Katowice i Ostrawę łączy więcej niż przyjaźń. Czesi na...

  Katowice i Ostrawę łączy więcej niż przyjaźń. Czesi na Śląsku robią interesy. Pod i nad ziemią

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pyrzowice odbiorą lotnisku w Ostrawie czeskich podróżnych?
  1/2
  przejdź do galerii

  Pyrzowice odbiorą lotnisku w Ostrawie czeskich podróżnych? ©Mikołaj Suchan

  Katowice i Ostrawa to jedyna para partnerskich miast w regionie, za którą stoi coś więcej niż tylko spontaniczna przyjaźń urzędników. To naturalny mariaż dwóch najważniejszych ośrodków, reprezentujących regiony kluczowe w budowaniu współpracy polsko-czeskiej. Gdyby jednak ze Śląska łatwiej byłoby dojechać do Ostrawy, obie strony mogłyby lepiej korzystać z dobrodziejstw wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji.
  - Bariery infrastrukturalne nadal są problemem i utrudniają transgraniczne działania - mówi Petr Ocko, szef czeskiej agencji rządowej Czech Invest. Wymienia impas towarzyszący budowie mostu w Mszanie i autostradę A1, która wciąż nie spina Polski od granicy z Czechami aż po Bałtyk. Połączenia kolejowe i transport rzeczny do polskich portów też wymagają modernizacji.

  - Powinniśmy wspólnie walczyć o środki z UE na rozbudowę połączeń transgranicznych. To nasza słabość - uważa Daniela Grabmüllerová z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Czech.

  Średnia prędkość pociągów towarowych na polskich torach wynosi 25 km/h. Dla porównania, we Francji czy Niemczech to 60 km/h. Polskie ministerstwo transportu zaznacza, że infrastruktura kolejowa systematycznie się polepsza, wskazując m.in. na trwającą modernizację magistrali węglowej Chorzów - Tczew. W skali regionu dobrym przykładem polsko-czeskiej współpracy jest sektor górniczy. W ostatnich miesiącach Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, należąca do czeskiej grupy EPH, zwiększyła zatrudnienie z 800 do 1600 osób. W II połowie roku, po uruchomieniu wydobycia na 2 ścianach, zakład zamierza pracować 7 dni w tygodniu.

  - Naszym celem jest stabilizacja i zwiększenie efektywności. Ale szukamy też nowych kopalń na Śląsku - zdradził Michal Herman, prezes PG Silesia.

  Władze Katowic podkreślają, że Ostrawa też decyduje dziś o atrakcyjności inwestycyjnej Śląska. Oba miasta współpracują też przy wzbogacaniu swej oferty kulturalnej. Na przykład ulica Mariacka w Katowicach to projekt na wzór ostrawskiej Stodolni.

  - Naszą wielką szansą jest większe otwarcie lotniska w Pyrzowi-cach na czeskich podróżnych. To otwarcie będzie możliwe tylko, jeśli dojazd z Czech będzie trwać 30 minut - mówi Marcin Krupa, wiceprezydent Katowic. Lotnisko w Ostrawie ma uboższą ofertę od śląskiego portu, np. jeśli chodzi o połączenia tanimi liniami. Ale na podróż z czeskiego miasta do Pyrzowic trzeba poświęcić dziś co najmniej 1,5 godziny.

  Czesko-polskie kontakty gospodarcze były tematem forum, które w poniedziałek odbyło się w Pradze. To kolejna konferencja w ramach projektu EEC Road-show 2013, będąca wprowadzeniem do zaplanowanego na 13-15 maja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Jak długo Czesi będą rzucać mięsem?

  Czesi wyolbrzymiają incydenty związane z polską żywnością, a niektórzy politycy i media domagają się całkowi- tego zakazu jej importu z naszego kraju. To niedopuszczalne - uważają polscy producenci żywności. Pierwszym krokiem do uzdrowienia tej sytuacji ma być polsko-czeski "okrągły stół", planowany na 6 maja w Pradze. Polski przemysł spożywczy nie ma ostatnio dobrej prasy za południową granicą.

  Tylko w minionych miesiącach czeska opinia publiczna żyła kolejnymi aferami związanymi z żywnością trafiającą nad ich rynek znad Wisły: skandalem z końskim mięsem wykrytym w wołowo-wieprzowych klopsikach, solą drogową oferowaną jako spożywcza, a ostatnio doniesieniami czeskich służb weterynaryjnych o polskiej koninie z zakazanym antybiotykiem. - To incydenty. Zdarzają się w każdym kraju, bo nie ma tak szczelnych systemów bezpieczeństwa - stwierdził podczas forum gospodarczego w Pradze Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Jego zdaniem, prowadzenie negatywnej kampanii wobec polskiej żywności prowadzi do zakazanego na unijnym rynku protekcjonizmu i budowania barier przed polskimi producentami. To zagraża ich interesom w Czechach.

  - Dla porównania: afera z czeskim metanolem nie została wykorzystana do potępiania innych czeskich produktów - dodaje Gantner. - Czesi też nie powinni stosować odpowiedzialności zbiorowej, choć wcale nie oczekujemy od nich taryfy ulgowej wobec złych praktyk. Trzeba jednak na nie patrzeć we właściwych proporcjach.

  Z Polski pochodzi 16 proc. całej importowanej żywności w Czechach.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Autora: nie pic alkoholu (czeskiego)

   Norbi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   > Gdyby jednak ze Śląska łatwiej byłoby dojechać do Ostrawy,
   Ojej, pozur: LOWCY FELERÓW, hiiiiiiillllfeeeeeee, heeeeeeelp !

   Mam tam nawet krewnych, zawsze mówili, ze czuja sie Slazakami.
   Widac...rozwiń całość

   > Gdyby jednak ze Śląska łatwiej byłoby dojechać do Ostrawy,
   Ojej, pozur: LOWCY FELERÓW, hiiiiiiillllfeeeeeee, heeeeeeelp !

   Mam tam nawet krewnych, zawsze mówili, ze czuja sie Slazakami.
   Widac - od lat "dranie" klamali, jak to "Pepiki"="falszywi", no nie ?

   :-)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak zwykle dupny kogelmogel (jidd."mogeln" = klamanie, oszugiwanie)

   Podpisovsky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   > Czesi na Slasku robia ......
   Ostrawa jest w polowie takze Górnym Slaskiem !

   > Katowice i Ostrawa to jedyna para partnerskich miast w regionie
   Tu juz lepiej - wlasnie: we wspólnym Regionie !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostrava to tez Slezsko

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama