Jubileuszowe 200 spotkanie medyczne im. Krystyny Bochenek w...

Jubileuszowe 200 spotkanie medyczne im. Krystyny Bochenek w Katowicach [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk, Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Jubileuszowe 200 spotkanie medyczne im. Krystyny Bochenek w Katowicach [ZDJĘCIA]
1/28
przejdź do galerii

©Marzena Bugała

W poniedziałek odbyła się 200. edycja Spotkań Medycznych, z którymi na nasze łamy weszła Krystyna Bochenek, kiedy została senatorem RP.
Do pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku były to Spotkania Medyczne Krystyny Bochenek, a potem Spotkania Medyczne Jej imienia.

Wśród zaproszonych była rodzina śp. Krystyny Bochenek, która zapoczątkowała spotkania medyczne, najpierw w Radiu Katowice, a później w Dzienniku Zachodnim. - Do mojego gabinetu przyszedł mężczyzna, który miał wszczepione bajpassy i powiedział, żebym podziękował na grobie Krystyny, bo dzięki niej on żyje - mówił prof.
Andrzej Bochenek, kardiochirurg. - To właśnie dzięki takim spotkaniom pacjenci wiedzą więcej i przede wszystkim chodzą się badać. A co więcej, oni czasami umieją więcej niż studenci szóstego roku medycyny! - dodał.

Spotkania Medyczne w "Dzienniku Zachodnim" pojawiły się w 2005 roku. Na wszystkich była Danuta Cierpiał z Czeladzi, która do dzisiaj prowadzi album poświęcony spotkaniom. Zaledwie kilka opuścił Eugeniusz Drzyzga z Katowic. - Ja też zbieram wszystkie teksty, które napisane zostały po spotkaniach. Zrobiły się z tego trzy grube teczki - mówił.

Jubileuszowe spotkanie nie obyło się bez wykładu. Tym razem prof Violetta Skrzypulec - Plinta, ginekolog, seksuolog i endokrynolog mówiła o sytuacji zdrowotnej mieszkańców Górnego Śląska. Okazało się, że wcale nie odstajemy od mieszkańców w innych regionach Polski, ale większość z nas zapomina o ruchu i zdrowej diecie. - Powoli nasze społeczeństwo zaczyna się też starzeć, wydłuża się czas życia - mówiła prof. Violetta Skrzypulec - Plinta. - Tym bardziej ważne są ruch, dieta, sport, trochę więcej czasu i wypoczynku.

Na 200 spotkaniu każdy sobie trochę pofolgował, bo był pyszny tort ufundowany przez Górnośląskie Centrum Medyczne. Spotkanie prowadziły jak zwykle Maria Zawała z "Dziennika Zachodniego" i Anna Sojka z Radia Katowice

Spotkania Medyczne Krystyny Bochenek przez wiele lat były audycją radiową na antenie Radia Katowice. Nosiły tytuł "Magazyn Medyczny Krystyny Bochenek ". Kiedy jednak w roku 2004 gospodyni programu została senatorem , ówczesny prezes radia uznał, że jej dalsze występy na antenie prowadziłyby do upolitycznienia radia. "Magazyn Medyczny" zniknął więc z programu. Wtedy Krystynę Bochenek z jej programem przygarnął Dziennik Zachodni i na jego łamach zaczął on funkcjonować pod nowym tytułem "Spotkania Medyczne Krystyny Bochenek".

Od roku 2005 spotkania medyczne odbywały się w Kawiarni Artystycznej BWA w Katowicach, raz na dwa tygodnie, nieprzerwanie do 10 kwietnia 2010 roku.

Pierwsze spotkanie po katastrofie smoleńskiej, w której zginęła Krystyna Bochenek, poprowadziła Anna Kidawa, jej współpracownica. Zebrało się liczne grono profesorów medycyny, żeby powspominać Zmarłą. Wtedy też zapadła decyzja, że Spotkania Medyczne będą mieć swoją kontynuację jako Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek. W roku 2011 wróciły na antenę Radia Katowice, prowadzone przez Annę Sojkę, dziennikarkę Radia Katowice, oraz Marię Zawałę, dziennikarkę Dziennika Zachodniego.

Od czerwca 2011 emitowane są raz w miesiącu. Przez rok odbywały się w studiu koncertowm Radia Katowice, od września 2012 przeniosly się na Scenę w Malarni w Teatrze Śląskim. - Od roku 2011 rozszerzyłyśmy formułę tych spotkań o profilatyczne zachowania prozdrowotne - mówi Maria Zawała.

Był cały cykl o otyłości. Były spotkania z fizjoterapeutami, którzy mówili o tym, jak siedzieć, jak się schylać w ogródku, by sobie krzywdy nie zrobić, jakie ćwiczenia są dozwolone przy różnych schorzeniach. Od września prowadzony jest kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Anna Sojka i Maria Zawała okazały się godnymi kontynuatorkami programu śp. Krystyny Bochenek, co wyrażają różne nagrody. Partnerem Spotkań jest Górnośląskie Centrum Medyczne.
*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...

Uczestniczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 61 / 36

O ile pamiętam, to zawsze Pani Ania pomagała Pani Krystynie w przygotowywaniu Spotkań Medycznych i prowadziła je jeszcze długo po śmierci Pani Krystyny. Szkoda, że tak się to potoczyło i nie...rozwiń całość

O ile pamiętam, to zawsze Pani Ania pomagała Pani Krystynie w przygotowywaniu Spotkań Medycznych i prowadziła je jeszcze długo po śmierci Pani Krystyny. Szkoda, że tak się to potoczyło i nie zostało docenione...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Spotkania Medyczne

Anna Kidawa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

Chciałbym uściślić kilka faktów.
1. Magazyn Medyczny nie był tym samym co Spotkania Medyczne, chociaż idea przybliżenia medycyny, jej najnowszych metod leczenia i diagnostyki a także wagi...rozwiń całość

Chciałbym uściślić kilka faktów.
1. Magazyn Medyczny nie był tym samym co Spotkania Medyczne, chociaż idea przybliżenia medycyny, jej najnowszych metod leczenia i diagnostyki a także wagi profilaktyki była ta sama.
2. Jestem współautorką pomysłu i byłam współprowadzącą Spotkania od początku, a od 10 kwietnia 2010r do kwietnia 2011r prowadziłam spotkania samodzielnie, a nie jak wynika z tekstu jednorazowo.
3. W formie audycji radiowej Spotkania Medyczne były emitowane na antenie Radia Katowice już wcześniej, bo w 2007r i 2008r.
4. Tak jak napisałam wcześniej - zachowania związane z profilaktyką zawsze były priorytetowe a szkolenia z zasad udzielania pomocy przedmedycznej były wielokrotnie tematem Spotkań - więc to żadne novum!
5. Przypisywanie sobie Spotkań Medycznych przez obecne prowadzące, jako Ich własnego dorobku dziennikarskiego jest - delikatnie mówiąc - nadużyciem. Mimo tego co twierdzą, nie wniosły NIC nowego do formuły Spotkań Medycznych. Ich praca opiera się na cudzym pomyśle, który sobie przywłaszczają. Dlatego - Szanowne Panie - dobrze, że pomysł jest kontynuowany, ale to nie jest Wasz pomysł i zastanówcie się czy macie moralne prawo do do zgłaszania go do jako swój dorobek. Zwłaszcza, że zrobiłyście ich /do dzisiaj/zaledwie kilkanaście.
Niemniej, jako współautorka, dziękuję Dziennikowi Zachodniemu za kontynuację Spotkań Medycznych.
Anna Kidawazwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

v

v (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 41 / 36

aha, a frustratacja wylewa sie, pani Anna przezyć nie może, że ją wywalili. Brawo spotkania medyczne


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...

czytelniczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 50

No nie wiem czy frustracja... to raczej rzetelne sprostowanie nierzetelnych informacji.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo