Rocznica katastrofy smoleńskiej: Uczcili pamięć Bochenek,...

  Rocznica katastrofy smoleńskiej: Uczcili pamięć Bochenek, Dolniaka i Kochanowskiego [ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rocznica katastrofy smoleńskiej: Uczcili pamięć Bochenek, Dolniaka i Kochanowskiego [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©BP/Tomasz Żak

  O godz. 8.41 na grobach śp. wicemarszałek senatu Krystyny Bochenek, śp. posła Grzegorza Dolniaka oraz śp. rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej przed trzema laty, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty.
  Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach, przy grobie wicemarszałek senatu Krystyny Bochenek spotkali się jej najbliżsi, przyjaciele i znajomi. Jej pamięć uczcili także wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, marszałek Mirosław Sekuła oraz prezydent Katowic Piotr Uszok. Obecny był także poseł PO Grzegorz Schetyna.

  O tej samej porze wicewojewoda śląski Piotr Spyra i członek zarządu woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa złożyli kwiaty na grobie posła Grzegorza Dolniaka na cmentarzu przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Także o godz. 8.41 na częstochowskim cmentarzu Kule wicewojewoda Andrzej Pilot i wicemarszałek Mariusz Kleszczewski złożyli kwiaty na mogile rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

  W ciągu dnia w kościołach w całym regionie odbywać się będą msze w intencji ofiar katastrofy, m.in. odprawione zostanie nabożeństwo w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 18.00.

  10 kwietnia 2010, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych.

  Na pokładzie samolotu były osoby z województwa śląskiego:

  Krystyna Bochenek - wicemarszałek Senatu wybrana z listy PO w Katowicach. Była dziennikarką Radia Katowice, autorką "Magazynu medycznego Krystyny Bochenek", felietonistką "Dziennika Zachodniego". Organizatorka ogólnopolskiego "Dyktanda", niestrudzona propagatorka polszczyzny. Znana jako społecznik, inicjatorka akcji charytatywnych, przedstawicielka kobiet śląskich. Miała 57 lat.

  Grzegorz Dolniak - poseł Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO, wiceprzewodniczący partii na Górnym Śląsku. Ekonomista i przedsiębiorca. Ukończył studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Miał 50 lat. Pochodził z Będzina.

  Mariusz Handzlik - Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta, minister odpowiedzialny za politykę zagraniczną. Absolwent socjologii KUL, w latach 1992-1994 doradca premiera ds. polityki zagranicznej. Pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych. Od prezydenta USA otrzymał "Medal za Wybitną Służbę Publiczną". Miał 44 lata. Pochodził z Bielska-Białej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama