Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, nadciąga grypa

Agata Pustułka
Lada dzień w Polsce może dojść do znaczącego wzrostu zachorowań na grypę - alarmują eksperci z Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych w Sztokholmie. Wirus AH3N2 zaatakował już mieszkańców Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni może rozpanoszyć się na dobre i zaatakować mieszkańców województwa śląskiego.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w regionie odnotowano tysiąc zachorowań na grypę i przeziębienia grypopodobne. Przychodnie pękają w szwach. - Codziennie przyjmujemy kilkadziesiąt chorych dzieci - mówi dr Jolanta Węgrzyńska pediatra z Sosnowca.

Na terenie Europy szczyt zachorowań przypada na okres późnej jesieni i zimy. W Polsce szczyt zachorowań na grypę i przeziębienia grypopodobne przypada na okres od stycznia do kwietnia.
Epidemiolodzy i mikrobiolodzy rodzaj wirusa grypy znają jednak już w czerwcu, bo właśnie wtedy ujawnia się krajach Azji. Natychmiast tworzone są odpowiednie szczepionki, które pozwalają na skuteczną walkę z tą niezwykle groźną i bardzo zakaźną chorobą układu oddechowego.
W województwie śląskim grypa monitorowana jest perfekcyjnie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach bierze udział w europejskim nadzorze nad grypą w ramach programu SENTINEL. - Lekarze, którzy z nami współpracują, a jest ich w województwie 284, rejestrują tygodniowo liczbę zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne w grupach wie-ku: 0-4, 5-14, 15-64 i powyżej 65 lat oraz pobierają materiał do badań laboratoryjnych. Dane te przesyłają do stacji, gdzie wykonywane są testy wirusologiczne oraz sporządzane zbiorcze raporty, które trafiają do Krajowego Ośrodka ds. Grypy - mówi dr Anna Sachs, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Na podstawie badań można ocenić stopień odporności populacji na szczepy wirusa grypy krążące w Polsce w danym sezonie epidemicznym oraz kontrolować preparaty szczepionkowe.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się w grupach wiekowych od 15 do 64 roku życia. Do zakażeń łatwo dochodzi w dużych skupiskach - szkołach, zakładach pracy, środkach komunikacji, miejscach publicznych (kina, centra handlowe, dyskoteki) itp.

- Należy pamiętać, że każdego roku na tę chorobę zapada od 5 - 15 proc. populacji ludzi na całej kuli ziemskiej, a około pół miliona ludzi na świecie umiera z powodu powikłań pogrypowych - dodaje dr Sachs.

W Polsce liczba zachorowań na grypę waha się, w zależności od sezonu epidemicznego, od kilkuset tysięcy do kilku milionów. Co kilka lat odnotowujemy spadek zachorowań ( miało to miejsce w 2006 i 2007 r.), po czym następuje zdecydowany wzrost liczby chorych powodujący epidemię.
Bez względu na liczbę zachorowań trzeba pamiętać o zaszczepieniu się przeciwko grypie. Należy ubolewać, że tylko 4 proc. mieszkańców województwa śląskiego bierze sobie rady lekarzy do serca. Średnia Polski to 7 proc. i w porównaniu z krajami UE jest żenująco niska.

- Szczepienie to najbardziej bezpieczny, skuteczny i najtańszy sposób zapobiegania grypie oraz jej powikłaniom - twierdzi dr Sachs. - Nie posiadają środków konserwujących, mają trafnie dobrany skład wirusów, jednakowy na całym świecie, opracowany przez WHO. Dają też bardzo rzadko i mało nasilone niepożądane odczyny poszczepienne. W ciągu analizowanych trzech lat w województwie śląskim miał miejsce tylko jeden taki przypadek.

Szczepionkę mogą przyjąć wszystkie osoby powyżej 6 miesiąca życia, które nie mają przeciwwskazań medycznych. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Warto uzbroić się w wiedzę na temat grypy i zaszczepić się

Objawy grypy Złe samopoczucie, rozbicie, dreszcze, przeczulica skóry, ciepłota ciała powyżej 38 st. C. Objawy ze strony układu oddechowego to surowicza wydzielina z nosa, ból gardła, chrypka, bóle w klatce piersiowej, tzw. suchy, "szczekający" kaszel. Mogą także wystąpić bóle głowy, brak łaknienia, bóle mięśni, bóle stawów, biegunka, bóle brzucha, nudności. Te objawy dotyczą zwłaszcza dzieci między 5 a 14 rokiem życia.

Powikłania Najczęstszymi powikłaniami ze strony układu oddechowego są zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Istnieje możliwość wystąpienia zapalenia ucha środkowego u małych dzieci. Również wiele przypadków zaburzeń pracy serca np. zapalenie mięśnia serca i osierdzia, niewydolności nerek, zespołu wstrząsów toksycznych, powikłań neurologicznych jest wywoływanych właśnie przez grypę.

Śmiertelne żniwo Pandemie grypy (czyli epidemie o bardzo dużym zasięgu) miały miejsce w 1918, 1957, 1968 i 1977 r. Podczas Hiszpanki (1918 r) zmarło 40 mln ludzi. Wtedy grypa zebrała największe w historii śmiertelne żniwo. Epidemie grypy występują każdego roku w miesiącach zimowych i według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rokrocznie umiera na świecie w wyniku powikłań pogrypowych 10-40 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!