Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba chorych na raka wątroby [OBJAWY CHOREJ WĄTROBY, LECZENIE]

Agata Pustułka
arc
Nieskuteczne leczenie zapaleń wątroby prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej. Polscy pacjenci nie mają zagwarantowanego dostępu do nowoczesnej terapii. Z roku na rok rośnie liczba chorych na raka wątroby - pisze Agata Pustułka

W ciągu ostatnich dekad wskaźniki zachorowalności i umieralności na raka wątroby w Polsce zwiększają się. Przyczynia się do tego niska wykrywalność - zdecydowana większość pacjentów trafia do lekarza w momencie, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia raka wątroby. Jak najszybsze wykrycie infekcji wirusowej pozwala na uniknięcie postępu procesu nowotworowego.

CZYTAJ TAKŻE:
Chora wątroba daje charakterystyczne objawy

Dziś w Polsce mamy około 230 tysięcy osób z aktywnym wirusem HCV, którzy nie są świadomi swojego zakażenia! Jeśli nie zostaną zdiagnozowani i wyleczeni, to za kilka lat będziemy mieli ogromną ilość przypadków marskości i raka pierwotnego wątroby. Polskie dane epidemiologiczne wskazują, że przeciwciała anty-HCV są stwierdzane u 1,9 proc. populacji, co oznacza, że szacunkowa liczba zakażonych może wynosić nawet 730 tys. osób. To dane Koalicji Hepatologicznej "Gwiazda Nadziei", która wspiera chorych i lobbuje na rzecz wprowadzenia w Polsce nowoczesnych metod leczenia. Niestety, wykrywalność zakażeń HCV w Polsce jest na bardzo niskim poziomie.

Według danych Polskiego Zakładu Higieny, do tej pory zdiagnozowano jedynie około 55 tys. przypadków WZW C. Oznacza to, że około 700 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby. Przewiduje się, że w ciągu najbliższego 20-lecia dojdzie do wzrostu manifestacji późnych następstw WZW typu C (marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy). Wystąpią one u 1/5 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że 25 proc. Polaków zakażonych wirusem HCV należy do najbardziej aktywnej ekonomicznie grupy wiekowej.

Obliczono, że wydatki polskiego rządu na leczenie HCV powinny wynieść 8,2 mld euro. W przypadku wdrożenia efektywnych programów screeningowych i programów leczniczych, z kwoty tej można by było zaoszczędzić 7,7 mld euro.

Zakażenie wirusem HCV ma wieloletni, bezobjawowy przebieg. Zwykle choroba rozpoznawana jest przypadkowo, po wielu latach trwania zakażenia, w momencie pojawienia się objawów choroby wątroby.

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi podczas kontaktu z krwią i jej pochodnymi. 80 proc. zakażeń w Polsce to zakażenia szpitalne. Medycyna dysponuje obecnie szeregiem zaawansowanych metod diagnostycznych, począwszy od najczęściej wykorzystywanej ultrasonografii, przez badania tomografii komputerowej czy najbardziej czułą z metod - rezonans magnetyczny. Jednak rozpoznanie choroby w naszych warunkach najczęściej następuje za późno.
W Polsce dotychczas nie prowadzi się, ani nawet formalnie nie zaleca, nadzoru chorych ze zwiększonym ryzykiem HCV. Rozwój choroby nowotworowej od momentu jej rozpoznania jest zazwyczaj szybki. Ocena ogólnego stanu chorego, jak i za-awansowania samej zmiany, decyduje o dalszym postępowaniu. W zależności od stadium choroby pacjent trafia pod opiekę lekarzy różnych specjalności: hepatologów, chirurgów, transplantologów, gastroenterologów i onkologów, a opieka powinna być interdyscyplinarna.

W przypadku wczesnego rozpoznania raka istnieje możliwość skutecznego leczenia chirurgicznego. Wykorzystanie tej szansy uzależnione jest jednak od usprawnienia systemu nadzoru osób z grup ryzyka. W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy dojdzie już do upośledzenia czynności wątroby, możliwe jest przeszczepienie narządu. Zabieg chirurgiczny lub transplantacja możliwe są jedynie u 30 proc. chorych.

Wobec bardzo ograniczonej skuteczności leczenia farmakologicznego, w tym chemioterapii, wartościowe jest zastosowanie terapii celowanej, będącej przełomowym osiągnięciem w obszarze biologii molekularnej. W odróżnieniu od klasycznej chemioterapii, działającej na cały organizm, leki celowane uderzają bezpośrednio w komórki guza, minimalizując w ten sposób ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Terapia celowana hamuje tworzenie naczyń krwionośnych, które odżywiają guz, ograniczając rozwój zmiany nowotworowej, a tym samym wydłużając okres przeżycia.

Mimo postępu w medycynie, w leczeniu polskich pacjentów od lat nic się nie zmienia. Zdaniem ekspertów, należy stworzyć narodowy program zapobiegania i zwalczania HCV, który skupiłby się na: prewencji nowych zakażeń, czyli edukacji pacjentów i personelu medycznego, zapobieganiu odległym następstwom WZW typu C (wczesna diagnostyka, badania przesiewowe), eliminacji istniejących zakażeń (dostęp pacjentów do terapii trójlekowej).

Prof. Waldemar Halota z Polskiej Grupy Ekspertów HCV twierdzi, że jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany w dostępie do badań anty-HCV, to ostatni dziś zakażony HCV zostanie wykryty za 300 tysięcy lat, bo obecnie wykrywamy około 2000 zakażonych wirusem rocznie. Według szacunków, rocznie dochodzi w Polsce do nowych zakażeń u 14 tysięcy osób.

Agata Pustułka


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rośnie liczba chorych na raka wątroby [OBJAWY CHOREJ WĄTROBY, LECZENIE] - Dziennik Zachodni