Więżniowie z Zakładu Karnego w Wojkowicach ćwiczą jogę!...

  Więżniowie z Zakładu Karnego w Wojkowicach ćwiczą jogę! [ZOBACZ]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Więżniowie z Zakładu Karnego w Wojkowicach ćwiczą jogę! [ZOBACZ]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Wykrok, pozycja kija, pozycja deski, pozycja psa z głową uniesioną do góry i z głową do dołu. Wtajemniczeni już wiedzą, że chodzi o jogę. Ale i dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wojkowicach joga też nie ma tajemnic. ZOBACZ
  To pierwszy zakład karny w Polsce, gdzie więźniowie odbywają te antydepresyjne i antystresowe ćwiczenia wywodzące z filozofii Dalekiego Wschodu.

  W myśl zasady indyjskiej filozofii, że oczyszczenie ciała prowadzi do oczyszczenia duszy cel jogi wydaje się wprost idealny dla każdego, a może i szczególnie dla osób, które zbłądziły i złamały prawo. Każda droga jest dobra, by osiągnąć ideał...


  - Na razie ćwiczy tylko pięciu więźniów, bo mamy ograniczone warunki lokalowe. Joga odbywa się w świetlicy, która nie jest za duża, a przecież każda z ćwiczących osób musi mieć odpowiednią przestrzeń. Z tego co widzę nasz nowo wprowadzony sposób terapii cieszy się zainteresowaniem - mówi Joanna Korczyńska, rzeczniczka ZK w Wojkowicach.

  Zajęcia z osadzonymi prowadzi Marta Majchrzak, studentka AWF, która sama od ośmiu lat ćwiczy jogę i na własnym przykładzie może mówić o jej zbawiennych skutkach.

  - Na początku panowie trochę się podśmiewali i chyba traktowali te ćwiczenia jak żart. Potem jednak zauważyli, że nie są one ani łatwe, ani babskie, że trzeba w nie włożyć sporo wysiłku. Chyba się jednak spodobało, skoro nadal chcą chodzić - uśmiecha się M. Majchrzak.

  Na temat jogi i technik relaksacyjnych pisze pracę magisterską. - Joga ze względu na to, że ćwiczenia przebiegają wolno, polegają na wprowadzeniu technik oddechowych, pozwalają na odpowiednie dotlenienie mózgu i serca, ma wpływ na kondycję narządów - wyjaśnia instruktorka. Joga zalecana jest przez lekarzy tym pacjentom, którzy potrzebują wyciszenia i uzyskania właściwej równowagi między ciałem a duszą.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama