Śląskie: Produkowali fałszywe dyplomy wyższych uczelni

  Śląskie: Produkowali fałszywe dyplomy wyższych uczelni

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląskie: Produkowali fałszywe dyplomy wyższych uczelni
  1/2
  przejdź do galerii
  Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch fałszerzy zajmujących się "produkcją" dyplomów wyższych uczelni. Chętnych na zostanie magistrem, czy inżynierem bez konieczności żmudnej, wieloletniej nauki, szukali w internecie. Śledczy szacują, że podejrzani sprzedali blisko 100 fałszywych dokumentów, zarabiając na tym nielegalnym procederze w ciągu 3 lat blisko pół miliona złotych...
  Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, monitorując Internet w poszukiwaniu śladów przestępczej działalności, natrafili na osobę oferującą dyplomy wyższych uczelni. Ceny wahały się od 4.000 za odpis, poprzez 6.000 - 8.000 za oryginał, aż do 10.000 złotych za dokument z - jak twierdził oferent - jednoczesnym wpisem o ukończeniu studiów na właściwej uczelni. Załatwienie wpisu kończyło jednak tylko na obietnicy.


  Osoby zainteresowane musiały podać swoje dane, przesłać zdjęcie oraz określić uczelnię, wybrany kierunek studiów i rok ich ukończenia. Tym samym mogły uzyskać dokument potwierdzający, że posiadają tytuł licencjata, magistra lub inżyniera wybranej przez siebie uczelni w kraju. Pieniądze za wykonane dokumenty trafiały, jak się później okazało, na konta dwóch podstawionych osób, których to kontami dysponował wyłącznie jeden z fałszerzy.

  Policjanci badający sprawę namierzyli i zatrzymali 30-letniego organizatora nielegalnego procederu. Śledczy szacują, że mieszkaniec powiatu cieszyńskiego od września 2009 roku do września 2012 roku mógł sfabrykować około 100 dyplomów, wzbogacając się na ich sprzedaży o blisko pół miliona złotych. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał na razie 10 zarzutów sfałszowania dokumentów. Na wniosek śledczych podejrzany został tymczasowo aresztowany. W ręce stróżów prawa trafił również 36-letni mieszkaniec Skoczowa, który pomagał w wytwarzaniu ,,lewych" dyplomów. Mężczyzna również usłyszał zarzut i został objęty policyjnym dozorem.

  Policjanci, w trakcie prowadzonych działań, zabezpieczyli do tej pory 35 gotowych dyplomów. Śledczy planują przesłuchać jeszcze około 50 osób. Zarówno fałszerzom, jak i kupującym, którzy posłużyli się fałszywymi dokumentami, grozi teraz do 5 lat więzienia. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Cieszynie.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fałszerze dyplomów

   ZdajęEgzaminy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Teraz już wiem, dlaczego znaczna większość kierowników to kretyni......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tu już same inrzyniery

   nieobcytany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   tylko nawet auta swojego niema.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama