18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzelik, Semka, Marek, Szołtysek [DEBATA O ŚLĄSKU]

Sławomir Cichy
Prof. Franciszek Marek, historyk, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem OpolskimW próbach stworzenie języka śląskiego widzę po prostu zamach na nasze śląskie gwary. Ubolewam też, że tak niewielu Ślązaków uczy się niemieckiego. W Europie dochodzi do procesów integracyjnych, które są pozytywne. Natomiast to, co dzieje się na Śląsku ma charakter dezintegracyjny. Moje słowa o Ruchu Autonomii Śląska są tak odbierane jakbym komentował co najmniej konflikt koreański. Jednak jako świadek przeszłości chcę podkreślić, że nigdy w dziejach Śląska miejscowa ludność nie reprezentowała niepolskich dążeń. Nawet w czasach, gdy Śląsk został zdobyty przez Fryderyka II, Niemcy nie mówili o tych ziemiach, że to Oberschlesien. AGA
Prof. Franciszek Marek, historyk, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem OpolskimW próbach stworzenie języka śląskiego widzę po prostu zamach na nasze śląskie gwary. Ubolewam też, że tak niewielu Ślązaków uczy się niemieckiego. W Europie dochodzi do procesów integracyjnych, które są pozytywne. Natomiast to, co dzieje się na Śląsku ma charakter dezintegracyjny. Moje słowa o Ruchu Autonomii Śląska są tak odbierane jakbym komentował co najmniej konflikt koreański. Jednak jako świadek przeszłości chcę podkreślić, że nigdy w dziejach Śląska miejscowa ludność nie reprezentowała niepolskich dążeń. Nawet w czasach, gdy Śląsk został zdobyty przez Fryderyka II, Niemcy nie mówili o tych ziemiach, że to Oberschlesien. AGA ARC DZIENNIK ZACHODNI
Co nas łączy, co nas dzieli, to hasło debaty, która odbędzie się w Siemianowicach Śląskich. W rolach głównych: prof. Franciszek Marek, Jerzy Gorzelik, red. Piotr Semka i Marek Szołtysek. Hasło "Co nas łączy, co nas dzieli" wpisuje się w debatę "Dziennika Zachodniego", na temat śląskości, odmienności kulturowej, języka, gwary ale też haseł o autonomii.

Jutro dyskusja na tematy śląskie zorganizowana w Parku Tradycji przez Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich. Jej hasło "Co nas łączy, co nas dzieli" wpisuje się w debatę "Dziennika Zachodniego", którą na temat śląskości, odmienności kulturowej, języka, gwary ale też haseł o autonomii prowadzimy od co najmniej roku. W jej ramach na naszych łamach odbyła się m.in. szeroko komentowana rozmowa redaktorów: Michała Smolorza i Piotra Semki.

CZYTAJ KONIECZNIE:
O CZYM CHCĄ ROZMAWIAĆ GŁÓWNI AKTORZY DEBATY O ŚLĄSKU? CZYTAJ TUTAJ

Dobór uczestników siemianowickiej dyskusji gwarantuje żywiołowe, ale co ważne, merytoryczne wystąpienia.A takie ostatnio w debatach nie są za częste. Jak wynika z deklaracji zarówno Jerzego Gorzelika jak i Piotra Semki, prof. Franciszka Marka czy Marka Szołtyska, są sfery w których z pewnością nie uda im się dojść do porozumienia i ustalić protokołu zbieżności. Jednak ważne jest też to, by mieli szansę przedstawić zarówno swoje poglądy, jak i, co równie istotne, argumenty jakie stoją za ich decyzjami i ocenami.

Każdy z dyskutantów stawia ważne dla siebie akcenty w nieco innych sferach. Dla Marka Szołtyska na przykład drugorzędna jest cała otoczka polityczna, która silnie eksponowana jest, choć w różny sposób i z różnych pozycji, przez Jerzego Gorzelika, Piotra Semkę i prof. Franciszka Marka.

Szołtysek chce rozmawiać o odmiennościach i różnicach samych Ślązaków które widzi codziennie podróżując po regionie. - Ślązacy mają też różne postawy wobec życia. Ci z Katowic, Rudy Śląskiej, Chorzowa nie wstydzą się śląskości i chętnie o niej opowiadają do kamery. Namówić na takie zwierzenia tych z Opola, czy Raciborza - to zakrawa na cud. Tam ludzie jacyś tacy wystraszeni, bez wiary w siebie, zapatrzeni w niemieckość - mówi.

Przed debatą warto przeczytać publikowaną poniżej rozmowę z Markiem Plurą. Poseł od kilku lat rozmawiając na salonach i w kuluarach stolicy, pisząc projekty ustaw stara się awansować godkę do rangi języka regionalnego. Ze swoich spostrzeżeń i doświadczeń wyciąga, niestety, jednoznacznie smutne wnioski na temat znajomości w Warszawie specyfiki śląskiej. Początek debaty godz. 10.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gorzelik, Semka, Marek, Szołtysek [DEBATA O ŚLĄSKU] - Dziennik Zachodni