Dziecko uszkodziło towar w sklepie. Kto ponosi winę? [NASZE...

Dziecko uszkodziło towar w sklepie. Kto ponosi winę? [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Kto odpowiada za straty spowodowane w sklepie przez dziecko? Właściciel musi zadbać o bezpieczeństwo klientów oraz towarów.
Kto odpowiada za straty spowodowane w sklepie przez dziecko?

Kto odpowiada za straty spowodowane w sklepie przez dziecko? ©123rf

Czy klient zawsze odpowiada za towar, który on sam w sklepie uszkodził lub zniszczył? Oto sprawa naszej Czytelniczki, która wybrała się do osiedlowego sklepiku z dzieckiem.

- W czasie gdy ja robiłam zakupy, mój 4-letni synek biegał między regałami i niechcący zrzucił z półki kilka szklanych butelek z napojami, które się potłukły - relacjonuje pani Beata. - Ekspedientka natychmiast krzyknęła, że muszę zapłacić za szkodę. A ja uważam, że te napoje nie były zabezpieczone. Powinny stać w takim miejscu, aby dzieci nie miały do nich dostępu. Czy jako rodzic odpowiadam za takie zniszczenia? - pyta Czytelniczka.

- Do obowiązków właściciela sklepu należy stworzenie odpowiednich warunków, w których konsument będzie robił zakupy i oglądał oferowany towar - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Lecz z drugiej strony, przepisy Kodeksu cywilnego jednoznacznie wskazują na odpowiedzialność rodzica za szkody spowodowane przez jego dziecko.

Różne zdarzenia w sklepach


Jeśli zdarzy się wypadek
Gdy do wypadku w sklepie dojdzie z winy właściciela, powinien wypłacić klientowi odszkodowanie za poniesione straty. Lecz jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, wówczas obowiązek jej naprawienia jest proporcjonalnie zmniejszany stosownie do jego winy.

Właściciel sklepu, bez względu czy jest to supermarket, czy mały osiedlowy sklepik, ma obowiązek przestrzegać określonych zasad i utrzymywać całą infrastrukturę sklepową w stanie, który nie spowoduje zagrożenia dla klientów.

A jakie prawa będzie miała osoba, która np. z powodu mokrej posadzki upadnie i dozna obrażeń? Czy w takiej sytuacji możemy domagać się od właściciela odpowie-dniego odszkodowania? Za wypadek odpowiada przedsiębiorca, np. wtedy, gdy personel sklepu nie uprzątnął naniesionego przez innych klientów błota, powierzchnia stała się śliska i osoba robiąca zakupy uległa wypadkowi. Właściciel sklepu ponosi odpowiedzialność również za wypadek na posadzce, która była mokra, bo personel mył ją w godzinach otwarcia sklepu i zostawił niewytartą wodę na powie-rzchni, a także wówczas, gdy konsument poślizgnął się na rozlanej cieczy, resztce jedzenia, leżącym opakowaniu, produkcie, który spadł z półki. Odpowiada też za obrażenia, jakich doznał kupujący, gdy np. spadł na niego źle ustawiony towar na półce, bądź został potrącony przez pracownika sklepu rozwożącego towary wózkiem.

Za co odpowiada właściciel
Do obowiązków właściciela sklepu należy stworzenie odpowiednich warunków, w których konsument będzie robił zakupy i oglądał zaoferowany do sprzedaży towar bez narażania się na niebezpieczeństwo rozstroju zdrowia i uszkodzenia ciała. Dlatego jeżeli spadnie towar z półki i na podłogę rozleje się mleko, personel go nie uprzątnie, a robiący zakupy poślizgnie się i złamie nogę, to spoczywa na nim obowiązek udowodnienia, że do wypadku doszło z powodu zanie-dbań personelu. Poszkodowany musi przedstawić odpowiednie dowody, więc powinniśmy zdarzenie zgłosić kierownikowi albo właścicielowi sklepu i zadbać o zabezpieczenie odpowiednich dowodów. (JJ)
1 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no oczywiście,że Rodzic

widzęinieGrzmię (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

rozwydrzone te dzieci,ze nie idzie na to patrzeć.Oglądają kazdy towar w sklepie,zjadają czekoladki-papierki rzucaja byle gdzie ale widza to od rodziców.Karac Rodziców bo celowo zabierają dzieci do...rozwiń całość

rozwydrzone te dzieci,ze nie idzie na to patrzeć.Oglądają kazdy towar w sklepie,zjadają czekoladki-papierki rzucaja byle gdzie ale widza to od rodziców.Karac Rodziców bo celowo zabierają dzieci do supermarketów,ze czymś sie pożywiły...zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo