Ważne
  Co pokaże nam cieszyńska trówła?

  Co pokaże nam cieszyńska trówła?

  JVL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co pokaże nam cieszyńska trówła?

  ©Materiał Prasowy

  Impreza z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością. W tym roku na gości, którzy przybędą na "Skarby z cieszyńskiej trówły" czeka wiele nowych atrakcji. Jakie wydarzenia będą najciekawsze?
  Co pokaże nam cieszyńska trówła?

  ©Materiał Prasowy

  "Skarby z cieszyńskiej trówły" na stałe wpisały się w imprezowy kalendarz Cieszyna. Nie inaczej jest w tym roku. Co jednak na nas czeka w ramach kolejnej edycji?

  Atrakcja goni atrakcję
  Co roku staramy się, żeby "Skarby…" miały jakiś motyw przewodni. W tym roku "bohaterką" jest tytułowa trówła. Przygotowujemy w Zamku, przy wsparciu Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wystawę "Trówła. Portret podwójny", pokazującą historyczne skrzynie wianne, jak i inspirowane nimi współczesne projekty - wyjaśnia nam Beata Mońka
  z Zamku Cieszyn. I dodaje: - W niedzielę, podczas jarmarku zapraszamy na "Rodzinne warsztaty tworzenia tróweł" (obowiązują zapisy) i otwarte dla wszystkich warsztaty zdobienia tróweł.

  Po raz pierwszy "Skarbom z cieszyńskiej trówły" towarzyszy także konferencja "Dizajn u źródeł". Zapraszamy do rozmowy o wartościach, jakie tkwią w tradycji i rzemiośle, o ich znaczeniu dla współczesnego projektowania, a także o możliwościach wdrażania innowacyjnych produktów i budowy wizerunku regionów w oparciu o lokalne zasoby.

  W tym roku nie zabranie oczywiście także innych, stałych atrakcji. To m.in. Cieszyński Jarmark Rzemiosła na Wzgórzu Zamkowym, w którym udział weźmie kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji. Dużo chętnych zjawi się też na cieszyńskim konkursie pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess czy na drugim Cieszyńskim Maratonie Czytania Tekstów Gwarowych oraz na wspólnym śpiewaniu pieśni regionalnych.

  Co oprócz tego? - Ciekawie w tym roku zapowiadają się także wycieczka do Beskidzkiej Trójwsi (Jaworzynka, Koniaków, Istebna), jak i pokaz mody pracowni Manseo. Poza tym w programie są koncerty, wystawy, warsztaty - opowiada Beata Mońka.

  Tradycja i rzemiosło
  "Skarby z cieszyńskiej trówły" to festiwal kultury regionalnej, łączący tradycję z rzemiosłem, dizajnem, muzyką, lokalną kuchnią. Pokazuje to, co jest bogactwem i dumą Śląska Cieszyńskiego, ale próbuje także odczytywać tradycję na nowo. W jego przygotowanie włącza się wiele instytucji kultury z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. - Stąd bardzo różnorodny program - mamy nadzieję, że interesujący dla wielu odbiorców - mówi Mońka.

  Częścią, która cieszy się zawsze dużą popularnością jest otwarcie trówły, które odbywa się w różnych miejscach.
  - Tym razem otwarcie zaplanowaliśmy w Teatrze w Czeskim Cieszynie, czemu będzie towarzyszył koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia zespołu folklorystycznego Slezan. Inauguracja tradycyjnie odbędzie się w piątkowe popołudnie (18 września, bilety do kupienia w Domu Dzieci i Młodzieży w Czeskim Cieszynie oraz Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn) - wyjaśnia Mońka.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama