Śląskim sądom grozi paraliż

  Śląskim sądom grozi paraliż

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z sędzią Moniką Śliwińską, prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach, rozmawia Aldona Minorczyk-Cichy
  Jeśli dziś weto prezydenta RP w sprawie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nie zostanie odrzucone, śląskim sądom grozi paraliż?

  Tak. W sądach rejonowych okręgu katowickiego jest 337 sędziów, w tym 70 asesorów. Aż 43 osoby w maju 2009 roku mogą utracić uprawnienia do orzekania. Ponad połowa z asesorów prowadzi sprawy karne. Po 100-200 na osobę. Wszystkie procesy karne, które nie będą zakończone do maja 2009 roku (około 2.000) zgodnie z przepisami będą musiały się zacząć od nowa. Poprowadzą je sędziowie i tak już bardzo obciążeni pracą. Jednak braki kadrowe w sądach to nie tylko problem weta prezydenta.

  A czego jeszcze?


  Mające wejść w życie zasady szkolenia sędziów powodują, że nowe osoby do zawodu wejdą dopiero za sześć lat. W tym czasie stanowiska sędziów będą mogły być obsadzane jedynie prokuratorami, radcami prawnymi i adwokatami z odpowiednim stażem. Tu jednak doświadczenia nie są najlepsze. W ubiegłym roku ogłosiliśmy nabór na około 20 stanowisk sędziowskich. Adwokat zgłosił się jeden.

  Czy mający wejść w życie system kształcenia sędziów bardzo różni się od obecnego? To będzie zmiana na lepsze czy wręcz przeciwnie?

  To się okaże w przyszłości. Sporo osób ma wątpliwości. Dużo jest głosów krytycznych. Obecny system, czyli kształcenie na poziomie sądów apelacyjnych, sprawdził się. Teoria była świetnie łączona z praktyką. Takie zajęcia prowadzono raz w tygodniu. Pozostałe cztery dni aplikant spędzał w sądzie. Przechodził przez wszystkie wydziały, zapoznawał się z ich pracą. Sprawdzał, w czym dobrze się odnajduje. Teoria przekuwała się w praktykę. Osoba była obserwowana. Oceniano nie tylko kompetencje, ale i umiejętności współpracy. To były jednocześnie trzy lata teorii i trzy lata praktyki w różnych sądach. Potem bardzo trudny egzamin. Na czteroletnią asesurę dostawali się najlepsi. Co dwa lata byli oceniani.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama