symbol zwycięstwa życia. Przy tej okazji abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy KEP stwierdził, że Polacy nie inwestują obecnie w życie, a "w krótkotrwałe sprawy, bardziej materialne niż duchowe".
  Urbanke: Polaku, inwestuj w życie
  Pod względem dzietności Polska jest dopiero na 209. miejscu wśród 222 państw, w których taka statystyka jest prowadzona. Gorzej wypadają jedynie kraje, w których są konflikty zbrojne. Co zniechęca Polaków do prokreacji równie mocno jak wojna?
  Engels traktuje rodzinę jako miejsce wyzysku… kobiety przez mężczyznę. Stąd komuniści nie stawiają rodziny na piedestale. Mimo to w PRL-u wypłacano dodatki "rodzinne" wszystkim mającym dzieci na utrzymaniu. Niestety, w III RP obniżono ten zasiłek, wprowadzono kryterium dochodowe, a ponieważ jest najniższe w Europie, to ocenia się, że obecnie pomoc otrzymuje o wiele mniej dzieci.

  Do 2007 r. Polska była jedynym w Europie krajem nieuwzględniającym dzieci w rozliczeniu podatkowym. Dziś ogranicza się wprowadzone wtedy ulgi. Wkrótce może się okazać, że najpopularniejszy model rodziny w Polsce to 1 plus 1. Nie jest to symbol związku partnerskiego. Tylko matki (lub ojca) z dzieckiem. Doradcy od dawna przekonują zamożnych, żeby przeszli na taki model, bo wtedy najwięcej zyskają na podatkach. Od 2004 r. można się bowiem rozliczyć wspólnie z dzieckiem, pod warunkiem, że jest się samotnym rodzicem. Co ciekawe, w ciągu 8 miesięcy od wprowadzenia tej regulacji o 203 proc. wzrosła liczba separacji, a o 23 proc. - rozwodów. Jeśli do tego dodamy wysoki VAT na artykuły dziecięce, to opinia, że "polski system podatkowy dzieci traktuje jak luksusową konsumpcję, na którą stać niewielu" - głosi ją dr Stanisław Kluza z SGH w Warszawie - wydaje się trafna.

  Celne wytłumaczenie powściągliwości wobec rozmnażania przynoszą też badania DIALOG Population Policy Acceptance Study, które przeprowadzono nie tylko w Polsce. Wiele tam oczekiwań - np. nasi bracia Węgrzy chcą mieszkań dla rodzin, znaczącego spadku kosztów kształcenia dzieci i wzrostu zasiłków, a Rumuni głównie wzrostu minimalnych płac, bo przy obecnych nie stać ich nawet na życie "solo". Jednak przebija powszechna obawa o przyszłość Europy oraz przekonanie, że z tak niskimi i niepewnymi dochodami, jakie ma dziś większość, nie można się przymierzać do zakładania rodziny i prokreacji. Byłoby to bowiem nieodpowiedzialne - nie- dające dzieciom szansy na szczęście i godne życie.

  Mariusz Urbanke,
  publicysta

  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama