Pogotowie strajkowe w kopalniach Katowickiego Holdinu...

  Pogotowie strajkowe w kopalniach Katowickiego Holdinu Węglowego

  DH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pogotowie strajkowe w kopalniach Katowickiego Holdinu Węglowego
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  "Sierpień 80" ogłosił pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładaj Katowickiego Holdingu Węglowego. Związkowcy zarzucają pracodawcy utrudnianie prowadzenia sporu zbiorowego na tle płacowym. Katowicki Holding Węglowy jest jedyną spółką węglową, w której w zeszłym roku nie było podwyżek pensji. Podobnie może być i w obecnym.
  - Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" ogłosił dziś pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładach KHW - poinformował rzecznik Komisji Krajowej związku, Patryk Kosela.

  Pogotowie strajkowe jest odpowiedzią na utrudnianie prowadzonego sporu zbiorowego pomiędzy WZZ "Sierpień 80" a tą spółką węglową.

  - Chodzi o unikanie przez zarząd Holdingu rozmów mediacyjnych w ramach tego sporu - wyjaśnia Szczepan Kasiński, przewodniczący "Sierpnia 80" w KHW. I dodaje, że w najbliższych dniach w kopalniach odbędą się masówki informacyjne.

  Spór zbiorowy został wszczęty przez "Sierpień 80" w listopadzie 2012 roku. Związek zażądał wówczas 2 tys. zł dla każdego zatrudnionego tytułem rekompensaty za brak realnych podwyżek płac w ubiegłym roku. Wraz z 2013 r. żądanie rozszerzono o postulat 700-złotowej podwyżki płac od 1 stycznia br., tłumacząc, że to suma, która wynika ze zwiększania Funduszu Płac w ostatnich latach, co jednak nie przekładało się na wzrost wynagrodzenia za pracę.

  - W Katowickim Holdingu Węglowym od długiego czasu nie było podwyżek pensji. Nie tylko realne wynagrodzenie u nas spada, ale na dodatek orżnięto górników na premiach za pracę w marcu - mówi przewodniczący Kasiński.

  Na początku kwietnia br. w kopalniach należących do spółki zawrzało po tym, jak pracodawca bez uzgodnień ze związkami zawodowymi, w ciągu jednej doby obniżył wysokość premii górnikom o 10 proc. Zdaniem związkowców jest to działanie bezprawne, bo nie konsultowane z organizacjami związkowymi, czego wymaga m.in. Ustawa o związkach zawodowych, Kodeks Pracy i Holdingowa Umowa Zbiorowa. Związki skierowały na razie sprawę do rady nadzorczej KHW. Grożą też powiadomieniem innych instytucji o łamaniu prawa przez zarząd Holdingu.

  W 2012 r. podwyżki przyznano pracownikom innych spółek węglowych. W największej w Polsce - Kompanii Węglowej wskaźnik wynagrodzeń w wzrósł w sumie o 7,9 proc. Z kolei stawki płac zasadniczych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wzrosły o 3,4 proc., ponadto wypłacono także jednorazówki i zmieniono warunki niekorzystnych umów, zawieranych z nowymi pracownikami.

  Katowicki Holding Węglowy S.A. posiada cztery zespolone kopalnie, zatrudnia 19 tys. górników i jest jedną z trzech największych spółek węgla kamiennego w Polsce.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne

   Lech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   ZNÓW POKAZUJĄ SIĘ CZUBKI ,IDIOCI Z solidarnosci TO PEWNIE JUŻ JEST WIOSNA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne

   Lech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   ZNÓW POKAZUJĄ SIĘ CZUBKI ,IDIOCI Z solidarnosci TO PEWNIE JUŻ JEST WIOSNA.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lech

   el (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Debil

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama