Nasze zdrowie i Obama

  Nasze zdrowie i Obama

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Takie pojęcia, jak diagnoza i terapia zwykliśmy łączyć z medycyną. I słusznie. Właśnie w jej polu działania sprawdza się zasada, że jeżeli nie potrafimy wskazać właściwych przyczyn choroby, to szanse znalezienia na nią właściwego lekarstwa są niemożliwe.
  Ale takie same zasady odnoszą się do wszystkich dziedzin życia, w których mamy do czynienia z jakimkolwiek działaniem. Nie ma bowiem skutków bez przyczyny. Zdarza się jednak, że usiłując usunąć niepożądane skutki choroby czy działania w innej dziedzinie, ograniczamy się do usuwania zewnętrznych objawów, nie rozpoznając ich źródła i nie przeciwdziałając złu u jego korzeni.

  Zbyt często bywa tak, że nie rozpoznana na czas choroba zdołała się już tak rozwinąć w organizmie, że leki, które mogły łatwo zwalczyć ją po wczesnym wykryciu, nie są już użyteczne, inne zaś, stosowane przy rozwiniętej chorobie, nie dają pewności wyleczenia. Z tego względu, w trosce o własne zdrowie, należy zadbać o profilaktykę, podejmować takie działania, które zapobiegną niebezpieczeństwu.

  Nie jesteśmy w stanie, nie będąc lekarzami, zdawać sobie sprawy z grożących nam niebezpieczeństw i dlatego warto się wsłuchiwać w sygnały i apele, jakie od czasu do czasu pojawiają się ze strony służby zdrowia, zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczą dobrze przygotowanych masowych badań, szczególnie w przypadku wczesnego raka u dzieci. Niestety, nie zawsze spełniają one swoją rolę. Bywa, że apele o poddanie się bezpłatnym badaniom pozostają bez echa, a choroby bez przeszkód zbierają swoje żniwo.

  Cena zaniedbań w dziedzinie profilaktyki jest bardzo wysoka zarówno dla chorych, bo nie stosując jej często tracą życie, ale też dla całego systemy ochrony zdrowia, powszechnie bowiem uważa się, że profilaktyka to najskuteczniejszy i najtańszy sposób walki z chorobą.

  Tej zasady i wynikającego z jej stosowania bilansu zysków i strat nie da się zmienić ani w lecznictwie, ani w żadnej innej dziedzinie, w której szeroko pojęta profilaktyka ma zastosowanie, a praktycznie dotyczy ona wszystkich dziedzin życia.

  Od kilku dni Stany Zjednoczone mają nowego, 44. z kolei, zaprzysiężonego prezydenta Baracka Obamę, pierwszego na tym urzędzie potomka afrykańskiej, czarnoskórej emigracji, przed którym piętrzą się poważne problemy, przede wszystkim wynikające z kryzysu gospodarczego i z uwikłania USA w dwie potężne wojny, w Iraku i Afganistanie, nie mówiąc o wielu innych sprawach, w które ten kraj jest zaangażowany.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama