Anulujcie karę

  Anulujcie karę

  Krzysztof P. Bąk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Działacze związku zawodowego Sierpień 80 mają zamiar złożyć kolejne doniesienie w prokuraturze o nieprawidłowościach w katowickim pogotowiu ratunkowym.
  Związkowcy chcą, by śledczy zbadali sytuację do której doszło w ubiegłym tygodniu w Siemianowicach Śl. Zwykła karetka transportowa z dwuosobową załogą - kierowcą i sanitariuszem - przewoziła chorego z domu do szpitala. W pewnym momencie ponad 70-letniemu mężczyźnie ustała akcja serca. Mężczyzna zmarł.

  Według lekarza Zbigniewa Zdunka, działacza Sierpnia 80 w Wojewódzkim Pogotowiu Ratowniczym, mogłoby być inaczej. - Karetka powinna się zatrzymać, sanitariusz rozpocząć akcję reanimacyjną i wezwać pomoc. Przez kilka godzin starano się tuszować sprawę, szukając szpitala, który przyjmie ciało - mówi Zdunek.

  Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach odrzuca oskarżenia. - Pacjent zmarł, przeprowadzono akcję reanimacyjną. Zawsze, gdy mamy przypadek zgonu w karetce, jest problem, bo szpitale nie chcą ich przyjąć - tłumaczy Borowicz.

  W czasie jutrzejszego I Ogólnopolskiego Zjazdu Pracowników Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej, ratownicy chcą zaapelować do minister zdrowia o darowanie nałożonej przez NFZ 380 tys. zł kary na jednostkę pogotowia w Tarnowskich Górach. To efekt prasowych publikacji i informacji związkowców o tym, że systemowe karetki miały być wykorzystywane w innych celach. Według działaczy Sierpnia 80 wciąż nie wyciągnięto wniosków z ujawnienia tej sprawy. - Ukarano pracowników, a nie osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie tego sytemu, czyli kierownictwo WPR - mówi Zdunek.

  I te zarzuty odpiera dyrektor WPR. - W listopadzie, po kontroli z NFZ, wydzieliłem kolumnę transportową. Karetkami systemowymi są wożeni tylko chorzy z grożbą utraty życia - odpowiada Artur Borowicz.

  Według związkowców problemy są znacznie większe - brak pełnych obsad. Według Zdunka w Bytomiu rano powinny dyżurować dwie karetki systemowe i tyle samo transportowych. - Czasem jest tylko jedna, czasem dwie, czasami nie ma obsady. Miesiąc temu trzeba było wzywać do zaczadzonej dziewczyny karetkę z Piekar Śląskich - podaje przykład lekarz pogotowia.

  Artur Borowicz zaprzecza tym informacjom. - Mamy wielu chętnych do pracy, bo bardzo dobrze płacimy. 40 zł za godzinę dyżuru w dzień roboczy i 50 zł w niedzielę - informuje dyrektor.

  Sierpień 80 chciałby również zmian w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym. Między innymi powołania społecznych rad kontrolujących pogotowia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama