Rośnie liczba chorych na raka wątroby [OBJAWY CHOREJ...

  Rośnie liczba chorych na raka wątroby [OBJAWY CHOREJ WĄTROBY, LECZENIE]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rośnie liczba chorych na raka wątroby [OBJAWY CHOREJ WĄTROBY, LECZENIE]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Nieskuteczne leczenie zapaleń wątroby prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej. Polscy pacjenci nie mają zagwarantowanego dostępu do nowoczesnej terapii. Z roku na rok rośnie liczba chorych na raka wątroby - pisze Agata Pustułka
  W ciągu ostatnich dekad wskaźniki zachorowalności i umieralności na raka wątroby w Polsce zwiększają się. Przyczynia się do tego niska wykrywalność - zdecydowana większość pacjentów trafia do lekarza w momencie, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia raka wątroby. Jak najszybsze wykrycie infekcji wirusowej pozwala na uniknięcie postępu procesu nowotworowego.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Chora wątroba daje charakterystyczne objawy


  Dziś w Polsce mamy około 230 tysięcy osób z aktywnym wirusem HCV, którzy nie są świadomi swojego zakażenia! Jeśli nie zostaną zdiagnozowani i wyleczeni, to za kilka lat będziemy mieli ogromną ilość przypadków marskości i raka pierwotnego wątroby. Polskie dane epidemiologiczne wskazują, że przeciwciała anty-HCV są stwierdzane u 1,9 proc. populacji, co oznacza, że szacunkowa liczba zakażonych może wynosić nawet 730 tys. osób. To dane Koalicji Hepatologicznej "Gwiazda Nadziei", która wspiera chorych i lobbuje na rzecz wprowadzenia w Polsce nowoczesnych metod leczenia. Niestety, wykrywalność zakażeń HCV w Polsce jest na bardzo niskim poziomie.

  Według danych Polskiego Zakładu Higieny, do tej pory zdiagnozowano jedynie około 55 tys. przypadków WZW C. Oznacza to, że około 700 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby. Przewiduje się, że w ciągu najbliższego 20-lecia dojdzie do wzrostu manifestacji późnych następstw WZW typu C (marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy). Wystąpią one u 1/5 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że 25 proc. Polaków zakażonych wirusem HCV należy do najbardziej aktywnej ekonomicznie grupy wiekowej.

  Obliczono, że wydatki polskiego rządu na leczenie HCV powinny wynieść 8,2 mld euro. W przypadku wdrożenia efektywnych programów screeningowych i programów leczniczych, z kwoty tej można by było zaoszczędzić 7,7 mld euro.

  Zakażenie wirusem HCV ma wieloletni, bezobjawowy przebieg. Zwykle choroba rozpoznawana jest przypadkowo, po wielu latach trwania zakażenia, w momencie pojawienia się objawów choroby wątroby.

  Do zakażenia wirusem HCV dochodzi podczas kontaktu z krwią i jej pochodnymi. 80 proc. zakażeń w Polsce to zakażenia szpitalne. Medycyna dysponuje obecnie szeregiem zaawansowanych metod diagnostycznych, począwszy od najczęściej wykorzystywanej ultrasonografii, przez badania tomografii komputerowej czy najbardziej czułą z metod - rezonans magnetyczny. Jednak rozpoznanie choroby w naszych warunkach najczęściej następuje za późno.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ovosan

   ojejku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mnie pomógł w czasie leczenia raka Ovosan, polecam też książkę: Ja, Ovosan.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja,Ovosan

   trombka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czytałam tę książkę, ciekawa i fajnie napisana.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Objawy nowotworu wątroby

   minimanimo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Tutaj można znaleźć wypis objawów raka wątroby: http://choroby-watroby.blogspot.com/2014/11/rak-watroby-objawy-przyczyny-i-leczenie.html . Może się przyda

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   objawy chorej watroby

   basia1313 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   ani jednego słowa na temat jakie są objawy chorej wątroby!!!!!!!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gad

   sisi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   mój braciszek odchodzi od nas ,rak jelita grubego 4 stopien już wątroba nie wytrzymuje,taki młody,i tak mi cezko


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   objawy chorej wątroby

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Bardzo Ci współczuję!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama