Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak tanio przejąć spadek? [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska
123rf
Opłata od wniosku za wpis do księgi wieczystej wynosi 200 zł. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem

Do redakcji DZ trafia wiele pytań dotyczących przejmowania spa-dku po krewnych. Dotyczą zagadnień uniwersalnych, więc rady prawnika mogą się przydać wielu osobom. Taka właśnie jest sprawa Czytelniczki.

- Po śmierci moich dziadków, ich majątek przeszedł na własność trojga rodzeństwa: moją mamę, jej siostrę i ich brata - pisze pani Anna. - Chciałabym, aby moja mama przepisała na mnie - w formie darowizny - działkę budowlaną pochodzącą z tego spadku. Chciałabym też wiedzieć, jakie koszty poniosę i z jakimi opłatami muszę się liczyć - pyta Czytelniczka.

- O wysokość opłaty notarialnej najlepiej zapytać notariusza, w którego kancelarii załatwiamy sprawę - radzi mecenas Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic. - Nie ma tu bowiem żadnej z góry ustalonej kwoty, bo wynagrodzenie notariusza za sporządzenie dokumentuuzależnione jest od wartości darowanej nieruchomości. Owszem, jest jedna opłata stała - w wysokości 200 złotych - niezależna od wartości nieruchomości. Jest to opłata od wniosku o dokonanie wpisu do księgi wieczystej w celu aktualizacji działu drugiego księgi, w którym wykazane są nazwiska właścicieli nieruchomości.

Składniki majątku spadkodawcy - zarówno aktywa, jak i pasywa, zwane również długami spadkowymi - podlegają dziedziczeniu.

W wyniku dziedziczenia - po śmierci rodziców - matka Czytelniczki nabyła działkę we współwłasności z pozostałym rodzeństwem.

Ze sposobu sformułowania pytania wynika, że obecnie działka ma trzech współwłaścicieli, z których każdemu przysługuje prawo własności działki w stosunku odpowiadającym jego udziałowi w spadku.

Jeżeli spadkobiercy doszli do dziedziczenia na podstawie ustawy (gdy zmarli rodzice nie sporządzili testamentów, w których rozrządziliby majątkiem w innych proporcjach czy w inny sposób niż to wynika z ustawy), oznacza to, ze stali się współwłaścicielami działki po 1/3 i w chwili obecnej władają nią we współwłasności w częściach ułamkowych.

Stosunki wynikające z tego rodzaju współwłasności regulowane są w Dziale IV Tytułu I Księgi Drugiej Kodeksu cywilnego.
Art. 198 k.c. stanowi, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że matka może przekazać w darowiźnie swój udział w o-dziedziczonej działce gruntu.

W takiej sytuacji należy pamiętać, że zgodnie z wymogiem dotyczącym formy czynności prawnej, zawartym w treści art. 158 k.c., darowizna taka powinna zostać uczyniona w formie aktu notarialnego w postaci umowy z osobą obdarowaną.
Sporządzenie przez notariusza umowy darowizny powoduje powstanie kosztów z tym związanych.

Do tychże kosztów zaliczyć należy taksę notarialną, czyli określone przepisami wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego, którego wysokość uzależniona jest od wartości darowanej nieruchomości.

Wysokość taksy notarialnej najlepiej uzgodnić bezpośrednio z notariuszem. Należy również - na podstawie art. 42 pkt. 1 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - uiścić opłatę od wniosku o dokonanie wpisu do księgi wieczystej w celu zaktualizowania działu drugiego księgi, w którym wykazane są nazwiska właścicieli nieruchomości. Jest to opłata stała, co oznacza, ze jej wysokość nie zależy od wartości nieruchomości i wynosi 200 zł.

W przypadku darowizny dokonanej pomiędzy członkami najbliższej rodziny będzie obowiązywało zwolnienie z podatku od darowizny. Urząd skarbowy tego podatku nie pobierze, ale należy złożyć stosowną deklarację w swoim urzędzie skarbowym.

Od 17.08 obowiązują nowe przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych

Wielu Polaków przejmuje spadki nie tylko po krewnych w kraju, ale także za granicą. Nowe przepisy, które obowiązują od 17 sierpnia 2015 r. (rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE), ułatwią załatwienie spraw spadkowych w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej

Zmiany te mają znaczenie przede w wszystkim dla tych obywateli Polski, którzy wyjechali z kraju i zmienili miejsce stałego pobytu lub mają zamiar to zrobić. W tych przypadkach jurysdykcja w sprawach spadkowych przysługiwać będzie - co do zasady - nie sądom polskim, lecz sądom państwa ostatniego miejsca zwykłego pobytu, a zatem kwestie spadkowe trzeba będzie załatwić poza Polską. Rozporządzenie ma zastosowanie do wszelkich spraw dotyczących dziedziczenia po osobach zmarłych w dniu 17 sierpnia 2015 roku lub później.

Obowiązuje też nowy dokument: Europejskie Poświadczenie Spadkowe (EPS), czyli potwierdzenie, że osoba w nim wymieniona ma określone w dokumencie prawa do spadku. Jest sporządzane według identycznego wzoru we wszystkich państwach członkowskich UE, w których obowiązuje rozporządzenie. W Polsce EPS można uzyskać u notariusza lub w postępowaniu prowadzonym przez sąd rejonowy.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!