18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Margaret Thatcher nie żyje. Janusz Steinhoff ocenia jej reformę górnictwa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

AMC
Martin Shakeshaft/strike84.co.uk
Margaret Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat. W tym czasie swoich rządów przeprowadziła wiele reform gospodarczych, z których część spotykała się z oporem społecznym. Ale to stanowczość w stosunku do strajkujących górników spowodowała, że nadano jej przydomek Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Pytamy Janusza Steinhoffa, b. wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka o to, czy metody Thatcher stosowane w górnictwie brytyjskim sprawdziłyby się i u nas.

Margaret Thatcher znana była z twardej ręki i nieustępliwości wobec górników w Wielkiej Brytanii. Czy gdyby jej metody przed laty zastosować w śląskich kopalniach bylibyśmy w innym miejscu, lepszym?
My Polacy nie mamy się czego wstydzić. Nasza restrukturyzacja górnictwa za czasów rządu Jerzego Buzka była szybsza, skuteczniejsza i mniej kosztowna niż ta w Wielkiej Brytanii. Prowadziliśmy dialog ze stroną społeczną. Głównie z Solidarnością, ale potem także z poparciem innych związków zawodowych. Górnicy otrzymali pakiet socjalny, który otworzył nam drzwi do potężnej redukcji zatrudnienia. W cztery lata z górnictwa dobrowolnie odeszło 100 tysięcy osób. To pozwoliło na likwidację częściową lub całkowitą 23 nierentownych kopalń. Efekt ekonomiczny był szybko odczuwalny. Ze straty na tonie węgla wysokości 22 zł w 2001 roku przeszliśmy do zysku - 7 zł. Udało się nam uratować górnictwo. I ta branża dzisiaj jest rentowna.

To był wspólny sukces rządu i związków zawodowych?
Tak. Tymczasem w Wielkiej Brytanii premier Thatcher miała niemal roczny strajk, niepokoje i bijatyki uliczne. Nam poszło dużo lepiej. No i górnictwo nie podzieliło losów choćby naszych stoczni. Nie zwolniliśmy ani jednego górnika. Ludzie odchodzili z branży bo po prostu mieli inny pomysł na życie.

Nie wszyscy podzielają to zdanie.
Gdy dzisiaj słyszę opinie, że niepotrzebnie likwidowaliśmy kopalnie, to mam pewność, że wypowiada je osoba, która na górnictwie się nie zna, albo robi to na polityczne zamówienie.

Słowem w górnictwie metody Żelaznej Damy by się nam nie sprawdziły. A co jej zawdzięczamy?
Nie wolno nam zapominać jej twardej ręki wobec władz systemu totalitarnego oraz twardej linii wspierania opozycji. Nie była w tym odosobniona. Podobne stanowisko miał Ronald Reagan, a także Jan Paweł II. To tej trójce wspaniałych ludzi nasze pokolenie wiele zawdzięcza. To oni wspaniale zapisali się w historii Europy i świata.
Rozmawiała Aldona Minorczyk-Cichy


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Margaret Thatcher nie żyje. Janusz Steinhoff ocenia jej reformę górnictwa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni