Nieznaczny spadek bezrobocia w śląskim - po raz pierwszy od...

  Nieznaczny spadek bezrobocia w śląskim - po raz pierwszy od 8 miesięcy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po raz pierwszy od ośmiu miesięcy w marcu nieznacznie zmniejszyło się bezrobocie w woj. śląskim - wynika z szacunkowych danych, jakie napłynęły do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. To m.in. efekt stosowania aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu.
  Po lutym tego roku w regionie było niespełna 226,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych - najwięcej od początków 2007 roku. Po raz ostatni nieznaczny spadek bezrobocia zanotowano w lipcu zeszłego roku. Od tego momentu, aż do marca 2013 r. liczba bezrobotnych stale rosła.

  W marcu - według wstępnych danych - liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmalała o 1308 osób, co powinno spowodować spadek stopy bezrobocia o 0,1 proc., do poziomu 12 proc. wobec ponad 14 proc. średnio w Polsce.

  Urzędy pracy szacują, że w końcu marca w regionie zarejestrowanych było 225 tys. 482 bezrobotnych. Największy spadek bezrobocia nastąpił w Sosnowcu, powiecie częstochowskim, żywieckim i bielskim.

  O marcowym spadku bezrobocia w niektórych regionach Polski, w tym na Śląsku, zadecydował wzrost liczby wyłączeń z ewidencji bezrobotnych, przy zmniejszonym napływie nowych osób. Powodem wyłączeń było w głównej mierze podjęcie pracy, ale także wzrost liczby osób bezrobotnych aktywizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach tzw. aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, jak staże u pracodawców oraz okresowa refundacja kosztów zatrudnienia pracownika.

  Jednym z wyznaczników sytuacji na rynku pracy jest m.in. skala zwolnień grupowych w regionie. Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku pracodawcy zwolnili w ten sposób w woj. śląskim 4 tys. 550 osób, czyli prawie tyle, ile w całym 2011 roku (niespełna 4,9 tys.). W ubiegłym roku w ramach zwolnień grupowych pracę w regionie straciło ponad 8,3 tys. osób.

  Największe w tym roku redukcje zatrudnienia miały miejsce w tyskiej fabryce samochodów Fiata, gdzie pracę straciło 1450 osób. Kolejnych kilkuset pracowników zwolniły firmy kooperujące z tym zakładem. Na aktywizację zwolnionych urzędy pracy w regionie dostały dodatkowe środki z rezerwy ministra pracy. PAP
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama