Menu Region

Anna German śpiewa hymn Górnika Zabrze [WIDEO]

Anna German śpiewa hymn Górnika Zabrze [WIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni Zdjęcie autora materiału

Maria Zawała

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Anna German, jedna z najlepszych polskich wokalistek, napisała nieformalny hymn Górnika Zabrze! Nie wierzycie? No to posłuchajcie i przeczytajcie archiwalny wywiad. - Nagrałam piosenkę "Górnik Zabrze a jakże". Myślę, że spodoba się śląskiej publiczności - powiedziała 7 maja 1971 r. ZOBACZ KONIECZNIE
1/3

Anna German

(© ARC)

ZOBACZ KONIECZNIE:
SERIAL ANNA GERMAN: STRESZCZENIE ODCINKÓW, ZDJĘCIA I WIDEO


Czy wiecie, że Anna German, sławiła w piosence Górnika Zabrze? 40 lat temu nagrała przebój "Górnik Zabrze a jakże", włączając go do swojej czwartej płyty. Utwór został zgłoszony do ZAiKS w 1972 roku. Autorem muzyki była Anna German, zaś słowa napisał Józef Prutkowski.
W latach 70.
bardziej popularny był jednak szlagier Skaldów: "Górą Górnik".

CZYTAJ KONIECZNIE:
ANNA GERMAN ŚPIEWA PO ŚLĄSKU I POZDRAWIA ŚLĄSKĄ PUBLICZNOŚĆ


O nagraniu piosenki dla Górnika Zabrze Anna German opowiedziała dziennikarce ówczesnej Trybuny Robotniczej Zofii Zarembie.

Spotkały się 7 maja 1971 roku, podczas próby generalnej przed koncertem inaugurującym otwarcie katowickiego Spodka, na którym Anna German śpiewała po śląsku powstańcze pieśni. POSŁUCHAJCIE HYMNU i PRZECZYTAJCIE WYWIAD ANNY GERMAN DLA TRYBUNY ROBOTNICZEJ.Z Anną German rozmawiała Zofia Zaremba
Dużo się mówi ostatnio o nawrocie neoromantyzmu - w obyczajowości, literaturze, filmie, muzyce. Piosenkarstwo jest bodajże najbardziej na tę modę podatne...?
Myślę, że styl ten będzie zawsze mile widziany i odbierany przez publiczność. Jestem jednak przeciwna zasklepianiu się piosenkarzy wyłącznie w jednym gatunku piosenki, choćby ze względu na konieczność wzbogacenia i wszechstronność warsztatu, sprawdzenia siebie samej. W myśl tej zasady staram się wprowadzać do repertuaru utwory żartobliwe, czy też romantyczne. Ale piosenkę liryczną lubię najbardziej.
1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.