Margaret Thatcher nie żyje. Janusz Steinhoff ocenia jej...

  Margaret Thatcher nie żyje. Janusz Steinhoff ocenia jej reformę górnictwa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  AMC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Margaret Thatcher nie żyje. Janusz Steinhoff ocenia jej reformę górnictwa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Martin Shakeshaft/strike84.co.uk

  Margaret Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat. W tym czasie swoich rządów przeprowadziła wiele reform gospodarczych, z których część spotykała się z oporem społecznym. Ale to stanowczość w stosunku do strajkujących górników spowodowała, że nadano jej przydomek Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Pytamy Janusza Steinhoffa, b. wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka o to, czy metody Thatcher stosowane w górnictwie brytyjskim sprawdziłyby się i u nas.
  Margaret Thatcher znana była z twardej ręki i nieustępliwości wobec górników w Wielkiej Brytanii. Czy gdyby jej metody przed laty zastosować w śląskich kopalniach bylibyśmy w innym miejscu, lepszym?
  My Polacy nie mamy się czego wstydzić. Nasza restrukturyzacja górnictwa za czasów rządu Jerzego Buzka była szybsza, skuteczniejsza i mniej kosztowna niż ta w Wielkiej Brytanii. Prowadziliśmy dialog ze stroną społeczną.
  Głównie z Solidarnością, ale potem także z poparciem innych związków zawodowych. Górnicy otrzymali pakiet socjalny, który otworzył nam drzwi do potężnej redukcji zatrudnienia. W cztery lata z górnictwa dobrowolnie odeszło 100 tysięcy osób. To pozwoliło na likwidację częściową lub całkowitą 23 nierentownych kopalń. Efekt ekonomiczny był szybko odczuwalny. Ze straty na tonie węgla wysokości 22 zł w 2001 roku przeszliśmy do zysku - 7 zł. Udało się nam uratować górnictwo. I ta branża dzisiaj jest rentowna.

  To był wspólny sukces rządu i związków zawodowych?
  Tak. Tymczasem w Wielkiej Brytanii premier Thatcher miała niemal roczny strajk, niepokoje i bijatyki uliczne. Nam poszło dużo lepiej. No i górnictwo nie podzieliło losów choćby naszych stoczni. Nie zwolniliśmy ani jednego górnika. Ludzie odchodzili z branży bo po prostu mieli inny pomysł na życie.

  Nie wszyscy podzielają to zdanie.
  Gdy dzisiaj słyszę opinie, że niepotrzebnie likwidowaliśmy kopalnie, to mam pewność, że wypowiada je osoba, która na górnictwie się nie zna, albo robi to na polityczne zamówienie.

  Słowem w górnictwie metody Żelaznej Damy by się nam nie sprawdziły. A co jej zawdzięczamy?
  Nie wolno nam zapominać jej twardej ręki wobec władz systemu totalitarnego oraz twardej linii wspierania opozycji. Nie była w tym odosobniona. Podobne stanowisko miał Ronald Reagan, a także Jan Paweł II. To tej trójce wspaniałych ludzi nasze pokolenie wiele zawdzięcza. To oni wspaniale zapisali się w historii Europy i świata.
  Rozmawiała Aldona Minorczyk-Cichy
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gaz i ropa

   dismal science (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 42

   Małgosia mogła wziąć górników za twarz, bo miała inne źródło zasilania w energię - ropę i gaz z Morza Północnego. Czy my mamy krajową alternatywę dla wungla ze Ślunska i Lubelszczyzny? Nie i długo...rozwiń całość

   Małgosia mogła wziąć górników za twarz, bo miała inne źródło zasilania w energię - ropę i gaz z Morza Północnego. Czy my mamy krajową alternatywę dla wungla ze Ślunska i Lubelszczyzny? Nie i długo nie, bo w kwestii budowy elektrowni zasilanej na cokolwiek innego niż wungel jesteśmy z życi...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczegolnie tym

   ??? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 25

   Ze odsyskala dla Brytyjczykow Falklandy. Ciekawy jestem dlaczego Brytole nie ,,odzyskali" miliard razy cenniejszego Hong kongu. - Historia jak zwykle - lac slabszego i nie zadzierac z silniejszym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sitwa !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 21

   jak taki AWS owsko POwski d**ek może wpowiadać sie w tym temacie !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sitwa !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 39

   jak taki AWS owsko POwski d**ek może wpowiadać sie w tym temacie !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reforma

   (00) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 48

   To tej trójce wspaniałych ludzi nasze pokolenie wiele zawdzięcza... - Mówi to w imieniu Wałęsów, Tusków, Millerów, Michników, Buzków, Pawlaków, Kaliszów, Kaczyńskich itp. Gorzej jeśli chodzi o...rozwiń całość

   To tej trójce wspaniałych ludzi nasze pokolenie wiele zawdzięcza... - Mówi to w imieniu Wałęsów, Tusków, Millerów, Michników, Buzków, Pawlaków, Kaliszów, Kaczyńskich itp. Gorzej jeśli chodzi o pozostałych przeciętnych Polaków, tak dla odmiany do przeciętnego Smitha, Jonesa czy innego Browna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slonzakuw obchodzi autonomia

   karlik beutchen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 46

   a nie jakas taczer

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo