Autostradą A1 nie dotrzemy na Euro

  Autostradą A1 nie dotrzemy na Euro

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze miesiąc temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała, że autostrada A1 przecinająca kraj z południa na północ będzie gotowa w 2012 roku. W piątek okazało się, że były to puste obietnice. Takiej przejażdżki nie urządzimy sobie bowiem na 57-kilometrowym odcinku z Pyrzowic do Częstochowy. Na jego budowę drogowcy dostali pięć lat.
  Będzie on najpóźniej oddanym do użytku ze wszystkich fragmentów autostrady A1 w Polsce. Urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury nie tracą jednak dobrego samopoczucia przekonując, iż między Pyrzowicami a Częstochową funkcję drogi tranzytowej z powodzeniem może tymczasowo spełniać krajowa "jedynka".

  - Komunikacja dwupasmową drogą będzie więc zachowana- uważa Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i przekonuje, że autostradowy poślizg związany jest z koniecznością wykonania skomplikowanych robót ziemnych i zabezpieczeniem trasy przed ewentualnymi skutkami szkód górniczych. 7,5 miliarda złotych kosztować będzie budowa całego 180-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Strykowem a Pyrzowicami.

  - Skąd tam szkody górnicze? Przecież w tamtym rejonie nie ma żadnych kopalń - nie kryją zaskoczenia zapytani przez nas przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i Portu Lotniczego w Pyrzowicach.
  - Może w Warszawie ktoś pomylił Pyrzowice z Muchowcem - żartuje Cezary Orzech, rzecznik portu lotniczego w Pyrzowicach. Jednak kierowcom nie jest do śmiechu.

  Autostradę z Pyrzowic do Częstochowy budować będzie w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego spółka Autostrada Południe. Ona też będzie budowniczym kolejnych 123 kilometrów trasy od Częstochowy do Strykowa w województwie łódzkim. Umowę na zaprojektowanie, realizację i eksploatację całego odcinka podpisał właśnieminister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
  Roboty w terenie rozpoczną się na przełomie lat 2009 i 2010. Pomijając "zagrożony" wirtualnymi szkodami górniczymi odcinek Częstochowa-Pyrzowice, A1 ma być gotowa przed 31 maja 2012 roku. Reszta dopiero dwa lata później.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale przecież ani w Częstochowie

   Mike (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   ani w Pyrzowicach nie ma Stadionu ?! więc o co płacz?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale przecież ani w Częstochowie

   Mike (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   ani w Pyrzowicach nie ma Stadionu ?! więc o co płacz?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co z tymi autostradami?

   Ney59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Więcej problemów z podłożem mieli budowniczowie A2 na odcinku Konin - Stryków. Mimo to udało się 100 km autostrady zbudować w 16 m-cy. Autostrady są dla Polski najważniejszym problemem...rozwiń całość

   Więcej problemów z podłożem mieli budowniczowie A2 na odcinku Konin - Stryków. Mimo to udało się 100 km autostrady zbudować w 16 m-cy. Autostrady są dla Polski najważniejszym problemem infrastrukturalnym, a ograniczenia prawne (patrz Natura 2000) i protesty społeczne stawiają budowniczych w bardzo trudnej sytuacji. Z drugiej strony zastanawia fakt, że 26 km A4 (Kraków - Szarów) buduje się w tak "ślimaczym" tempie (3 lata!). Strach pomyśleć, że czasu coraz mniej, a postępy są nikłe... Na A4 (Krzyżowa - Jędrzychowice) kazano dobudować kilkanaście obiektów inżynierskich, co opóźnia budowę o 6 miesięcy. Jakie jeszcze "niespodzianki" nas czekają na trudnej drodze do drogowej i cywilizacyjnej normalności?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama