Przez Dąbrowę Górniczą jechały czołgi. Będą atrakcjami parku...

  Przez Dąbrowę Górniczą jechały czołgi. Będą atrakcjami parku [ZDJĘCIA I WIDEO]

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czołgi w Dąbrowie Górniczej
  1/8
  przejdź do galerii

  Czołgi w Dąbrowie Górniczej ©Lucyna Nenow

  Wczoraj przez miasto przejechały dwa czołgi, 122-milimetrowa haubica (wzór z 1988 roku) i moździerz. Mieszkańcy patrzyli ze zdumieniem na ten militarny transport, ale już uspokajamy, że Dąbrowa Górnicza nie przygotowuje się do odparcia nagłej inwazji Korei Północnej. Cały ten wojskowy sprzęt trafił bowiem do Muzeum Miejskiego Sztygarka, przy ul. Legionów Polskich 69, gdzie powstaje właśnie Park Militarno-Historyczny "Reduta".

  Czołgi od ponad 15 lat czekały na lepsze czasy na terenie Przedsiębiorstwa Przerobu i Obrotu Złomem Metali "HK-Cutiron" Sp. z o.o w dzielnicy Piekło. Jak podkreśla dyrektor dąbrowskiego Muzeum, Arkadiusz Rybak, miały zostać pocięte i zniszczone, ale pracownicy firmy i związkowcy zadbali o nie, pilnowali, a wkrótce, po remontach, będą wielką dąbrowską atrakcją.

  - Czołgi trafiły tam około 1996 roku, w wyniku umów i uzgodnień z NATO, dotyczących redukcji uzbrojenia. Na szczęście przetrwały do dziś. To T-55 oraz czołg pływający PT 76. Oba czołgi czeka teraz modernizacja, bo w środku zachowała się tylko część wyposażenia. Nie mają też silników, ale po wszystkim będą na chodzie, tak jak nasz "Ordon" - mówi Arkadiusz Rybak.

  "Ordon" to z kolei czołg T-34, jakim zdobywał Berlin Janek Kos z Szarikiem. Nasz dąbrowski od ponad 1,5 roku "mieszka" już obok Muzeum i uczestniczy we wszystkich większych zlotach militarnych, nie tylko w naszym województwie.

  Cała operacja logistyczna trwała od godz. 7.30 do późnego popołudnia. Nie było łatwo. Samo "uzbrajanie" 72-tonowego dźwigu trwało przed załadunkiem ponad godzinę, bowiem musiał zostać dociążony, stać w stabilnym miejscu. Potem całość została załadowana na dwa samochody.

  - Transport poszedł sprawnie, jechał z nami specjalny samochód pilotujący. Przyznam, że woziliśmy już różne rzeczy, ale czołgów i militariów jeszcze nie. Ponad 15 ton, a tyle ważą czołgi, to nie jest jednak jakiś nadzwyczajny ciężar - stwierdził Jarosław Bednarczyk, kierowca w firmie transportowej Stanisława Szymczyka z Dąbrowy Górniczej, która była odpowiedzialna za przejazd wszystkich militariów.

  Czołgi stanęły koło Muzeum, w miejscu przyszłego Parku Militarno-Historycznego "Reduta". Haubica i moździerz trafiły z kolei na razie na sąsiedni plac przed Kopalnią Ćwiczebną Sztygarka, gdzie będzie im przywracana dawna świetność. - Chcieliśmy przewieźć także transporter opancerzony SKOT oraz czeski transporter Topaz. Na razie się nie udało, ale mam nadzieję, że wkrótce do nas też trafią - podkreśla dyrektor Rybak.

  Cały teren parku zastanie wkrótce ogrodzony. Już teraz oprócz "Ordona" i nowych czołgów są tu transzeje(rodzaj okopów) oraz stanowiska ogniowe w bunkrach, jakich w Dąbrowie Górniczej i okolicach nie brakuje. - Transzeje będą podtrzymywać odpowiednio zamocowane deski. Nie zabraknie także oczywiście tablic informacyjnych, które objaśnią wszystkim co widzą i przybliżą wojenne czasy - mówi dyrektor Muzeum.

  Całość uzupełnią radzieckie działa ZiS2 i ZiS3, które dąbrowska placówka dzięki swoim staraniom sprowadziła w maju ubiegłego roku z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Park ma być gotowy w maju br., przed Nocą Muzeów.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czołgi

   wiarus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   Widać, że Dąbrowa Górnicza się zbroi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama