Uwaga, nadciąga grypa

  Uwaga, nadciąga grypa

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lada dzień w Polsce może dojść do znaczącego wzrostu zachorowań na grypę - alarmują eksperci z Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych w Sztokholmie. Wirus AH3N2 zaatakował już mieszkańców Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec.
  W ciągu najbliższych dwóch tygodni może rozpanoszyć się na dobre i zaatakować mieszkańców województwa śląskiego.

  W ciągu ostatnich dwóch tygodni w regionie odnotowano tysiąc zachorowań na grypę i przeziębienia grypopodobne. Przychodnie pękają w szwach. - Codziennie przyjmujemy kilkadziesiąt chorych dzieci - mówi dr Jolanta Węgrzyńska pediatra z Sosnowca.

  Na terenie Europy szczyt zachorowań przypada na okres późnej jesieni i zimy. W Polsce szczyt zachorowań na grypę i przeziębienia grypopodobne przypada na okres od stycznia do kwietnia.
  Epidemiolodzy i mikrobiolodzy rodzaj wirusa grypy znają jednak już w czerwcu, bo właśnie wtedy ujawnia się krajach Azji. Natychmiast tworzone są odpowiednie szczepionki, które pozwalają na skuteczną walkę z tą niezwykle groźną i bardzo zakaźną chorobą układu oddechowego.
  W województwie śląskim grypa monitorowana jest perfekcyjnie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach bierze udział w europejskim nadzorze nad grypą w ramach programu SENTINEL. - Lekarze, którzy z nami współpracują, a jest ich w województwie 284, rejestrują tygodniowo liczbę zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne w grupach wie-ku: 0-4, 5-14, 15-64 i powyżej 65 lat oraz pobierają materiał do badań laboratoryjnych. Dane te przesyłają do stacji, gdzie wykonywane są testy wirusologiczne oraz sporządzane zbiorcze raporty, które trafiają do Krajowego Ośrodka ds. Grypy - mówi dr Anna Sachs, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

  Na podstawie badań można ocenić stopień odporności populacji na szczepy wirusa grypy krążące w Polsce w danym sezonie epidemicznym oraz kontrolować preparaty szczepionkowe.

  Najwięcej zachorowań odnotowuje się w grupach wiekowych od 15 do 64 roku życia. Do zakażeń łatwo dochodzi w dużych skupiskach - szkołach, zakładach pracy, środkach komunikacji, miejscach publicznych (kina, centra handlowe, dyskoteki) itp.

  - Należy pamiętać, że każdego roku na tę chorobę zapada od 5 - 15 proc. populacji ludzi na całej kuli ziemskiej, a około pół miliona ludzi na świecie umiera z powodu powikłań pogrypowych - dodaje dr Sachs.

  W Polsce liczba zachorowań na grypę waha się, w zależności od sezonu epidemicznego, od kilkuset tysięcy do kilku milionów. Co kilka lat odnotowujemy spadek zachorowań ( miało to miejsce w 2006 i 2007 r.), po czym następuje zdecydowany wzrost liczby chorych powodujący epidemię.
  Bez względu na liczbę zachorowań trzeba pamiętać o zaszczepieniu się przeciwko grypie. Należy ubolewać, że tylko 4 proc. mieszkańców województwa śląskiego bierze sobie rady lekarzy do serca. Średnia Polski to 7 proc. i w porównaniu z krajami UE jest żenująco niska.

  - Szczepienie to najbardziej bezpieczny, skuteczny i najtańszy sposób zapobiegania grypie oraz jej powikłaniom - twierdzi dr Sachs. - Nie posiadają środków konserwujących, mają trafnie dobrany skład wirusów, jednakowy na całym świecie, opracowany przez WHO. Dają też bardzo rzadko i mało nasilone niepożądane odczyny poszczepienne. W ciągu analizowanych trzech lat w województwie śląskim miał miejsce tylko jeden taki przypadek.

  Szczepionkę mogą przyjąć wszystkie osoby powyżej 6 miesiąca życia, które nie mają przeciwwskazań medycznych. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama