Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie możemy zapomnieć o Marszu Śmierci

Katarzyna Śleziona
Relacje byłych więźniów były wstrząsające
Relacje byłych więźniów były wstrząsające AGNIESZKA MATERNA
W tym tygodniu na Śląsku obchodzono 64. rocznicę Marszu Śmierci. Na 63-kilometrowej trasie z obozu z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego od 17 do 20 stycznia 1945 roku zginęło 586 więźniów, pędzonych jak bydło przy 20-stopniowym mrozie do wagonów, które wywoziły ich w głąb Niemiec.

Aby uczcić pamięć pomordowanych na terenie Żor, w "Scenie na Starówce"' zorganizowano w czwartek spotkanie z grupą sześciu byłych więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birekenau, którzy cudem przeżyli. Swoimi osobistymi relacjami podzielili się z 200-osobową grupą uczniów szkół.

- Widziałem egzekucję 12 więźniów przed kuchnią obozową. Powiesili ich za ucieczkę z pracy - mówił Grzegorz Czempas z Tychów, numer obozowy 104351, który trafił do Oświęcimia w lutym 1943 roku. Miał wtedy 16 lat. Uciekł w czasie Marszu Śmierci w okolicach Jastrzębia Zdroju. Choć groziło to śmiercią, przez trzy dni ukrywała go miejscowa rodzina.

Florian Granek, numer 28867 przypomina, że gdy w styczniu 1945 roku kolumna więźniów opuszczała Oświęcim, na dworze był 20-stopniowy mróz. - A my mieliśmy na sobie liche pasiaki - wspomina. - Ludzie obok nas z wycieńczenia i chorób padali na ziemię. SS-mani ich dobijali - opowiada były więzień.

20 stycznia 1945 roku wycieńczonych ludzi Niemcy ładowali na dworcu w Wodzisławiu do odkrytych węglarek. - Podróż do obozu w Mauthausen trwała tydzień. Bez jedzenia i picia - opowiada Granek.

Pomysłodawcą spotkań pod tytułem "Wołanie o sztafetę pamięci" dla młodych ludzi z całej Polski jest znany aktor August Kowalczyk, który do Oświęcimia trafił w wieku 19 lat. - Pamięć jest naszym doświadczeniem, które kierujemy do młodych - mówi .

W organizacji sesji pomagał mu m.in. Młodzieżowy Dom Kultury w Tychach. - Chodzi o to, by następne pokolenia czerpały wiedzę o historii nie tylko z książek. Legitymacją tych osób do zabierania głosu na temat Auschwitz są ich numery obozowe - mówi Teresa Wodzicka, dyrektorka MDK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!