Pacjenci z Podbeskidzia mogą już z białaczką i chłoniakami...

  Pacjenci z Podbeskidzia mogą już z białaczką i chłoniakami jechać do Bielska-Białej

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pacjenci z Podbeskidzia mogą już z białaczką i chłoniakami jechać do Bielska-Białej
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Jacek Drost

  W bielskim Szpitalu Wojewódzkim został uruchomiony Oddział Chorób Wewnętrznych i Hematologii wraz z nowoczesną pracownią angiografii.
  - Ten oddział jest skazany na sukces - uważa prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii, kierownik katedry Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  Hematologia zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. To nowotwory ukła-du krwiotwórczego (w tym białaczki i chłoniaki), ale także inne schorzenia, np. różne niedokrwistości (anemie), skazy krwotoczne, niedobory odporności.
  W południowej części województwa śląskiego do tej pory brakowało oddziału o takim profilu, choć - jak podkreśla dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Ryszard Batycki - hematologią lekarze zajmowali się jeszcze w Stalowniku (nieistniejącym dziś bielskim szpitalu - red.). Do tej pory pacjenci z Podbeskidzia, kierowani przez lekarzy pierwszego kontaktu do Szpitala Wojewódzkiego, najczęściej trafiali z Bielska-Białej do Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpiku w Katowicach. A to przynosiło bielskiemu szpitalowi straty.

  - Sama transfuzjologia przy tych schorzeniach to ponad połowa krwi zużywana w całym szpitalu - przyznaje Batycki.
  Teraz to się zmieni. W nowym oddziale Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej będzie kontynuowane leczenie, które było prowadzone do tej pory, ale w lepszych warunkach. Pojawi się m.in. możliwość chemioterapii. Nowy oddział posiada bowiem trzy stanowiska do chemioterapii dziennej. Swoim zasięgiem oddział obejmie 400-tysięczną populację powiatu bielskiego, Śląsk Cieszyński, Żywiecczyznę, także rejon Kęt i Andrychowa.

  - Brak takiego oddziału w Bielsku-Białej spędzał mi sen z powiek - nie ukrywa prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii.

  Przypomina, że od dawna trwały starania, by takie oddziały zostały uruchomione w Częstochowie i Bielsku-Białej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie oddział działa od pół roku, teraz jest także w Bielsku-Białej.

  - To racjonalne podejście, by pacjenci nie musieli przyjeżdżać z odległych rejonów do Katowic. A tak było przez lata - zaznacza prof. Kyrcz-Krzemień.

  Dodaje, że epidemiologia chorób hematologicznych jest bardzo niepokojąca, bo z każdym rokiem przybywa pacjentów.
  - Jako klinika robimy wszy-stko, by szkolić kadry w tej dziedzinie. Mamy podpisane umowy z tymi szpitalami na wykonywanie specjalistycznych badań genetycznych, immunologicznych, molekularnych. Problem był często logistyczny - ci pacjenci wcale nie musieli dojeżdżać tylu kilometrów do Katowic - zaznacza.

  Teraz pacjenci uzyskają niezbędną pomoc w Bielsku-Białej. Z kolei najtrudniejsze przypadki, które wymagają specjalistycznego leczenia, na podstawie podpisanych umów między ordynatorami szpitali będą prowadzone w klinice w Katowicach.
  Uruchomienie oddziału hematologii w bielskim Szpitalu Wojewódzkim to kolejne wsparcie chorych z Podbeskidzia. W Bielsku-Białej działa od lat Beskidzkie Centrum Onkologiczne. Specjaliści zapewniają, że otwarcie oddziału pod Szyn-dzielnią nie koliduje, ani nie dubluje jego działalności.

  - Są choroby, które mogą być leczone zarówno przez onkologów, jak i hematologów, ale są sytuacje odrębne. Hematolog nie będzie leczył chorób narządów litych, bo na tym po prostu się nie znamy. Z kolei onkolodzy nie będą leczyli nowotworów wywodzących się ze szpiku - tłumaczy prof. Kyrcz-Krzemień.

  Oddział hematologii w bielskim szpitalu posiada 33 łóżka. Kosztował 750 tys. zł (400 tys. zł to dotacja z woj. śląskiego). Pracownia angiografii z nowoczesną aparaturą kosztowała ponad 3 mln zł (1 mln zł to dotacja).  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten oddział to totalna PORAŻKA !!!

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeżeli tylko macie możliwość uniknąć pobytu swoich bliskich na oddziale hematologii to to zróbcie !!!
   Sepsa, biegunki. pielęgniarki wgapione w komputer lub kubek z kawą i nie reagujące na...rozwiń całość

   Jeżeli tylko macie możliwość uniknąć pobytu swoich bliskich na oddziale hematologii to to zróbcie !!!
   Sepsa, biegunki. pielęgniarki wgapione w komputer lub kubek z kawą i nie reagujące na wołania pacjentów czy odwiedzających - to norma !!! Barierka przy łóżku i cewnikowanie to najprostszy sposób na święty spokój personelu i na odleżyny u chorych. Tato - wybacz, że nie umiałam Ci tego oszczędzić i , że nie pociesza mnie to, że Bóg sam wybiera czas.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wierutne kłamstwo

   grrrrrrrrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szumna nazwa ODDZIAŁ!!!!
   Ojciec z wynikiem obecnym WBC458,6 po chemioterapii zakończonej w 2012 (nota bene w Katowicach u Pani prof S.Kyrcz-Krzemień) ze skierowaniem do szpitala na oddział...rozwiń całość

   Szumna nazwa ODDZIAŁ!!!!
   Ojciec z wynikiem obecnym WBC458,6 po chemioterapii zakończonej w 2012 (nota bene w Katowicach u Pani prof S.Kyrcz-Krzemień) ze skierowaniem do szpitala na oddział hematologii "PILNE" w dn 08.07.2014 dowiedział sie iz Oddział hematologii w BB nie jest w stanie mu pomóc poniewaz NFZ nie zakontraktował go jako Oddział leczacy a diagnozujacy. Leczenie jedynie w katowicach!!!! I z czego była ta radosc w ubiegłym roku....kolejny naganiajacy "publike" pseudo sukces???
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "województwo ślaskie"

   BRRRRRRRRRR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   to kłamstwo !
   1

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Podbeskidzie"

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   to klamstwo !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama