Piekary Śląskie: obok domu dziecka powstaje podwórko. Będzie...

  Piekary Śląskie: obok domu dziecka powstaje podwórko. Będzie zielone i przyjazne [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: obok domu dziecka powstaje podwórko. Będzie zielone i przyjazne [ZDJĘCIA]
  1/22
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Nie mają gdzie wyjść się pobawić czy usiąść. Brudno, wszędzie beton, w rogu stoi kontener na śmieci. Dzieci z rodzinkowego domu dziecka przy ul. Wyszyńskiego w Piekarach Śląskich o podwórku, gdzie mogłyby spędzić trochę wolnego czasu, marzą od dawna. Wreszcie stało się to realne. Przestrzeń przy domu z każdym dniem coraz bardziej się zmienia. Powstaje tu ogródek i miejsce wypoczynku.
  Po podwórku oprowadza nas Halina Ilga-Czapla, dyrektor domu dziecka, zaangażowana w inicjatywę. - Tu gdzie rosły chwasty, będą rosły krzewy, które zasłonią urządzenie elektryczne. Wzdłuż parkanu posadzimy tuje. Tutaj znajdzie się ławeczka, a tam piaskownica - pokazuje nam z uśmiechem na twarzy. - Jedna ściana zostanie pokryta farbą tablicową, na której starsze dzieci będą pisać i rysować. Zobaczymy też murale - dodaje.

  Historia tworzenia podwórka ma swój początek w spotkaniu w bibliotece miejskiej, na którym był Marcin Gaweł, pełnomocnik prezydenta miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Udało mi się porozmawiać z architekt Pauliną Czub z firmy Good Place for Living z Krakowa, która prowadziła w Piekarach szkolenia z projektowania ogrodów. Zapytałem, czy zaaranżowałaby dziedziniec przed domem dziecka. Bez wahania zgodziła się wykonać projekt - za darmo - mówi Gaweł.

  Architekt dokonała pomiarów, a po powrocie do pracowni sporządziła projekt, który natychmiast przesłała dyrektorowi domu dziecka. Na razie zakończyły się roboty remontowe budynku. Wykonuje je Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wcześniej stowarzyszenie "Przyjaciel", które wspiera działalność domu dziecka, zakupiło domofon. To rozwiązanie uniemożliwi dostęp do podwórka i do klatki schodowej nieproszonym gościom, którzy traktowali to miejsce jak toaletę publiczną. Przychodzili, pili, nocowali.

  Teraz czas na posadzenie zieleni. A w tym mogą pomóc mieszkańcy. - Na liście są tuje, irga błyszcząca, rozplenica japońska, kokornak wielkolistny, świerk biały, lawenda wąskolistna, winobluszcz trójklapowy i milin amerykański - wylicza Katarzyna Nylec, rzecznik Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich. - Chętni do zakupu roślin dla domu Dziecka mogą skontaktować się z placówką pod numerem telefonu 32 289 98 77 i zgłosić co mogą przekazać - apeluje Nylec.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama