Żywiec: Zamiast odziału archiwum będzie ekspozytura

  Żywiec: Zamiast odziału archiwum będzie ekspozytura

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żywiec: Zamiast odziału archiwum będzie ekspozytura
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Starostwo Powiatowe Żywiec

  Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu zostanie zamieniony na ekspozyturę a nie zlikwidowany całkowicie. To efekt listu intencyjnego, jaki został podpisany pomiędzy starostą żywieckim, burmistrzem Żywca i Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych w Warszawie.
  Przypomnijmy, że kilka dni temu została otwarta siedziba Archiwum Państwowego w Bielsku-Białej. Do nowo wybudowanego gmachu przy Piłsudskiego zwożone są dokumenty ze zlikwidowanego już archiwum, które mieściło się na terenie byłego KL Auschwitz, bielskiej placówki przy ul. Wapienickiej mieszczącej się w bloku mieszkalnym oraz Żywca, gdzie archiwum działało w... baraku. Mimo tego plany przeniesienie żywieckiego oddziału budziły sprzeciw wśród lokalnej społeczności.

  - Dzięki staraniom Starosty Żywieckiego - Andrzeja Kalaty oraz Burmistrza Miasta Żywca - Antoniego Szlagora, Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu zostanie zamieniony na Ekspozyturę a nie zlikwidowany całkowicie. 11 września na uroczystym otwarciu nowego budynku Archiwum Państwowego w Bielsku-Białej podpisany został list intencyjny w tym temacie pomiędzy Starostą Żywieckim - Andrzejem Kalatą, Władysławem Stępniakiem - Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych w Warszawie oraz Burmistrzem Miasta Żywca Antonim Szlagorem - poinformowało na swoje stronie Starostwo Powiatowe w Żywcu


  W ciągu 55 lat istnienia archiwum żywieckie zgromadziło 354 zespoły archiwalne zawierające najcenniejsze dokumenty urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji społecznych i politycznych oraz osób prywatnych. Razem to 854metry bieżące akt. Gdyby ułożyć je od dołu do góry, byłyby wyższe od najwyższego drapacza chmur na świecie.

  Wśród zgromadzonych, jednym z najciekawszych i największych jest zespół akt pod nazwą "Dyrekcja Dóbr Żywieckich w Żywcu". Oprócz tego w archiwum przechowywane są "Akta miasta Żywca" z lat 1766-1950, "Rady Powiatowej w Żywcu" za lata 1896-1939, "Wydziału Powiatowego w Żywcu" z lat 1868-1945, "Dyrekcji Dóbr Żywieckich w Żywcu" z lat 1758-1945, "Akta gmin powiatu żywieckiego za lata 1867-1950 "Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu" za lata 1881-1945, "Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Oddział Babiogórski w Żywcu" z lat 1905-1950; "Związku Strzeleckiego Zarząd i Komenda Powiatu Żywiec" za lata 1925-1937, dokumentacja C.K. Rady Szkolnej Okręgowej i Powiatowej w Żywcu oraz Inspektoratu Szkolnego w Żywcu za lata 1907-1950 zawierająca historie wszystkich szkół powiatu żywieckiego od chwili ich powołania, a także akta cechów rzemieślniczych miasta Żywca i nieistniejących już zakładów przemysłowych z lat 1573-1995. Są też mapy katastru galicyjskiego, wydana w Sztokholmie książka księżnej Alicji Habsburg "Księżna partyzantów", bogaty zbiór ikonograficzny z lat 1808-2004 zawierający fotografie i dawne pocztówki żywieckie, a wśród nich m. in. pocztówki z 1916 roku prezentujące Dywizjon Czwartaków Legionów Piłsudskiego oraz żywiecki sztandar Komitetu Tarczy Legionów z napisem "Legionom Polskim Królewskie Wolne Miasto Żywiec 1916", zbiór plakatów i druków ulotnych z lat 1880-2009 mówiący np. o otwarciu w Żywcu stacji cesarsko-austriackiej kolei czy też kopie archiwaliów żywieckich wywiezionych przez króla Jana Kazimierza, których oryginały przechowywane są obecnie w Archiwum Narodowym w Paryżu. W archiwum przechowywany jest również dokumentacja geodezyjna, a także akta wszystkich sądów funkcjonujących na terenie powiatu, gdyż Archiwum Państwowe jest nie tylko placówką naukową, ale i urzędem wiary publicznej wydającym uwierzytelnione kopie dokumentów i zaświadczenia w oparciu o przechowywane archiwalia.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem