Hala Podium w Gliwicach już za dwa lata [ZOBACZ]

  Hala Podium w Gliwicach już za dwa lata [ZOBACZ]

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wizualizacja hali Podium w Gliwicach
  1/6
  przejdź do galerii

  Wizualizacja hali Podium w Gliwicach ©Modern Construction System, Perbo-Projekt

  Dwadzieścia siedem miesięcy - tyle, zgodnie z umową, ma skierniewicka firma MARBUD na wybudowanie hali widowiskowo-sportowej Podium w Gliwicach. Umowa z Urzędem Miejskim w Gliwicach podpisana, wykonawca może wejść na budowę. Potencjalny konkurent katowickiego Spodka wszedłby do gry o organizację imprez w regionie w połowie 2015 roku.
  Nowe miejsca pracy, szansa na międzynarodową promocję miasta i regionu oraz korzystny wpływ na lokalną koniunkturę - takie mają być, zdaniem władz Gliwic, efekty wzniesienia w mieście Podium. Mający pomieścić 15 tysięcy widzów obiekt zostanie wzniesiony na terenie po byłym Stadionie XX-lecia, w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji gliwickiej Politechniki Śląskiej. Jest zaprojektowany tak, że będą w nim organizowane zawody sportowe, m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej, boksie, również o randze międzynarodowej.

  Ale także targi, koncerty, projekcje filmowe i wielkie imprezy komercyjne. Miasto, przypomnijmy, zdecydowało się rozpocząć budowę Podium ze środków własnych (zaciągnęło też m.in. na ten cel kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym). Hala ma kosztować, zgodnie z ofertą MARBUD-u, 321 mln 413 tys. zł. Skierniewicka firma wygrała w 2012 roku drugi z przetargów na budowę hali. Jak przyznaje jej prezes, Sławomir Nowak, to największa inwestycja, jaką dotąd realizowała.

  Zgodzili się na to, choć nie bez zastrzeżeń, gliwiccy radni. Pomimo bowiem prawie siedmioletniej batalii o unijne dofinansowanie (Podium zostało wpisane na listę projektów kluczowych województwa śląskiego i znalazło się w Regionalnym Programie Operacyjnym) - po europejskie środki sięgnąć się nie udało. Były już marszałek Adam Matusiewicz rozwiązał umowę z miastem. Władze Gliwic nadal uważają umowę z Urzędem Marszałkowskim za wiążącą i nie rezygnują z dalszego ubiegania się o fundusze zewnętrzne. Wszystko dlatego, że zdaniem prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza - hala Podium zmieni na korzyść nie tylko miasto, ale i cały region, którym jest potrzebna. - Mam nadzieję, że budowa przebiegnie łatwiej niż przygotowania do niej - mówi Frankiewicz.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MIRBUD nie MARBUD

   saqw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   chyba Mirbud a nie Marbud

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podium pjest otrzebne regionowi jak rybie rower

   arch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 40

   Podium jest tak potrzebne regionowi jak rybie rower. Hala będzie tylko i wyłącznie pomnikiem katowickich kompleksów Frankiewicza i studnią bez dna do której będą wpadać pieniądze Gliwiczan na jej...rozwiń całość

   Podium jest tak potrzebne regionowi jak rybie rower. Hala będzie tylko i wyłącznie pomnikiem katowickich kompleksów Frankiewicza i studnią bez dna do której będą wpadać pieniądze Gliwiczan na jej utrzymanie. W mieście sypie się praktycznie wszystko - kamienice, drogi, chodniki, wszędzie pełno śmieci, ale najważniejszy jest megalomański pomnik Frankiewicza.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama