Ważne
  Politechnika Częstochowska zacieśnia współpracę z samorządem

  Politechnika Częstochowska zacieśnia współpracę z samorządem

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości - pole wprowadzania w życie pomysłów studentów na własny biznes - otrzyma swoje miejsce w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, zarządzanym przez Agencję Rozwoju Regionalnego.
  To jedno z ustaleń, podjętych przez prezydenta Częstochowy, Tadeusza Wronę, oraz rektora Politechniki Częstochowskiej, prof. Marię Nowicką-Skowron. Już od kilku miesięcy trwają rozmowy obu stron o możliwościach jeszcze bliższego współdziałania, pracują też specjalne zespoły tematyczne.

  Częstochowski Park Przemysłowo-Technologiczny (specjalnie szykowany dla inwestorów, mogą tu liczyć na korzystne warunki oraz ulgi) zajmuje budynek po dawnej fabryce Polnam oraz nowe hale w dzielnicy przemysłowej na terenach przekazanych miastu przez hutę.
  Pojawiło się tam wielu inwestorów, w tym również podmioty gospodarcze założone przez naukowców, starających się w praktyce wykorzystać wyniki swych poszukiwań. Doskonałym przykładem jest firma, produkująca skomplikowane układy elektroniczne projektowane przez grupę specjalistów pod kierunkiem prof. Mariana Soińskiego. Na bazie parku powstać ma w latach 2014-2020 Częstochowskie Centrum Innowacji.

  - Na uczelni coraz głośniej jest o możliwości znalezienia ciekawej pracy właśnie w parku technologicznym. Tam szukają młodych ludzi z otwartą głową, którzy na początek nie będą pytali o wysokie wynagrodzenie, tylko będą chcieli coś fajnego stworzyć. Wielu moich kolegów już ma za sobą pierwsze kontakty z potencjalnymi pracodawcami. Wprawdzie duże firmy głośno zapowiadały tworzenie centrów inżynierskich z setkami nowych miejsc. Tylko jak to wszystko przetrwa w kryzysie ekonomicznym? Mniejsze przedsiębiorstwa chyba lepiej sobie w takiej sytuacji poradzą - mówi Jacek Matuszewski, student Politechniki.

  Agencja Rozwoju Regionalnego ocenia, że zagospodarowano już 90 procent miejsca, przyznanego Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości w Parku Przemysłowo-Technologicznym.

  Kolejne pole współpracy - budowa i zarządzanie infrastrukturą społeczeństwa informacyjnego, czyli zasobami danych informatycznych urzędu miasta. Prócz tego tworzenie i realizacja programów edukacji specjalistów. Częstochowski magistrat należy do liderów informatyzacji w całym regionie. Jako jeden z pierwszych wprowadził elektroniczną metodę rekrutacji uczniów do szkół, coraz więcej osób korzysta z tzw. infomatów, których na ulicach ustawiono aż pięćdziesiąt.

  - To bardzo praktyczne urządzenia - przekonuje Mateusz Janiak, student politechniki, spotkany przy infomacie w holu urzędu miasta. - Uczelnie podają coraz więcej informacji dla studentów w internecie, wystarczy znaleźć najbliższy infomat.

  Postanowiono więcej uwagi w kontaktach miasta i uczelni poświęcić sferze dydaktycznej. Już teraz każdego roku kilkunastu studentów odbywa praktyki w poszczególnych wydziałach urzędu miasta. Całkowitą nowością jest propozycja, by podejmować zagadnienia badawcze oraz przygotowywać prace dyplomowe i magister-skie według wspólnie ustalonej problematyki. Przeprowadzone analizy mogłyby zostać wykorzystane przez wydziały częstochowskiego Urzędu Miasta.


  Częstochowa w planach PCz  Współpraca z samorządem miasta doskonale wpisuje się w kompleksowy program rozwoju Politechniki Częstochowskiej, współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny.

  W trakcie dwóch najbliższych lat do politechniki trafi z tego tytułu ponad 10 milionów złotych. Program obejmuje m.in. współpracę z ponad trzydziestoma szkołami ponadgimnazjalnymi z Częstochowy i okolic, w których odbywają się zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla przyszłych studentów. Jeden z modułów programu przewiduje dokładne zdiagnozowanie rynku pracy, aby stworzyć tzw. profil inżyniera, który powinien zdobywać wiedzę na politechnice.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama