Świerklaniec: System z Formuły 1 sprawdzi się w komunikacji...

  Świerklaniec: System z Formuły 1 sprawdzi się w komunikacji miejskiej?

  T. Klyta, R. Kostecki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świerklaniec: System z Formuły 1 sprawdzi się w komunikacji miejskiej?
  Pojęcie hamowania rekuperacyjnego znane jest kibicom Formuły 1. Ta sama myśl techniczna jest teraz testowana m.in. w PKM Świerklaniec
  Świerklaniec: System z Formuły 1 sprawdzi się w komunikacji miejskiej?
  O hamowaniu rekuperacyjnym zrobiło się głośno w 2009 r., kiedy do bolidów Formuły 1 wprowadzono system KERS. Najkrócej mówiąc, polega ona na zamianie energii cieplnej, wytwarzanej podczas hamowania, w energię elektryczną, którą można ponownie wykorzystać. Marka Mercedes Benz Citaro postanowiła sprawdzić, jak ten system sprawdzi się w komunikacji miejskiej. W Polsce jest jak na razie jeden tego typu autobus. Obecnie można go zobaczyć w Tarnowskich Górach, gdzie do 20 września będzie testowany przez PKM Świerklaniec.

  Tzw. moduł rekuperacyjny, który jest wykorzystywany w pojeździe Mercedesa ma nieco inne zastosowanie niż w F1 (w wyścigach chodziło o chwilowe zwiększenie mocy silnika). W autobusie, energia pozyskiwana z hamowania, jest wykorzystywana we wszystkich odbiornikach elektrycznych, takich jak oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, klimatyzacja czy monitorig. Dzięki temu, zużycie paliwa spada o ok. 2 - 3 proc. Do tego dochodzą oszczędności związane z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań silnika Euro 6.

  - Testowany autobus wyróżnia się nie tylko modułem rekuperacyjnym, jednak przede wszystkim jest świetnie wykonany. Obsługa autobusu jest intuicyjna, a kabina kierowca bardzo wygodna - zachwala kierowca Stanisław Plewka, który jako jeden z pierwszych mógł zasiąść za sterami nowego Mercedesa.

  Na razie producent autobusu nie podał, ile kosztuje jego najnowszy pojazd. Jak szacują w PKM Świerklaniec, będzie to na pewno kwota przekraczająca 1 mln zł. W bardzo podobnej cenie były autobusy hybrydowe, które ponad rok temu zasiliły flotę świerkanieckiego przewoźnika. Który lepszy?

  - To zależy od charakteru trasy - odpowiada Grzegorz Wystemp, prezes PKM Świerklaniec. - Wstępnie mogę powiedzieć, że hybrydy są lepsze na liniach miejskich. Na trasach przelotowych, lepiej byłoby mieć autobus z modułem rekuperacyjnym. Potencjalnie zainteresowany przewoźnik, musi wiedzieć, czy i kiedy zwróci mu się zakup takiego pojazdu. - dodaje.
  Prezes PKM nie deklaruje, czy przewoźnik postara się o zakup pojazdu nowego Mercedesa - Unia Europejska na pewno będzie inwestowała w transport niskoemisyjny. Jak pojawi się odpowiedni program, warto go przemyśleć. Najpierw musimy jedna zakończyć testy i ocenić, czy nam się opłaci - kończy Grzegorz Wystemp.


  *Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
  *Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
  *Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
  *Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama