Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież upraszcza procedury unieważnienia małżeństwa. Wprowadza szybką ścieżkę

Agata Pustułka
Kościół przyspieszy procedury związane z unieważnieniem małżeństwa. O ile są ku temu powody
Kościół przyspieszy procedury związane z unieważnieniem małżeństwa. O ile są ku temu powody 123rf
Trudniej uzyskać unieważnienie małżeństwa przed sądem kościelnym niż rozwód przed sądem cywilnym. Proces może trwać nawet trzy lata. Ale Papież Franciszek upraszcza procedury unieważnienia małżeństwa.

Papież upraszcza procedury unieważnienia małżeństwa

Polska jest wśród liderów w liczbie wniosków o unieważnienie małżeństwa, składanych do kościelnych sądów.

- Rocznie wydajemy od 130 do 150 wyroków, zaś trafia do nas w tym czasie kolejnych 100 wniosków - wyjaśnia ks. dr Adam Pawlaszczyk, wikariusz sądowy Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Dziś sprawa przed sądem kościelnym może trwać 3 lata, bo odbywa się w dwóch instancjach. W pierwszej rozpatrywanych jest obecnie w kraju ok. 4 tys. spraw, zaś w drugiej 8 tys. Papież Franciszek chce uprościć te procedury poprzez wprowadzenie tylko jednej instancji. Poza tym w szczególnych przypadkach proces ma trwać 45 dni. Wtedy jedynym sędzią w takim procesie będzie biskup diecezjalny.

- Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego ma ustalić, czy z określonych powodów małżeństwo nie zostało nigdy ważnie zawarte, np. nigdy nie zaistniało w sensie prawnym i nie wywołało w związku z tym żadnych skutków - mówi adwokat kościelny Paweł Walkowski z kancelarii Lex Canonica w Katowicach.

Nowe uregulowania mają wejść w życie 8 grudnia tego roku.

Papież zapowiedział przyspieszenie procedur "rozwodu kościelnego"

W Polsce od kilku lat rośnie liczba rozwodów cywilnych (66 tys. w całym kraju w 2014 r., 8,6 tys. w województwie śląskim). Rośnie też liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa przed sądami kościelnymi - mówiąc o "rozwodzie kościelnym" posługujemy się skrótem myślowym, gdyż taki termin nie jest obecny w prawie kanonicznym.

O kościelne unieważnienie małżeństwa można się starać wiele lat po rozwodzie. - Instytucja stwierdzenia nieważności małżeństwa kanonicznego nie jest instytucją nową, stworzoną przez Kościół katolicki na potrzeby współczesnego świata - mówi adwokat kościelny Paweł Walkowski, założyciel kancelarii Lex Canonica w Katowicach.

Obecnie reguluje ją Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r., w którym - za sprawą Jana Pawła II - dopuszczono uznanie nieważności małżeństwa z powodu psychicznej niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

Zaproponowane przez papieża Franciszka zmiany, które wejdą w życie w grudniu, są jednak najbardziej radykalne od trzech stuleci. Ich celem jest skrócenie procesów.
Przy okazji "rozwodowej" reformy papieża Franciszka pojawiły się nieścisłości związane z listą powodów przyspieszających unieważnienie. Miały to być między innymi: aborcja, przemoc, brak wiary, alkoholizm. Nie jest jednak tak - i nie będzie - że bita kobieta otrzyma automatyczną decyzję sądu kościelnego o unieważnieniu. Takie sytuacje mogą być jedynie przesłankami, które udowodnią zaistnienie: przeszkód małżeńskich, wady zgody małżeńskiej lub braku zachowania kanonicznej formy małżeństwa.

Dziś najczęściej badanie nieważności małżeństwa jest związane z "niezdolnością jednej ze stron do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej". Nie chodzi jednak tylko o choroby psychiczne, ale też o narkomanię, alkoholizm, problemy seksualne, niepłodność. Dlatego też często powoływani są eksperci z dziedziny seksuologii czy psychologii.

W katowickim Sądzie Metropolitalnym za proces trzeba zapłacić ok. 1,2 tys. zł, ale zawsze można złożyć wniosek o rozłożenie kwoty na raty lub w ogóle poprosić o zwolnienie z opłat. W Warszawie za taki "rozwód" trzeba płacić więcej, nawet kilka tysięcy.

Kościelne unieważnienie małżeństwa to dla osoby wierzącej akt ostatecznego zerwania z przeszłością i możliwość pełnego uczestniczenia w życiu Kościoła. Osoby te mogą znów zawrzeć związek małżeński w kościele.

Oczywiście najwięcej wniosków o unieważnienie składanych jest w krajach, gdzie religia katolicka jest dominująca. Dlatego nie dziwią rosnące statystyki w Polsce czy we Włoszech.

- Katolicy po cywilnych rozwodach chcą brać pełny udział w życiu Kościoła, przyjmować sakrament i dlatego dążą do wyjaśnienia sprawy przed sądem kościelnym - ocenia ks. dr Adam Pawlaszczyk, wikariusz sądowy Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Taki "rozwód" o wiele trudniej otrzymać niż przed sądem cywilnym. I to z różnych powodów. Przede wszystkim wyrok nie jest mechaniczną decyzją, ale zapada po wielomiesięcznych pracach, badaniach przy udziale ekspertów w dziedzinie prawa kanonicznego.

- Stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego opiera się na założeniu, że węzeł małżeński nie powstaje z powodu istnienia przeszkody zrywającej, wady zgody małżeńskiej bądź też wady formy zawarcia małżeństwa - wyjaśnia Paweł Walkow- ski. - Każdy wierny może wnieść do sądu skargę, której przedmiotem orzekania będzie to, czy zawarte małżeństwo jest ważne. Regulacja papieża Franciszka zapewne zwiększy statystyki.

Wprowadzenie jednoinstan- cyjności spowoduje przyspieszenie rozpoznania sprawy. Jest też sygnałem, że Kościół rozumie sytuację osób, które chcą ustalić swój stan małżeński w ramach Kościoła katolickiego.

Proces przed sądem biskupim może prowadzić tylko adwokat kościelny.
Tylko on ma specjalne uprawnienia nadane przez biskupa. Warto się o tym upewnić, zanim powierzymy mu swoją sprawę. Dane znajdziemy na stronie internetowej odpowiedniej kurii.

Niektóre źródła nieważności małżeństwa sakramentalnego

:
Przeszkody zrywające:

  1. - wiek,
  2. - pokrewieństwo,
  3. - powinowactwo,
  4. - różna wiara,
  5. - impotencja,
  6. - święcenia,
  7. - wieczysty publiczny ślub czystości,
  8. - przeszkoda występku,
  9. - uprowadzenie,
  10. - przeszkoda przyzwoitości publicznej,
  11. - przeszkoda pokrewieństwa prawnego.

Niezdolność konsensualna:

  1. - brak wystarczającego używania rozumu,
  2. - poważny brak rozeznania oceniającego,
  3. - niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

Wady zgody małżeńskiej:

  1. - brak wiedzy koniecznej o małżeństwie,
  2. - błąd co do osoby,
  3. - błąd co do przymiotu osoby,
  4. - błąd co do przymiotu osoby spowodowany podstępem

(na podstawie Lex Canonica).

Papież zapowiedział przyspieszenie procedur "rozwodu kościelnego"


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Papież upraszcza procedury unieważnienia małżeństwa. Wprowadza szybką ścieżkę - Dziennik Zachodni