Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta ŚKUP także dla seniorów?

Sonia Cichoń
Śląska Karta Usług Publicznych ma ułatwić życie
Śląska Karta Usług Publicznych ma ułatwić życie MacieJ gapiński
KZK GOP chce, by osoby po 70. roku życia także rejestrowały swoje przejazdy. Kartę ŚKUP będą mogły wyrobić sobie za darmo.

Jedno jest pewne: nadciąga rewolucja dla wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej na Śląsku. Mowa oczywiście o Śląskiej Karcie Usług Publicznych, która w życie wejdzie już w październiku. Zdania na jej temat, jak można się było spodziewać, są podzielone. Młodzi są zadowoleni, bo karta ŚKUP będzie mogła być używana nie tylko jako bilet, ale będzie można nią także zapłacić za parkowanie, za bilet do teatru czy muzeum, będzie mogła być np. wykorzystywana w bibliotekach, a docelowo również w urzędach miast czy gmin.

- Bilety papierowe to już przeżytek. W największych miastach w Polsce już dawno zastąpiono je kartami, więc bardzo dobrze, że u nas będzie podobnie. Trzeba iść z postępem. Myślę, że karta ułatwi życie osobom, które na co dzień w naszej aglomeracji podróżują autobusami i tramwajami - mówi Mariusz Lewiński, student.

Wśród naszych Czytelników pojawiły się jednak pytania o to, jak po wprowadzeniu karty ŚKUP zmienią się zasady podróżowania seniorów. Przypomnijmy, że obecnie osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą jeździć komunikacją miejską za darmo, w razie kontroli wystarczy, że okażą swój dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i datą urodzenia, potwierdzający prawo do ulgi.

- Możemy zapewnić, że w tym momencie dla tych pasażerów nic się nie zmieni. W najbliższych miesiącach, czyli przez cały okres wdrażania projektu, te osoby nadal będą podróżowały na starych zasadach - mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP. Docelowo jednak chcielibyśmy, aby pasażerowie mający uprawnienia do bezpłatnych przejazdów także posiadali kartę i mogli rejestrować swoje przejazdy - dodaje.

Rejestracja ta ma być wówczas w pełni darmowa - będzie można wyrobić sobie kartę i zakodować w niej prawo do ulgi lub pobrać tzw. bilet zerowy u kierowcy. Część osób będzie jednak z tego obowiązku wyłączona. Kto? Chodzi głównie o niepełnosprawnych, niewidomych i matki opiekujące się dziećmi do czwartego roku życia.

- Mowa o pasażerach mających problemy z poruszaniem się. Będą wyłączeni z obowiązku rejestracji na stałe - dodaje Koteras.

E-bilet jednorazowy kupimy dopiero w styczniu
Pamiętajcie, że aby otrzymać Śląską Kartę Usług Publicznych, najpierw należy wypełnić wniosek o jej wydanie. Można to zrobić na dwa sposoby: odwiedzając Punkt Obsługi Pasażera lub za pośrednictwem portalu internetowego www.kartaskup.pl.
Na początek będziemy mogli kupić sobie elektroniczny bilet wyłącznie okresowy. KZK GOP zapowiada, że jednorazowe bilety elektroniczne także wejdą w życie, ale dopiero od stycznia 2016 roku.

- Pasażer, który będzie chciał korzystać z tej taryfy, podobnie jak teraz, będzie mógł przesiadać się dowolną ilość razy w czasie, który określa bilet - zapewnia Anna Koteras.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!