Czy Bieruń Nowy ma szanse stać się gminą miejską?

  Czy Bieruń Nowy ma szanse stać się gminą miejską?

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Kutynia

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy Bieruń Nowy ma szanse stać się gminą miejską?
  1/2
  przejdź do galerii
  Czy Bieruń Nowy po ewentualnym podziale miasta na dwie odrębne gminy miałby szanse stać się gminą miejską? A może stałby się gminą wiejską?
  Czy Bieruń Nowy ma szansę stać się gminą miejską? Zgodnie z przepisami, nadanie gminie statusu miasta dokonywane jest w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. - Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o nadanie statusu miasta przemawia szereg uwarunkowań i argumentów wśród których należy wymienić m.in.: posiadanie przez daną miejscowość (gminę) odpowiedniej infrastruktury techniczno-komunalnej oraz posiadanie miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych takich jak zwarta zabudowa typu miejskiego, posiadanie asfaltowej nawierzchni ulic i ich oświetlenia czy też chodników – mówi Mariusz Tamowski, prawnik z grupy inicjatorów referendum w sprawie podziału Bierunia.

  Kolejnym warunków nadania gminie praw miejskich jest odpowiednia liczba ludności. Przyjęto kryterium, iż jest to minimum 2 tysiące mieszkańców. Ponadto większość ludności danej miejscowości musi być zatrudniona poza rolnictwem. - Na koniec warunek – moim zdaniem najważniejszy – czyli poparcie lokalne - wyjaśnia mecenas Tamowski - Należy uznać, że w konsultacjach społecznych przeważająca liczba mieszkańców musi opowiedzieć się za nadaniem statusu miejskiego. Zaletą, ale już nie warunkiem, przy rozpatrywaniu wniosku o nadanie statusu miasta jest posiadanie praw miejskich w przeszłości – dodaje. Zgodnie z prawem, ostateczną decyzję co do tego jaki status otrzyma dana gmina podejmuje wojewoda.

  - W mojej opinii zarówno ewentualny Bieruń Nowy jak i Bieruń Stary spełniają wszystkie najważniejsze warunki by być miastami. Zgodnie jednak z tym co zostało powiedziane, to mieszkańcy powinni mieć w tej sprawie ostateczny głos – oznajmia Tamowski.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Prof. Czempas: Bieruń Nowy niekoniecznie da sobie radę jako gmina miejska  *Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
  *Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
  *Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
  *Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahaha

   .,.,. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Komuś zamarzyły się ciepłe posadki w nowym urzędzie... To, czy będzie to gmina miejska czy gmina wiejska ma, drodzy mieszkańcy, znaczenie drugorzędne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama