Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supermenów z mopami na Śląsku nie za wielu

Aldona Minorczyk-Cichy
arc.
"Z ładnej miski się nie najesz. Lepszy chłop robotny niż gładki" - która z pań nie słyszała takich słów od swojej matki lub babki? Tylko gdzie taki pracowity egzemplarz znaleźć? Jak się okazuje, najwięcej jest ich na Śląsku. Niestety - Dolnym. Poszukiwania warto też prowadzić na Podlasiu. Unikać należy panów z północy. Brzydsza część mieszkańców województwa śląskiego pod względem czasu poświęcanego na prace w domu zajęła szóste miejsce na 16 województw. To całkiem nieźle, bo w pierwszej połowie stawki!

O ile w woj. podlaskim i dolnośląskim w pracach domowych pomaga ponad połowa panów, to mieszkanki Katowic, Rybnika, czy Gliwic mogą liczyć tylko na 44,7 proc. panów. Najgorzej jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie miotły i ścierki ima się zaledwie co trzeci mężczyzna. Badania "Time Budget Survey 2013" przeprowadził na próbie 3000 Polaków GfK Polonia. Ankieterzy sprawdzali, ilu mężczyzn zajmuje się praniem, sprzątaniem i gotowaniem. Pominięto czas na zajmowanie się dziećmi i codziennie zakupy.

Jak można było się spodziewać, kobiety zajmują się domem znacznie dłużej, bo aż 3 godziny 41 minut dziennie. Panowie tylko 2 godz. 19 min. Jest źle? Bynajmniej. Jest coraz lepiej, przynajmniej z damskiego punktu widzenia. Podział obowiązków zaczyna się zmieniać na korzyść kobiet. Powoli, ale konsekwentnie. Z danych GUS wynika bowiem, że jeszcze w latach 80. obowiązki domowe zajmowały paniom nieco ponad 5 godzin, czyli półtorej godziny więcej niż dzisiaj. Bartosz Osiński z GfK Polonia podkreśla, że to efekt pojawienia się w naszych domach nowoczesnych urządzeń. W zmywaniu i praniu wyręczają nas automaty.

- Jednocześnie coraz więcej kobiet pracuje zawodowo. Część domowych obowiązków przechodzi więc na mężczyzn - podkreśla Osiński.

Mężczyźni z dużych miast chętniej wykonują prace domowe. Do zmywania naczyń, znajomości z odkurzaczem, miotłą i mopem przyznaje się niemal co drugi. W małych miejscowościach - co trzeci. Tam tradycyjny podział pomiędzy kobietami i mężczyznami jest nadal zbyt mocno utrwalony, aby tak łatwo można go było zmienić.

Prace domowe spadają na ręce pań. Wykonuje je 85 proc. kobiet. 3 godz. 41 minut dziennie każdej z nich w skali roku daje 19 mld godzin! Właśnie tyle wszystkim Polkom zajmuje zmywanie garów, mycie okien, odkurzanie i gotowanie. Mężczyznom - niecałe 6 mld godzin.

Kiedy kobiety pracują najwięcej? W wieku 35-39 lat. Wtedy obowiązki domowe ma na głowie 93 proc. pań. Poświęcają na nie średnio po 4 godz. i 37 minut dziennie. Dla porównania najbardziej obciążoną pracami domowymi grupą wiekową wśród panów są ci mający 60-64 lata (63 proc.). Z kolei największy dzienny nakład pracy domowej obserwowany jest w grupie mężczyzn w wieku 45-49 lat (średnio 3 godz. 10 min). Najbardziej obciążona domowymi obowiązkami kobieta poświęca na ich wykonanie o 1,5 godziny więcej swojego czasu niż najbardziej obciążony nimi facet.
Ankieterzy sprawdzili także, jak ma się nasze wykształcenie do czasu pracy poświęcanej na domowe porządki. Najwięcej czasu zajmują one kobietom z wykształceniem podstawowym (4 godz. 12 min) i zawodowym (4 godz. 8 min). Najmniej - ze średnim (3 godz. 13 min) i wyższym (3 godz. 15 min).

W przypadku mężczyzn - najwięcej czasu na prace w domu poświęcają osoby z wykształceniem zawodowym (2 godz. 34 min) i średnim (2 godz. 22 min). Najmniej: z wyższym i podstawowym (po 2 godz. i 5 minut).

Oto pracusie

Ranking województw, w których mężczyźni najbardziej angażują się w domowe prace. Śląskie znajdziemy na siódmym miejscu. Powód do dumy? Oceńcie sami.

1. Podlaskie 51,2 proc.
2. Dolnośląskie 51 proc.
3. Małopolskie 48,8 proc.
4. Mazowieckie 48,7 proc.
5. Opolskie 46 proc.
6 Śląskie 44,7 proc.
7. Łódzkie 43,5 proc.
8. Lubuskie 41,5 proc.
9. Świętokrzyskie 41,4 proc.
10. Wielkopolskie 40,9 proc.
11. Warmińsko-Mazurskie 40,8 proc.
12. Lubelskie 40,6 proc.
13. Podkarpackie 39,8 proc.
14. Pomorskie 37,6 proc.
15. Zachodniopomorskie 36 proc.
16. Kujawsko-Pomorskie 32,3 proc.
Źródło: GfK Polonia raport dotyczący budżetu czasu Polaków - "Time Budget Survey 2013"


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!