Naziemna telewizja cyfrowa opanowuje telewizory w całym...

  Naziemna telewizja cyfrowa opanowuje telewizory w całym województwie śląskim

  p.

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Naziemna telewizja cyfrowa: Drugi etap cyfryzacji telewizji - czyli zmiana sygnału naziemnego z analogowego na cyfrowy, był tematem spotkania w śląskim urzędzie wojewódzkim.
  22 kwietnia br. w północnej części województwa śląskiego oraz w części powiatu raciborskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Od tego momentu na obszarze Częstochowy oraz w rejonie między innymi Toszka, Kłobucka, Lublińca, Tarnowskich Gór, Zawiercia, Raciborza będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji. Operacja przełączenia rozpocznie się o godz. 1.00, zakończy o godz. 6.00. - Mamy nadzieję, że podobnie jak na Podbeskidziu operacja ta odbędzie się bez większych problemów - mówił wicewojewoda Piotr Spyra.

  Według zapowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i firmy EmiTel na terenach objętych wyłączeniem sygnału analogowego 22 kwietnia br. , wszędzie tam, gdzie dociera dziś sygnał analogowy, powinien być odbierany sygnał cyfrowy.

  Naziemna telewizja cyfrowa - kampania informacyjna

  Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę 20 kwietnia br. w Myszkowie zostanie zorganizowane tzw. "telewizyjne miasteczko cyfrowe". Już od początku marca br. rozdawane są ulotki informacyjne na temat dostosowania systemów odbiorczych (odbiorników telewizyjnych i anten), na stronach internetowych urzędów gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń będzie można znaleźć pełną informację na ten temat. Komunikaty o cyfryzacji będą odczytane z ambon kościołów, a także podczas zebrań wiejskich. Młodzież szkolna, w tym harcerze będą docierać z informacją do osób starszych i niepełnosprawnych. W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja, przedstawiciele inspekcji państwowych oraz Śląskie Kuratorium Oświaty. Informacja o wyłączeniu sygnału analogowego telewizji naziemnej zostanie odczytana uczniom wszystkich szkół województwa śląskiego z terenu obejmującego wyłączenie. Przedtem w szkołach zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone cyfryzacji. Miały miejsce wykłady poświęcone cyfryzacji telewizji w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Jastrzębiu Zdroju i w Katowicach. Szeroko o całym procesie pisze prasa lokalna.

  Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku
  oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

  Naziemna telewizja cyfrowa - potrzebny jest dekoder

  By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych.

  A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny podłączony do dekodera. Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują atrakcyjne ceny za nieprzydatny sprzęt. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.

  Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego przebiega w trzech etapach. 19 marca br. sygnał analogowy został wyłączony w południowej części województwa. Najbliższe wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy i północnych obszarów województwa. Cyfryzacja telewizji zakończy się w naszym regionie 20 maja - wówczas wyłączony zostanie sygnał analogowy w Katowicach i centralnej części województwa.
  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama