Ważne
  Bielscy wędkarze: Tu pływają pstrągi i musi być czysto!

  Bielscy wędkarze: Tu pływają pstrągi i musi być czysto!

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed rokiem z brzegów Białej sprzątnięto 5,6 tony śmieci
  1/2
  przejdź do galerii

  Przed rokiem z brzegów Białej sprzątnięto 5,6 tony śmieci ©materiały Renegat Fishing Team

  Rzeka Biała ma szczęście do takich opiekunów. Po raz czwarty Bielski Klub Wędkarski Renegat Fishing Team organizuje akcję sprzątania brzegów i koryta przepływającej przez Bielsko-Białą rzeki.
  - Zależy nam, by ta rzeka żyła, by można było popołudniami spędzać tam czas, wędkować, cieszyć się rybami, które w niej pływają - mówi Wojciech Duraj, prezes Renegat Fishing Team.

  Bielski Klub Wędkarski Renegat Fishing Team jest opiekunem rzeki Biała zgodnie z decyzją Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach. Bielscy wędkarze sprawdzają na bieżąco, czy rzeka nie jest zaśmiecana, biorą udział w zarybianiu Białej. Posiadają też uprawnienia Społecznej Straży Rybackiej i kontrolują innych wędkarzy.

  Poprzez swoje działania chcą pokazać bielszczanom, jak ważną i cenną rzeką jest Biała. Już dwa lata temu dowiedli - mimo wielu mitów - że w Białej można złowić pstrągi. W rzece pływają także głowacz białopłetwy, śliz czy strzebla potokowa.

  Dlatego utrzymanie koryta i brzegów Białej w czystości to priorytetowa sprawa dla wędkarzy. Rok temu w ramach akcji zebrali aż 5,6 tony różnych śmieci, m.in. zepsute telewizory, butelki, puszki, a nawet... zepsutą kosiarkę.

  - W tym roku tyle śmieci raczej nie uda się zebrać. Z jednej strony to cieszy, bo oznacza, że jest ich mniej. Z drugiej strony pamiętamy, że wiele koparek, które remontują koryto rzeki Białej, przysypało śmieci i po prostu ich nie widać - argumentuje Duraj.

  Czwarta akcja sprzątania rzeki Białej rozpocznie się w najbliższą sobotę, 13 kwietnia. Chętni do sprzątania mogą stawić się na zbiórce o godz. 8.00 przed ratuszem w Bielsku-Białej. Stamtąd uczestnicy pojadą w wyznaczone rejony rzeki i rozpocznie się sprzątanie. W sprzątaniu rzeki Białej pomagają Rada Osiedla Mikuszowice Śląskie oraz Gimnazjum nr 14. Każda z grup otrzyma specjalne worki na śmieci.

  - Nie narzucamy żadnych ram czasowych. Jeśli ktoś ma możliwość posprzątać z nami przez pół godziny, to świetnie, jeśli ma czas pomagać nam przez dwie godziny, to jeszcze lepiej. Akcja trwa do godziny 14.00 - dodaje Wojciech Duraj.

  Po tej godzinie SITA będzie odbierała worki ze śmieciami, jakie zostaną zebrane z brzegów Białej.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama