Zamiast godki niech się Ślązak uczy niemieckiego. Po debacie...

  Zamiast godki niech się Ślązak uczy niemieckiego. Po debacie śląskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zamiast godki niech się Ślązak uczy niemieckiego. Po debacie śląskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  Debata o śląskiej tożsamości w Siemianowicach zakończyła się ogólnym brakiem porozumienia. Ale nikt nie przypuszczał, że prof. Franciszek Marek i Piotr Semka dogadają się z Jerzym Gorzelikiem i Markiem Szołtyskiem. Przeczytajcie co uczestnicy debaty powiedzieli o śląskiej godce.

  Prof. Franciszek Marek


  Stworzenie jednego, pisanego języka śląskiego będzie zamachem na różnorodność gwar śląskich. Zamiast uczyć się jakiegoś nowego języka śląskiego niech się lepiej Ślązak uczy języka niemieckiego.


  Piotr Semka


  Kwestia języka może być kwestią woli, czy obyczaju, ale może być też "pałką" wobec kogoś innego. Może dojść do sytuacji w której mowa śląska może stać się przyczyną konfliktu. Język może być mostem do porozumienia, ale też narzędziem segregacji. Stanie się tak, gdy zacznie się egzekwowanie, czy ktoś zna język, czy nie.

  Jerzy Gorzelik


  W sprawie języka śląskiego trudno znaleźć będzie takie rozwiązanie, które byłoby satysfakcjonujące dla większości. Dwie są przeszkody względem kodyfikacji - jedna wynika z polityki państwa, druga z presji globalizacji. Kodyfikacja języka można zabić jego różnorodność, ale wcale tak się nie musi stać.


  Marek Szołtysek


  Jest potrzeba skodyfikowania śląskiej godki, z drugiej strony jednak utrudnia sprawę to, że w Warszawie skojarzono to z pewnym pomysłem politycznym. I właśnie to skojarzenie śląskiej godki z polityką nas zablokowało.

  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (157)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieniądz nie śmierdzi.

   Magister (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 25

   Może Polacy zaczną się uczyć niemieckiego,dla nich to najbliższy kraj najbliżej do zmywaka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   godka? niemiecki?

   Me (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

   Zamiast godki niech się Ślązak uczy niemieckiego - a może po prostu niech się uczy języka polskiego, dlaczego by nie? Może w końcu wyjdzie na ludzi.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   me

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 24

   jak mo wyjsc na takich,
   to Bron Boze


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   me

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   mialo byc, na takich, jak ty, to bron Boze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ad. Godki śląskiej,która nie jest językiem.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

   Pozwolę sobie zacytować jednego z forumowiczów,post,który "objawia" prawdę[kto nie przeczyta i/albo nie zrozumie/nie zapamięta,niech nie zabiera więcej głosu/postu w dyskusji o...rozwiń całość

   Pozwolę sobie zacytować jednego z forumowiczów,post,który "objawia" prawdę[kto nie przeczyta i/albo nie zrozumie/nie zapamięta,niech nie zabiera więcej głosu/postu w dyskusji o gwarach,dialekcie,etnolekcie śląskim-...@Achim]:

   " Realista (gość), 14.04.13, 22:06:40

   Jest po czesku, jest po niemiecku, jest po polsku. W godce konkretnej literatury jeszcze NIKT NIE NAPISAŁ, to ja mam propozycję, może najpierw "chyćcie się pióra", a później klawiatury.

   Napisać to jedno, a znaleźć odbiorców- drugie.

   W niemieckich, czeskich i polskich książkach pisanych o Śląsku przez Ślonzoków różnych opcji godka pojawia się tylko jako ciekawy przerywnik, coś intrygującego- bywają przywołane fragmenty rozmów tych czy owych po ślonsku i nic więcej.

   Sztuk teatralnych, powieści, oper i operetek "po blank ślonsku" nie ma, jak więc ma powstać "język literacki" bez literatury?

   Tak unifikowała się starożytna Greka, Helleni mówili różnymi odmianami języka greckiego, ale twórcy dzieł mieli wpływ największy na wykształcenie tego języka, którego niektórzy mieli zaszczyt się uczyć w ogólniaku albo na studiach. To sztuka wymusiła powstanie języka literackiego i jeszcze niedawno starożytny język rywalizował z tzw. językiem romejskim. Wiele wieków w Grece można było zauważyć zwjawisko tzw "dwujęzyczności"
   Romejowie- Greccy obywatele Imperium Romanum mówili po swojemu, ale tworzyć wypadało w grece klasycznej, no najwyżej w koine (Spisany Nowy Testament) na pewno nie w demotyku. Przez szereg lat Katharewusa czyli grecki oczyszczony rywalizował z demotiki, czyli z "językiem ludu" kiedy demotyk zwyciężył?

   WTEDY kiedy zaczęto wplatać go w powieści, sztuki i wiersze. Dzisiejszy język grecki to mieszanina demotyku z greką oczyszczoną.

   Więc nie zaczynajcie za przeproszeniem od d*** strony.

   Chcecie żeby ślonsko godka miała się dobrze?

   Piszcie w niej książki i wiersze, szukajcie dla tego odbiorców, inaczej umrze i tak być po prostu musi. Jak jeden z drugim prostak nie zna historii to się zaczyna iście merytoryczna dyskusja typu "masz swoją literaturę mamlasie" a nikt was nie uczył jak widzę retoryki, to puste argumenty, które świadczą źle o tym, kto ich używa. "zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szlesisze Szpecha

   MBTM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 24

   O tym już kiedyś pisał prof. Miodek. Słownictwa śląskiego jest tak mało, że nie sposób napisać w gwarze czy to katowickiej, czy rybnickiej żadnej literatury. Można natomiast tworzyć nowe...rozwiń całość

   O tym już kiedyś pisał prof. Miodek. Słownictwa śląskiego jest tak mało, że nie sposób napisać w gwarze czy to katowickiej, czy rybnickiej żadnej literatury. Można natomiast tworzyć nowe słownictwo, tak jak to zrobili inicjatorzy gry "Euro Track 2 " w wersji gwarowej. Pytanie zadam jedno, czy wyrazy z tej gry typu "procujoncy,włosny,mynedżer,obezdrzeć,łobier,informacyje,anonsa" itd. to nie jest sprowadzenie gwary do śmieszności. Druga sprawa, iż po śląsku nie mówi się "włosny, nosz", tylko "własny i nasz". Pomijam oczywiście fakt iż w tej grze pomieszano wszystkie odmiany gwar śląskich, i w ten sposób nikt nie znających każdej odmiany wszystkich zwrotów w tej grze nie zrozumie.

   Jeżeli RAŚ promuje takie dziwne twory jak ta gra, to strach się bać jakie neologizmy jeszcze wymyślą "intelektualiści". Dziecka bym nie wysłał na lekcje "włosnygo szlezienowego szprecha", bo jacyś Panowie w bindrach za biurkiem wymyślą jakiś dziwny język. Gwary trzeba uczyć w domach, bo wielką szkodą byłaby śmierć takiej pięknej staropolskiej gwary.

   Niestety środowisko górnośląskie w miastach już nie jest tak hermetyczne jak kiedyś, i dziś szansy na przetrwanie gwary w miastach GOP nie ma zbyt wielkiej. W Niemczech czy na śląskich wsiach gdzie Ślązacy stanowią taką hermetyczną bardzo liczną społeczność znajomość gwary wśród najmłodszych jest bardzo dobra, ale w naszych miastach mamy prawdziwy "miszung".

   Dziś chyba już na całym świecie gwary są wypychane przez języki literackie, a nam pozostaje tylko żałować że gwara powoli odchodzi w cień. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żywy ruski

   Kala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25

   Jakbym czytał wypowiedź ruskich językoznawców z XIX w ...Języka polskiego nie ma . Jest tylko zespół gwar,krórym sztucznie stworzony . Inaczej gwarą pisze Mickiewicz ,inaczej niejaki Słowacki a...rozwiń całość

   Jakbym czytał wypowiedź ruskich językoznawców z XIX w ...Języka polskiego nie ma . Jest tylko zespół gwar,krórym sztucznie stworzony . Inaczej gwarą pisze Mickiewicz ,inaczej niejaki Słowacki a jeszcze inaczej francuski Norwid.'Inaczej mówią na Warmii ,w Krakowie i Warszawie ...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cieszy pełna sala - widać że Śląskość żyje.

   Ulryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

   Rozczarowuje dobór gości: klakier PRL-u - Marek, polski nacjonalista - Semka, cyrkowiec Szołtysek... jedynie marszałek Gorzelik miał wiedzę i Śląsk w sercu...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cyrkowiec

   Nie-polityk. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

   Godo i pisze w godce ślonskij.
   Gorzelik nie.
   Widać poniedziałek, urzędnicy w pracy, wykonują swoje obowiązki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hej,Ludkowie !!!!!!!!!

   Heinrich III (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 28

   Nie zauwazyliście że zostaliście zbałamuceni tematem który nie jest grożny dla ich racji stanu?? Macie jeszcze miejsce na istotne problemy tego regionu?? Myslę że jesteście za słabi i za głupi by...rozwiń całość

   Nie zauwazyliście że zostaliście zbałamuceni tematem który nie jest grożny dla ich racji stanu?? Macie jeszcze miejsce na istotne problemy tego regionu?? Myslę że jesteście za słabi i za głupi by wdawac się w takie dyskusje.Mają Polacy rację,ta gwara nadaje się tylko do godek przy żeleżnioku i ewentualnie w gołebniku.Już na dworach Piastów Śląskich językiem wiodącym był Niemiecki który zapewniał swobodny kontakt między ludzmi.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słabe wystąpinie Gorzelika

   Udo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 32

   Bezbarwne bez treści,nic nie wnoszące.Przy swoich adwersarzach Gorzelik nie miał nic do powiedzenia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem Polakiem,i kont na zachodzie nie mam.

   Lechu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 19

   Ani be ani kukuryku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piękną polszczyzną (bez akcentu!) wysławia się doktor narodowości śląskiej...

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 36

   Kolega doktora, kandydat RAŚ na senatora, specjalista od „wojny domowej” na Górnym Śląsku i palenia płyt z muzyką Stanisława Soyki, „Podpalacz” Paweł Polok, też...rozwiń całość

   Kolega doktora, kandydat RAŚ na senatora, specjalista od „wojny domowej” na Górnym Śląsku i palenia płyt z muzyką Stanisława Soyki, „Podpalacz” Paweł Polok, też „narodowości śląskiej” może być niezadowolony z tego powodu... ;)

   Czy pierwszy tożsamy Ślązak narodowości śląskiej, co prawda z korzeniami z Przemyśla, ale zadeklarowany w SONŚ i w GUS, przewodniczący RAŚ, Jerzy Zdzisław Gorzelik opanował już swój "narodowy język śląski"? Czy reszta familii pierwszego bojownika o godkę śląską już godo? Bo, że germanofil Gorzelik szprecha to już wiadomo...

   Jeżeli ogarnę moją pamięcią „te ostatnie mniej więcej ćwierć wieku wolności słowa”, to dostrzegam, że doktor Gorzelik nadużywał tej wolności. Wypowiedzi doktora niehabilitowanego o małpie z zegarkiem, o ciulach i komuchach z Warszawy, o tłuszczy z biało-czerwonymi flagami... przejdą do historii...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polok warcholym ostanie!

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 28

   Synek - a belkot malego dyktatora - kartoflym zwanego - o nos Slonzokach (zakamuflowano opcja niymiecko), to co je? Warcholsko-piyniackie naduzywanie "wolnosci". Widac, co Poloki do dzisiej niy...rozwiń całość

   Synek - a belkot malego dyktatora - kartoflym zwanego - o nos Slonzokach (zakamuflowano opcja niymiecko), to co je? Warcholsko-piyniackie naduzywanie "wolnosci". Widac, co Poloki do dzisiej niy kapnyli, co jak som gosciami, to niyfajnie jest srac na tepich!
   A to, co pan Gorzelik godo pjyknie po polsku? To je dowod na jego "Fingerspitzengefuel", a do tego, jak by godol po sloncku, to by go gorolsko chlywikarnia niy zrozumiala.
   A tak na koniec: Fto ci dol prawo decydowania, eli doktor Gorzelik cojsik naduzywo, eli njy? Bo jak wjym wytyczne PZPR obowionzujom ino dlo senilanta Marka.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a propos:

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 31

   "co jak som gosciami, to niyfajnie jest srac na tepich!"

   Niemcy jako goście sra...li na wasserpolackisch i wasserpolacken od przyjścia w gościnę .

   a Polacy są u siebie---co nie zmienia faktu ,że...rozwiń całość

   "co jak som gosciami, to niyfajnie jest srac na tepich!"

   Niemcy jako goście sra...li na wasserpolackisch i wasserpolacken od przyjścia w gościnę .

   a Polacy są u siebie---co nie zmienia faktu ,że na dywan,również własny się nie sr...a,chyba ,że obsry...wa się tych co jako goście niemieccy przyszli i nagospodarzy-WASSERPOLACKEN sra...li.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prof. Franciszek Marek pluje moczem na Ślązaków

   ... ciekawe kim on jest .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 33

   Uniwersytet Opolski

   Uniwersytet Opolski (UO) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów w Polsce z siedzibą w Opolu. Powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej...rozwiń całość

   Uniwersytet Opolski

   Uniwersytet Opolski (UO) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów w Polsce z siedzibą w Opolu. Powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich (zał. 1950 we Wrocławiu i przeniesionej w 1954 roku do Opola) oraz opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie, bazującej na kilkudziesięcioletnich doświadczeniach Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie, gdzie pracowała kadra naukowa dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Uczelnia odwołuje się swoimi tradycjami do prób stworzenia Uniwersytetu Piastowskiego w Brzegu w XVI wieku przez księcia Jerzego II Wspaniałego i w Nysie w XVII wieku przez księcia biskupa Karola Habsburga[1]. Jest jedną z najważniejszych uczelni w Opolu, na której studiuje blisko 16,5 tysięcy studentów[2].
   Kształci studentów na czterdziestu siedmiu podstawowych kierunkach, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Od kilkunastu lat Uniwersytet Opolski jest uczelnią interdyscyplinarną z przewagą kierunków humanistycznych[3]. W jego ramach ramach znajduje się 8 wydziałów, Biblioteka Główna, Studium Języków Obcych oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu[4].
   Aktualnie zatrudnionych jest 771 pracowników naukowo-dydaktycznych (z czego 60 na stanowisku profesora zwyczajnego, 155 na stanowisku profesora nadzwyczajnego, 387 na stanowisku adiunkta, 80 na stanowisku asystenta, 84 na stanowisku starszego wykładowcy oraz 5 lektorów. Pod względem uzyskanych stopni naukowych na uczelni pracuje: 87 profesorów, 165 doktorów habilitowanych i 350 doktorów. Uniwersytet ponadto współpracuje z emerytowanymi profesorami, których autorytet wspiera zarówno proces dydaktyczny, jak i przede wszystkim wymianę międzynarodową[2].
   Według stanu na 2011 rok na uczelni studiuje łącznie 16 572 studentów, w tym 10 476 na studiach dziennych, 4 315 na studiach zaocznych, 423 na studiach wieczorowych, 380 doktorantów oraz 1 078 słuchaczy studiów podyplomowych[2].

   Politechnika Opolska

   Politechnika Opolska – jedna z dziewiętnastu państwowych wyższa uczelnia techniczna w Polsce z siedzibą w Opolu. Powstała w 1996 roku w wyniku przekształcenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Politechnikę. Jest jedną z najważniejszych uczelni w Opolu, na której studiuje blisko 11 tysięcy studentów[1].
   Kształci studentów na dwudziestu czterech podstawowych kierunkach, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Od kilkunastu lat Politechnika Opolska jest uczelnią interdyscyplinarną z przewagą kierunków technicznych. W jej ramach znajduje się 6 wydziałów oraz Biblioteka Główna i Studium Języków Obcych[2]. Aktualnie zatrudnionych jest 505 pracowników naukowo-dydaktycznych (z czego 29 na stanowisku profesora zwyczajnego, 107 na stanowisku profesora nadzwyczajnego, 243 na stanowisku adiunkci, 51 na stanowisku asystenta, 27 na stanowisku starszego wykładowcy ze stopniem doktora, 23 na stanowisku starszego wykładowcy i 25 zatrudnionych jako: wykładowcy, lektorzy, instruktorzy i kustoszowie dyplomowani[3]. Pod względem uzyskanych stopni naukowych na uczelni pracuje: 55 profesorów, 79 doktorów habilitowanych i 286 doktorów. Politechnika ponadto współpracuje z emerytowanymi profesorami, których autorytet wspiera zarówno proces dydaktyczny, jak i przede wszystkim wymianę międzynarodową[3]. Według stanu na 2010 rok na uczelni studiuje łącznie 11 148 studentów, w tym 7379 na studiach dziennych, 3376 na studiach zaocznych, 113 doktorantów oraz 280 słuchaczy studiów podyplomowych[3].
   Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 17. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 2239. pośród wszystkich typów uczelni[4].

   I kto komu będzie przykładał do pieca ????????????????????????????????????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzienniku Zachodni ...

   ... jeżeli pragniesz ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 19

   abym twoje artykułu uznano za obiektywne ??? - to oczekuję przekazów Video z debaty czterech panów.

   Oczekuję że przekazy Video będą w całości - czyli od każdego z panów od początku do końca - w...rozwiń całość

   abym twoje artykułu uznano za obiektywne ??? - to oczekuję przekazów Video z debaty czterech panów.

   Oczekuję że przekazy Video będą w całości - czyli od każdego z panów od początku do końca - w innym przypadku będę to musiał zaliczyć to jako manipulację dziennikarską.

   To mały przykład który został przedstawiony przez pana Oberschlesier -- http://dorzeczy.pl/semka-o-tozsamosci-slaskiej/ --- znamy tylko jedną wypowiedzi, a pozostałe są bardzo utajnione dla czytelników poza wzmiankami w waszych artykułach - bardzo bym chciał posłuchać wypowiedzi każdego z panów z osobna lub całej debaty.

   Jak widzimy cała debata został zarejestrowana, a w mediach wybiórczo przedstawia się wypowiedzi jak dzisiaj tylko jednego pana.

   Aby móc cokolwiek streścić należałoby znać całość.

   No chyba że PRL staje na przeszkodzie - to wtedy ograniczę się do artykułu...... ??????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poloki - powjyccie Ukraincom, co sie polskigo uczyc majom!

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 26

   Widzicie! Tak polski okupant naszego Hajmatu robi nom Slonzokom - ale i Polokom - woda z mozgu!
   Co tam tyn partyjny pacholek Marek miol do szukanio - niy rozumia. Ale widac, Poloki wyciongajom...rozwiń całość

   Widzicie! Tak polski okupant naszego Hajmatu robi nom Slonzokom - ale i Polokom - woda z mozgu!
   Co tam tyn partyjny pacholek Marek miol do szukanio - niy rozumia. Ale widac, Poloki wyciongajom jusz trupy z pywnicy, coby udowodnic jako prowdy cyganstwa, kere tyla lot rozsiywali.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poloki to sie powinni ruskiego

   cararzyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   nauczyc do porzadku, bo kalecza ta ruszczyzna tym swoim dialektem. No i jeszcze te litery tfu lacinskie! jak mozna?! no i ta katolicka tfu wiara - odszczepiency jedni a mogli przynalezec do...rozwiń całość

   nauczyc do porzadku, bo kalecza ta ruszczyzna tym swoim dialektem. No i jeszcze te litery tfu lacinskie! jak mozna?! no i ta katolicka tfu wiara - odszczepiency jedni a mogli przynalezec do rosyjskiej potegi i razem ja budowac i rozwijac rosyjska ojczyzne, ale oni nic tylko NIE!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski i Ukraiński są bardzo podobne.

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 35

   Nie potrzeba za bardzo się ukraińskiego uczyć, no chyba że chcesz pisać, wtedy tak, musisz się nauczyć odmiany cyrlicy, ale język mówiony to prościzna i bardzo melodyjny jest.
   Z resztą Ukraińcy...rozwiń całość

   Nie potrzeba za bardzo się ukraińskiego uczyć, no chyba że chcesz pisać, wtedy tak, musisz się nauczyć odmiany cyrlicy, ale język mówiony to prościzna i bardzo melodyjny jest.
   Z resztą Ukraińcy łapią polski równie szybko.

   Oba języki są do siebie podobne i bardzo ładne.

   Nie raz miałem ubaw z podobieństw w polskim i ukaińskim

   Ukrajinśka mowa i język polski to języki które na pewno warto znać, a po śląsku już nawet na Śląsku mało kto godo. Po co on komu? Sami go własnym dzieciom nie przekazaliście a teraz wielka pretensja o wszystko.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Simcha

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 21


   ~~ Polski i Ukraiński są bardzo podobne ~~.
   Odkrycie na miarę nagrody Nobla.
   Tylko chyba przez niedopatrzenie zapomniałeś dopisać o innych językach W tym Ślaskim.
   A wywodzących się z...rozwiń całość


   ~~ Polski i Ukraiński są bardzo podobne ~~.
   Odkrycie na miarę nagrody Nobla.
   Tylko chyba przez niedopatrzenie zapomniałeś dopisać o innych językach W tym Ślaskim.
   A wywodzących się z wspólnego pnia SŁOWIAŃSZCZYZNY.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ty masz pretensje...ta sprawa nie dotyczy ciebie...

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 28

   Nie rozumiem ...acha tys gorol wszedzie gdzie szłapa gorolska stanyła to jes juz Wasze..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta sprawa już nie dotyczy nikogo- zaspałeś gruszki w popiele.

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 24

   Ja mam pretensje że dzieci godać nie nauczyłeś?

   Coś masz z kiepałą niewporządku?

   Powiem Ci tak, ja Tobie bardzo dziękuję, że dzieci nie nauczyłeś po ślonsku godać, a pretensje miej do siebie. Na...rozwiń całość

   Ja mam pretensje że dzieci godać nie nauczyłeś?

   Coś masz z kiepałą niewporządku?

   Powiem Ci tak, ja Tobie bardzo dziękuję, że dzieci nie nauczyłeś po ślonsku godać, a pretensje miej do siebie. Na Śląsku garstka osób godo, to temat dla pasjonatów już, jeszcze 30 lat temu co niedziela wasze kobiety chodziły w ludowych strojach do kościoła co niedzielę, mieszkałem na takiej ulicy gdzie to było widać, każda ubierała ludowy strój i szła na mszę.

   Teraz tego nie ma i co, to też moja wina? ;-)

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Simcha

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25


   ~~ Ta sprawa już nie dotyczy nikogo- zaspałeś gruszki w popiele ~~.

   Każdy ma swoja rację i ja Tobie Twojej nie odbieram.
   Lecz wytłumacz mi jedno.
   Ja w miarę często przebywam w Niemczech....rozwiń całość


   ~~ Ta sprawa już nie dotyczy nikogo- zaspałeś gruszki w popiele ~~.

   Każdy ma swoja rację i ja Tobie Twojej nie odbieram.
   Lecz wytłumacz mi jedno.
   Ja w miarę często przebywam w Niemczech.
   Nawet w małych miastach na tzw. festach .
   Zawsze jest dużo ludzi w strojach regionalnych .
   A zespoły muzyczne i taneczne na tych festach to norma .
   To samo w telewizji niemieckiej.
   Trudno klikając w pilota w sobotnie popołudnie nie znaleźć takiego programu.
   Tylko tam w tych grupach muzyczno tanecznych występują dzieci i młodzież.
   W Polsce trudno czegoś takiego się doszukać .
   Jak już to z całym szacunkiem dla Nich ~~ Starsze Panie w strojach ludowych.
   A Polska telewizja co pokazuje.
   Kolejne kopie Amerykańskiego Harlemu.
   Ładne to nawet ale to i Ich muzyka i kultura.
   A gdzie Polska a gdzie Polska regionalna.
   Pokaż mi jeden kanał radiowy telewizyjny z Polska muzyka ludową.
   A na Śląsku jak się odradza język Śląski .
   To zaraz krzyk jak by kogo z skóry obdzierali.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeździsz do Niemiec

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 33

   a gó..cio wiesz o Polsce.

   pojedź do Kazimierza nad Wisłą,do Tomaszowa Lubelskiego,na Kujawy,na Kaszuby,w "Góry" Podhale,...

   gó..cio wiesz o Polsce.
   zostań w reichu,będziesz "więcej" wiedział.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo